Ginekologia estetyczna – nowoczesne sposoby leczenia okolic intymnych

Fot: master1305 / gettyimages.com

Problemy miejsc intymnych często utrudniają codzienne funkcjonowanie i powodują u kobiet kompleksy natury estetycznej. Na szczęście rozwój ginekologii estetycznej stwarza szansę na poprawę ich wyglądu i funkcji, a tym samym lepszą samoocenę i jakość życia seksualnego.

Ginekologia plastyczna, podobnie jak chirurgia plastyczna, stosuje techniki operacyjne chirurgii tradycyjnej polegające na poprawie zarówno funkcji, jak i wyglądu zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Dynamiczny rozwój w tej dziedzinie sprawił, że oprócz popularnych klasycznych zabiegów takich jak: labioplastyka, czyli chirurgiczna redukcja warg sromowych mniejszych lub większych, plastyka tylnej ściany pochwy i krocza, mamy obecnie szeroki wybór zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej z użyciem technologii opartej na energii: zabiegi laserowe, zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji (RF), ultradźwięków HIFU oraz zabiegi na bazie osocza bogatopłytkowego, tłuszczu autologicznego, kwasu hialuronowego, nici liftingujących i wiele innych.

Laseroterapia

Kobiece zabiegi okolic intymnych odbywają się coraz częściej bezoperacyjnie i z mniejszym ryzykiem powikłań, co jest możliwe dzięki urządzeniom bazującym na użyciu energii, np. laserów frakcyjnych CO2. Wiązka lasera podgrzewa tkanki, co powoduje stymulację wytwarzania kolagenu i elastyny w ścianie pochwy oraz pogrubienia nabłonka. Efekty to lepsze nawilżenie pochwy, komfort seksualny, zmniejszona ilość infekcji.

– Idealnymi kandydatkami do zastosowania lasera są pacjentki po porodach, z zespołem luźnej pochwy, bez wyraźnych defektów anatomicznych, czy też pacjentki z atrofią urogenitalną, w okresie pomenopauzalnym, u których dochodzi do naturalnego z wiekiem spadku stężenia estrogenów – mówi dr n. med. Piotr Kolczewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, specjalista ginekologii i położnictwa w Domu Lekarskim.

Zastosowanie lasera w wyżej wymienionych przypadkach pomaga pacjentkom w leczeniu zmian zanikowych związanych z wiekiem lub po porodzie, jak również w regeneracji skóry sromu i krocza.

Technologia HIFU – lifting sromu i obkurczanie pochwy

Nową, małoinwazyjną metodą leczenia i regeneracji okolic intymnych jest HIFU. Technologia HIFU w ginekologii estetycznej funkcjonuje od 2 lat, ale jej pozytywne efekty i działanie w medycynie estetycznej znamy już od ponad 10 lat w zakresie liftingu skóry twarzy, szyi, brzucha czy dłoni. Dziś HIFU z powodzeniem znalazło zastosowanie również w ginekologii plastycznej, przede wszystkim w zakresie obkurczania pochwy z uwagi na znaczne, głębsze od lasera oddziaływanie w zakresie ściany pochwy oraz do liftingu skóry sromu krocza.

Zabieg wykorzystujący ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o specyficznej charakterystyce: wysokim natężeniu i zogniskowaniu przez specjalne soczewki akustyczne, które przechodząc przez tkankę, wywołują efekt termiczny w ściśle zaplanowanym punkcie na określonej głębokości. Porównując działanie HIFU z laserem czy radiofrekwencją, HIFU działa o wiele głębiej, nawet do 3-4,5 mm grubości tkanki. Zakres 2-3 mm grubości ściany pochwy tzw. warstw mięśniowo-powięziowych to głębokość, gdzie klasycznie operuje chirurg, dlatego efekty zabiegu są tak bardzo wyraźne – tłumaczy ginekolog, dr Kolczewski.

Innym obszarem wykorzystania HIFU jest uroginekologia, a dokładniej wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wprawdzie nie ma jeszcze badań potwierdzających skuteczność tej technologii, ale biorąc pod uwagę mechanizm działania i zasięg ultradźwięków możemy wpłynąć na pacjentki, które mają początkowe problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Obkurczanie tkanek w okolicy cewki moczowej u wybranych grup pacjentek może dać efekt poprawy w zakresie trzymania moczu, a nawet prowadzić do całkowitego wyleczenia.

Obkurczanie pochwy wykonuje się u kobiet, które z powodu starzenia się, przebytej ciąży i porodu odczuwają zmniejszenie komfortu seksualnego w tym rejonie. Efekt działania u dobrze zakwalifikowanych pacjentek może utrzymywać się nawet do dwóch lat.

Zabieg O-Shot – poprawa jakości życia seksualnego

O-Shot to skrót od angielskiej nazwy zabiegu „orgasmic shot", czyli po polsku „zastrzyk orgazmu". Zabieg polega na ostrzyknięciu łechtaczki i tzw. punktu G osoczem bogatopłytkowym lub fibryną bogatopłytkową, dzięki czemu te miejsca stają się bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju doznania. Jest to absolutna nowość, jeśli chodzi o poprawę odczuć pacjentek w zakresie życia seksualnego.

Podczas zabiegu O-Shot pobieramy krew pacjentki i dzięki specjalnym zestawom uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, a następnie przygotowany w ten sposób preparat bogaty w czynniki wzrostu podajemy w okolice intymne, czyli w okolice łechtaczki i pochwy –wyjaśnia dr n. med. Piotr Kolczewski.

Skóra okolic intymnych staje się bardziej wrażliwa na bodźce, dlatego z zabiegu O-Shot chętnie korzystają panie o niskim libido i nieodczuwające orgazmów.

Inne technologie

Opisane wyżej możliwości nie wyczerpują szerokiego wachlarza technologii stosowanych w ginekologii plastycznej, takich jak: kwasy hialuronowe, radiofrekwencja czy nici liftingujące stosowane do liftingu skóry sromu, ale również do małoinwazyjnej plastyki przedsionka i krocza.

Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi wybielania sromu i okolicy odbytu, zamykanie naczyń, leczenie przebarwień i wiele innych.

Ginekologia na światowym poziomie

Ginekologia plastyczna w Polsce to najwyższy światowy poziom. Ginekolodzy plastyczni reprezentują Polskę, wykładając na światowych i europejskich kongresach, prowadzą szkolenia dla lekarzy z całego świata.

Warto zauważyć, że zabiegi okolic intymnych są coraz mniej inwazyjne i zyskują coraz większą popularność już nie tylko wśród kobiet po porodach, które mogą dokonać kompleksowej poprawy wyglądu i funkcji okolic intymnych, ale również u Pań 50+, które coraz częściej odkrywają możliwości ginekologii estetycznej, pozwalające im cieszyć się życiem. To, co do niedawna było tematem tabu, przebija się obecnie do świadomości kobiet w każdym wieku.

Artykuł powstał we współpracy z drem n. med. Piotrem Kolczewskim, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej oraz specjalistą ginekologii i położnictwa w Domu Lekarskim.


Data aktualizacji: 05.01.2021,
Opublikowano: 05.01.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej