GIF wycofuje leki. Które farmaceutyki znikną z aptek?
Fot. kate_sept2004 / Getty Images
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu kilkunastu produktów medycznych. Z aptek w całym kraju znikną m.in. działająca rozkurczowo Spasmolina, antydepresant Andepin oraz Kalium effervescens bezcukrowy, który zapobiega niedoborom potasu.
W wydanym komunikacie GIF poinformował, że producent leków nie spełniał wymagań prawnych dotyczących wytwarzania produktów leczniczych. Wytwórcą leku jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne Synteza Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu.
Dlaczego GIF wycofał leki?
W przypadku Spasmoliny powodem wycofania leku były powtarzające się reklamacje oraz błędnie nadrukowana data ważności. GIF zdecydował o wycofaniu następujących serii leku:
Spasmolina 60 mg kapsułki twarde, nr serii: 091016, termin ważności 10.2019;
Spasmolina 60 mg kapsułki twarde, nr serii: 010119, termin ważności: 01.2022;
Andepin 20 mg kapsułki twarde, nr serii: 010119, termin ważności: 01.2021;
Kalium effervescens bezcukrowy 782 mg jonów potasu/3 g, granulat musujący, nr serii: 040219, termin ważności: 07.2021;
Kalium effervescens bezcukrowy 782 mg jonów potasu/3 g, granulat musujący, nr serii. 050219, termin ważności: 07.2021.
Spasmolina to lek rozkurczowy. Stosowany jest przez pacjentów, którzy mają problemy z układem pokarmowym (np. zespół jelita drażliwego), drogami żółciowymi czy układem moczowym. Łagodzi także bóle miesiączkowe.
Adepin to antydepresant. Może być również stosowany w leczeniu nerwicy natręctw i bulimii.
Kalium effervescens bezcukrowy pomaga utrzymać prawidłowe stężenie potasu w organizmie. Stosowany jest przede wszystkim w chorobach układu krążenia, cukrzycy, długotrwałych biegunek, przy przetokach jelitowych, w marskości wątroby z wodobrzuszem. Jest też stosowany podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do niedoboru potasu.
Jak bezpiecznie stosować leki? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn
Zgodnie z decyzją GIF z aptek w całym kraju znikną także leki produkowane przez firmę Synteza. Wycofane z obrotu zostały:
Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.
Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji.
Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.
Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.
Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.
Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.
Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.
Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.
Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?