Gender – teoria płci kulturowej i związana z nią ideologia

Fot: itakdalee / gettyimages.com

Gender to pojęcie, którym określa się sumę czynników – wzorców zachowań, norm, wartości – składającą się na rolę społeczną przypisywaną danej płci w określonej kulturze. Nie jest ono tożsame z terminem płeć odnoszącym się do różnic biologicznych i zachowań seksualnych mężczyzn i kobiet.

W Polsce wokół problemu płci kulturowej narosły liczne kontrowersje. Tymczasem wiele spośród uczestniczących w społecznej dyskusji osób nawet nie wie, co to jest gender. Termin ten został zaczerpnięty z języka angielskiego. Podobnie jak słowo sex oznacza płeć (męską lub żeńską), a jednocześnie rodzaj gramatyczny (męski, żeński, nijaki). Na potrzeby podjętych w połowie ubiegłego wieku badań antropologicznych pojęciem gender określono płeć kulturową (społeczną), czyli tożsamość płciową ukształtowaną w procesach wychowania i socjalizacji, celem odróżnienia tego zagadnienia od kwestii płci biologicznej – uwarunkowanej genetycznie, stanowiącej o odmienności mężczyzn i kobiet pod względem cech fizycznych, zachowań seksualnych i funkcji w procesie rozmnażania. Terminowi gender pierwotnie nie przypisywano żadnego znaczenia ideologicznego.

Czym jest gender w antropologii?

W latach 50. i 60. XX wieku naukowcy zwrócili uwagę na kwestię ról płciowych, czyli osobnych zachowań i funkcji, jakie w społeczeństwie uznaje się za kobiece lub męskie. Badaczy takich jak Talcott Parsons czy Margaret Mead interesowały różnice pomiędzy oczekiwaniami wobec osób danej płci w obrębie określonej społeczności. Porównywali je z odmiennymi podziałami ról w innych kulturach. Analizowali, w jaki sposób do życia w zgodzie z określonymi stereotypami przygotowywane są od najmłodszych lat dzieci. Z dociekań tych wyrosła współczesna dziedzina antropologii określana mianem gender studies. Jej przedmiotem są wszelkie procesy – kulturowe, ekonomiczne, polityczne itd. – kształtujące normy dotyczące kobiecości i męskości.

Gender – definicja płci kulturowej

Zgodnie z założeniami antropologów gender to suma czynników – cech osobowości, postaw, pełnionych ról – pojmowanych w danym społeczeństwie jako męskie lub kobiece, przyswajanych w drodze wychowania i socjalizacji, czyli poprzez uczenie się, powtarzanie i utrwalanie zachowań innych osób tej samej płci. Różnice te nie wynikają bezpośrednio z cech biologicznych (dymorfizmu płciowego), lecz z ugruntowanych w danej kulturze oczekiwań społecznych, czego dowodzić może istnienie rozmaitych stereotypów płciowych zaobserwowanych w różnych kulturach. Na gender składać się mogą takie atrybuty jak styl bycia, sposób ubierania się, zainteresowania, umiejętności, wykonywane zawody czy funkcje społeczne.

Na czym polega ideologia gender?

Z akademickiej analizy gender wyrosło zainteresowanie tą kwestią w różnych środowiskach. W latach 60. XX wieku ideę płci kulturowej podchwyciły feministki, uznając wdrażanie kobiet do stereotypowych ról społecznych za przejaw dyskryminacji i domagając się równouprawnienia z mężczyznami. Nieco później kwestię gender podniesiono w dyskusji na temat orientacji seksualnej. Popularność zyskała teza, że nauka ról płciowych na podstawie różnic biologicznych to pogwałcenie prawa jednostek do samodzielnego określenia własnej tożsamości. Naukowcy tacy jak John Money szli jeszcze dalej, twierdząc, że nie tylko postawy czy zachowania człowieka, ale i jego rozwój psychoseksualny zdeterminowany jest jedynie przez kulturę. Amerykański psychiatra usiłował dowieść, że rolę płciową można kształtować niezależnie od wpływu genów czy hormonów. Prowadzone przez niego eksperymenty skończyły się tragicznie, toteż w ramach współczesnych badań nie neguje się już znaczenia uwarunkowań biologicznych w rozwoju osobowości i tożsamości płciowej. Powiązana z gender studies ideologia skupia się głównie na kwestiach równości praw i walki ze szkodliwymi stereotypami.

Jak zbudowany jest ludzki mózg? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Kontrowersje wokół gender w Polsce

W Polsce postulaty na rzecz odrzucania stereotypów ról płciowych spotkały się z ostrym sprzeciwem w kręgach konserwatywnych i chrześcijańskich. W opozycji do działań podejmowanych przez środowiska liberalne powstał tzw. genderyzm – stanowisko, zgodnie z którym płeć kulturowa jest nierozerwalnie połączona, a wręcz tożsama z płcią biologiczną. Wyodrębnianie pojęcia tej pierwszej może prowadzić do problemów związanych z poczuciem tożsamości płciowej, podważa wartość i funkcje rodziny, neguje boski zamysł względem ludzkiej natury. Szczególny niepokój genderystów wzbudza fakt, że pojęcie płci kulturowej usprawiedliwia zachowania homoseksualne czy transseksualne, wciąż uznawane w wielu środowiskach konserwatywnych za zaburzenie psychiczne.

Zwolennicy filozofii gender z kolei zwracają uwagę na problemy związane z utrwaleniem ról płciowych, takich jak ograniczenie praw jednostki do stanowienia o sobie, nierówne, niesprawiedliwe traktowanie kobiet i mężczyzn, brak tolerancji dla osób, które swoją tożsamość płciową przeżywają w sposób odmienny niż nakazuje arbitralny stereotyp.

W związku z zaistniałym sporem trwa żywiołowa dyskusja, czy nauczanie o gender w szkole doprowadzi do nadmiernej seksualizacji dzieci, czy raczej nauczy niestereotypowego myślenia i respektowania praw drugiego człowieka.

Bibliografia:

1. Gender. Perspektywa antropologiczna, red. R. Hryciuk, A. Kościańska, Warszawa 2007.

2. M. Nowicka, Gender a sprawa polska, [w:] Wiedza i Życie, nr 3, s. 58–62, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 10.04.2019,
Opublikowano: 10.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej