Gastroskopia a ciąża – wskazania, przebieg zabiegu, efekty uboczne

Gastroskopia, również w ciąży, jest stosunkowo bezpiecznym badaniem. Może być jednak przeprowadzona pod warunkiem bezwzględnych wskazań lekarskich. Zanieczulenie może mieć negatwyny wpływ na płód, z kolei aplikacja endoskopu wywołuje efekty uboczne u matki.

Gastroskopia w ciąży nie jest powszechnie wykonywanym badaniem, jednak pozwala ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego w przypadku niepokojących objawów somatycznych. Badanie umożliwia postawienie diagnozy, zaplanowanie leczenia i kontrolę efektów terapeutycznych.

Gastroskopia a ciąża

Gastroskopia to bezbolesna, lecz wywołująca dyskomfort, metoda diagnostyczno-terapeutyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala na ocenę obrazową kondycji przełyku, żołądka i górnego fragmentu dwunastnicy, a także dokonanie wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego w celu dalszych badań, uzupełniających rozpoznanie choroby i jej przyczyn. Procedura medyczna trwa zwykle do kilkunastu minut i przeprowadzana jest w pozycji leżenia na lewym boku.

Gastroskopia w ciąży jest stosunkowo bezpiecznym badaniem, jednak o jej wykonaniu bezwzględnie powinien zdecydować lekarz prowadzący, uwzględniając ogólny stan zdrowia kobiety oraz ewentualną nietolerancję na składniki środka znieczulającego podawanego przed wprowadzeniem endoskopu do przełyku. Potencjalna reakcja uczuleniowa matki na lidokainę w aerozolu aplikowaną do wnętrza jamy ustnej może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu. Włożenie instrumentu badającego do przełyku sprzyja podrażnieniom mechanicznym śluzówki gardła i innym efektom ubocznym.

Jak przebiega gastroskopia w ciąży?

Gastroskopia w ciąży nie jest zabroniona. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są m.in.:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • zmiany nowotworowe żołądka,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • usunięcie polipów błony śluzowej,
  • zatamowanie krwawienia,
  • założenie protezy rozszerzającej zwężone odcinki przewodu pokarmowego,
  • koagulacja zmian naczyniowych,
  • ewakuacja ciał obcych zalegających w przewodzie pokarmowym.

W trakcie gastroskopii możliwe jest pobranie materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych. Przed przystąpieniem do zabiegu należy uprzedzić osobę przeprowadzającą gastroskopię o ciąży i ustalić z nią ścieżkę przygotowania, jeśli ta ma odbiega od powszechnie zalecanej. Gastroskopia w ciąży zwykle przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym gardła lidokainą w aerozolu, choć na życzenie pacjentki lub w przypadku przeciwwskazań do zastosowania substancji można wykonać zabieg bez znieczulenia. Po wstępnym etapie kobieta układa się na kozetce na lewym boku. Między szczęki ma zakładany ustnik, a przez jamę ustną wprowadzany endoskop, czyli instrument badawczy. Pacjentka musi wykonać ruch połykowy celem przeprowadzenia narzędzia do dalszych części przewodu pokarmowego. W trakcie badania poleca się maksymalne skupienie na równym i spokojnym oddechu w celu zmniejszenia odruchu wymiotnego oraz wykonywanie poleceń osoby prowadzącej. Gastroskopia umożliwia zapoznanie się z faktycznym stanem fizycznym przełyku, żołądka i dwunastnicy już w trakcie badania, a na wyniki histopatologiczne zwykle oczekuje się 1–2 tygodnie.

Jak dbać o jelita? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Powikłania po gastroskopii w ciąży

Gastroskopia w ciąży nie jest powszechnie przeprowadzanym zabiegiem, jednak jeśli istnieją bezwzględne przesłanki do jego wykonania, pacjentka nie powinna się obawiać tej procedury medycznej. Powikłania zdrowotne zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej jednak gastroskopia skutkuje ogólnym dyskomfortem w trakcie wprowadzania endoskopu do gardła. Nierzadko z ust wydostaje się ślina przez cały okres trwania badania. Ponadto gastroskopia w ciąży sprzyja tymczasowym problemom gastrycznym, ustępującym po kilku godzinach od zakończenia procedury, takim jak zgaga, odbijanie, nudności. Najczęściej spotykanymi efektami ubocznymi gastroskopii są podrażnienie przełyku, chrypka i bóle gardła. Wyższe ryzyko powikłań w ciąży, choć nie tylko, stwierdza się w przypadku procedur terapeutycznych, czyli zabiegowych z zastosowaniem ogólnego znieczulenia.

Do grupy poważnych efektów ubocznych gastroskopii należą:

  • problemy związane z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym, występujące szczególnie u kobiet przewlekle obciążonych kardiologicznie i pulmonologicznie. Komplikacje obserwuje się w czasie prowadzenia badania przez okres działania znieczulenia. Zauważa się zaburzenia rytmu serca i oddychania;
  • przebicie ściany przewodu pokarmowego, do którego dochodzi u pacjentek z nowotworami górnego odcinka pokarmowego, uchyłkami gardła i przełyku oraz podczas wykonywania procedur zabiegowych, np. rozszerzania zwężeń;
  • krwawienia, np. w trakcie usuwania polipów.

Bibliografia:

1. Block B., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, Medipage, Warszawa 2007;

2. Maratka Z., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, PZWL, Warszawa 2005;

3. Waye J.D., „Endoskopia przewodu pokarmowego”, Czelej, Lublin 2018.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 23.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej