Froteryzm – opis, przyczyny, leczenie

Fot. PeopleImages / Getty Images

Froteryzm to rodzaj parafilii, czyli zaburzenia preferencji seksualnych, w którym wystąpienie przyjemności seksualnej powiązane jest z ocieraniem się o ciało obcej osoby, najczęściej nieświadomej tego aktu. Froteryści wybierają bowiem zwykle zatłoczone miejscach publiczne.

Froteryzm uznawany jest za zaburzenie psychiczne. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 oznaczony jest kodem F65.8 jako zaburzenie preferencji seksualnych. Froteryzm zaliczany jest do tej samej kategorii, co zoofilia czy nekrofilia – parafilii, w przypadku których osiąganie satysfakcji seksualnej uzależnione jest od obecności specyficznych obiektów (w tym – osób) lub okoliczności.

Pojęcie froteryzmu

Słowo „froteryzm” wywodzi się od francuskiego słowa frotter (ocierać się o coś). W Polsce, w latach 30. XX wieku, pojęciem tym jako pierwszy posłużył się psycholog Albert Dryjski, który zajmował się m.in. badaniem zachowań seksualnych dzieci i młodzieży. Z braku polskiej nazwy na zaobserwowane zjawisko, użył francuskiego terminu frotteurisme. Naukowiec stwierdził, że takie zachowania zaobserwować można u sporej liczby młodzieży, głównie płci męskiej. „Lubią oni ciżbę, a więc wszelkiego rodzaju zebrania tłumne, procesje, podczas których ocierają się […] o pośladki, biodra, uda kobiet i w ten sposób otrzymują zadowolenie”, napisał Dryjski w 1934 roku. Trzy lata później ukazała się polska Encyklopedia Wiedzy Seksualnej, w której mianem froterystów określono mężczyzn „dążących do osiągnięcia orgazmu przez dyskretne, niezauważone dotykanie kobiet w miejscach publicznych […], przez przyciskanie się do ich ciała albo też przez pocieranie się o nie, oczywiście bez czynnego współudziału danej kobiety i – co ważniejsze – bez jej świadomości tych praktyk”.

Polecamy: Hiperseksualność – na czym polega? Objawy, przyczyny i leczenie

Zobacz film i dowiedz się jak podgrzać atmosferę w sypialni:

Zobacz film: Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Na czym polega froteryzm?

Współcześnie pojęcie froteryzmu definiowane jest w podobny sposób. Parafilia ta jest formą realizacji potrzeb seksualnych – służy uzyskaniu podniecenia, rozładowaniu napięcia lub obu tym stanom. Froterystami są najczęściej mężczyźni w wieku 15–25 lat, choć zaburzenie to może dotyczyć także kobiet i zdarza się w różnych grupach wiekowych.

Froteryści dążą do tego, by ocieranie się genitaliami o ciało innej osoby odbywało się bez jej świadomości. Korzystają zwykle z zatłoczonych miejsc, w których ludzie zmuszeni są do rezygnacji ze swojej przestrzeni osobistej – środków komunikacji miejskiej, wind, wąskich przejść. Okazję do dotykania innych osób bez protestu z ich strony tworzą także koncerty, uliczne manifestacje, sklepowe kolejki.

Froteryści mogą być fetyszystami, ale zwykle nie przejawiają skłonności ekshibicjonistycznych. Ponieważ nie chcą zostać przyłapani, swój proceder uprawiają dyskretnie, zachowując wrażenie przypadkowego kontaktu cielesnego. Mężczyźni często rezygnują przy tym z zakładania bielizny, ale ukrywają genitalia pod płaszczem czy luźnymi spodniami.

Ocieranie się genitaliami o inne osoby uznawane jest za zaburzenie wówczas, gdy stanowi preferowaną lub wręcz jedyną formę osiągania satysfakcji seksualnej. Jeśli do czynności takiej dochodzi pomiędzy partnerami (np. w formie zastępczej czynności seksualnej), nie nazywa się jej froteryzmem.

Polecamy: Fetyszyzm w seksuologii – czym jest, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób leczyć to zaburzenie

Przyczyny froteryzmu

Istnieje kilka koncepcji dotyczących przyczyn froteryzmu. Zgodnie z ujęciem psychoanalitycznym stanowi on fiksację na wczesnych formach seksualności, a zarazem formę ucieczki przed intymną relacją z drugim człowiekiem. Według teorii z nurtu poznawczo-behawioralnego parafilie powstają w procesie uczenia się. Froteryzm może być utrwalonym nawykiem, który rozwinął się na podstawie wczesnych doświadczeń seksualnych i powiązanej z nimi satysfakcji.

Froteryzm jest wynikiem upośledzenia zdolności do utrzymywania związków o charakterze emocjonalno-erotycznym. Łączy się zwykle z niedojrzałością psychoseksualną, nerwicą lękową, chorobami psychicznymi czy zaburzeniami osobowości. Potrzeba ocieractwa wystąpić może także u osób odurzonych substancjami psychoaktywnymi. Froteryzm najczęściej dotyczy ludzi wycofanych, samotnych, niepewnych siebie, nieśmiałych w kontaktach o zabarwieniu seksualnym.

Polecamy: Sapioseksualizm – modna „orientacja” czy sposób na udany związek?

Leczenie froteryzmu

Osoby dotknięte froteryzmem mogą nie odczuwać potrzeby zmiany swoich preferencji, a nawet nie uważać ich za patologiczne. Do seksuologa, psychiatry lub psychoterapeuty zgłaszają się dopiero wówczas, gdy parafilia naraża je na problemy, np. niszczy związek partnerski lub prowadzi do konfliktu z prawem (froteryzm jest naruszeniem nietykalności cielesnej innych osób i podlega sankcjom karnym). Terapia zaburzeń preferencji seksualnych poprzedzona jest zwykle wywiadem, który – w zależności od specyfiki danego przypadku – pozwala ustalić najlepszy sposób leczenia. Może ono polegać na:

  • psychoterapii służącej wzmocnieniu samoakceptacji i pewności siebie połączonej niekiedy z farmakoterapią lekami przeciwlękowymi,
  • terapii poznawczo-behawioralnej, z pomocą której zmienia się system myślenia pacjenta prowadzący do froteryzmu,
  • terapii awersyjnej polegającej na redukowaniu niepożądanych zachowań seksualnych poprzez kojarzenie ich z negatywnymi bodźcami,
  • farmakologicznym osłabieniu popędu płciowego.

Bibliografia:

  1. Janicki K., Epoka milczenia, Kraków 2018.
Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej