Fototerapia - nowy, skuteczny sposób walki z Alzheimerem
Teera Konakan/Getty Images
Nowe badania przeprowadzone na myszach pokazują, że sen i fototerapia mogą się przyczynić do skuteczniejszej walki z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Fototerapia i sen przysłużą się walce z chorobą Alzheimera
Badacze z Uniwersytetu im. Humboldta w Niemczech są zdania, że sen połączony z fototerapią może przyczynić się do skuteczniejszej walki z chorobą Alzheimera. Tezę tę potwierdza eksperyment przeprowadzony na gryzoniach.
Płynące z niego wnioski zostały opisane w artykule, który ukazał się w piśmie "Frontiers of Optoelectronics".
Jak działa fototerapia?
Autorzy badania tłumaczą, że podczas snu z mózgu sprawniej usuwany jestbeta-amyloid, czyli wadliwe białko, które gromadzi się w przebiegu choroby Alzheimera.
Na potrzeby eksperymentu naukowcy postanowili oddziaływać na mózgi myszy, u których wykryto podobne schorzenie do choroby Alzheimera, światłem. Procedura przyspieszyła usuwanie z mózgu szkodliwego białka. Co ciekawe, fototerapia dała najlepsze efekty, gdy gryzonie spały.
Warto dodać, że metoda oddziaływaniem światłem na mózg jest całkowicie bezpieczna. Tym samym nie jest wykluczone, że już niedługo podobne badania będzie można przeprowadzić u ludzi.
Zobacz wideo: Jak sprawdzić czy ktoś cierpi na chorobę Alzheimera?
36,6
Źródło: PAP
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 30.09.2023,
Opublikowano: 30.09.2023 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?