Flegamina (syrop) - ulotka, dawkowanie i skutki uboczne

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Flegaminę (Flegamina ambroxolum) stosuje się w stanach chorobowych górnych dróg oddechowych. Flegamina w postaci syropu pomaga rozrzedzić wydzielinę i odkrztuszać ją. Flegaminę stosuje się doustnie, najlepiej po posiłku. Jak dawkować lek? Jakie skutki uboczne może powodować Flegamina?

Flegamina (Flegamina ambroxolum) – działanie leku

Flegamina działa wykrztuśnie i mukolitycznie (czyli jej zadaniem jej rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym). Flegamina ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Lek powinno się stosować przy ostrych i przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zwłaszcza w chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.

Flegamina (Flegamina ambroxolum) – skład leku

Substancją czynną we Flegaminie jest ambroksolu chlorowodorku: 5 ml syropu zawiera 30 mg ambroksolu chlorowodorku.

W składzie leku znajdziemy także: sorbitol ciekły, krystalizujący (70%) (E 420), glicerol (E 422), kwas cytrynowy jednowodny (E 330), glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), aromat malinowy, płynny 549287 A, wodę oczyszczoną.

Zobaczcie, w jaki sposób odróżnić kaszel suchy od mokrego:

Zobacz film: Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Źródło: 36,6

Flegamina (Flegamina ambroxolum) – dawkowanie leku

Syrop Flegamina powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem. Nie powinno się podawać dawki leku bezpośrednio przed snem – najlepiej ostatni raz przyjąć Flegaminę około godziny 17.00. Dawkowanie:

  • Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 1,25 ml syropu (¼ łyżki miarowej) 3 razy na dobę.
  • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 2,5 ml syropu (½ łyżki miarowej) 2 do 3 razy na dobę.
  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: Przez pierwsze 2 do 3 dni należy stosować 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) 3 razy na dobę; następnie dawkę należy zmniejszyć do 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) 2 razy na dobę.

Lek powinno się przechowywać z dala od światła, do 28 dni po pierwszym otwarciu. Jeśli lek jest stosowany dłużej niż 7 dni należy zmniejszyć jego dawkę.

Flegamina (Flegamina ambroxolum) – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku jest stan zapalny górnych dróg oddechowych, w szczególności przebiegający z utrudnionym odkrztuszaniem wydzieliny.

Flegamina (Flegamina ambroxolum) – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania Flegaminy jest uczulenie na ambroksolu chlorowodorek, bromoheksynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku.

Leku nie powinno się także stosować u dzieci poniżej 2 lat.

Przed zastosowaniem syropu należy poradzić się lekarza, zwłaszcza, jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, ponieważ lek ma niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka. Podobnie sytuacja wygląda u pacjentów, u których stwierdzono zaburzenia czynności wątroby lub nerek oraz u tych osób, które mają osłabiony odruch kaszlowy lub zaburzenia oczyszczania rzęskowego oskrzeli. Ze względu na możliwość zalegania wydzieliny w drogach oddechowych upłynnienie jej u pacjentów unieruchomionych i w ciężkim stanie oraz u małych dzieci musi być związane z jej odsysaniem. U takich pacjentów nie należy podawać leków hamujących odruch kaszlu, ponieważ może dojść do nagromadzenia się wydzieliny w drogach oddechowych.

Flegamina (Flegamina ambroxolum) – interakcje

Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji z innymi lekami przy czym lek należy stosować wyłącznie po posiłku. Nie prowadzono badań, czy lek wpływa na możliwość prowadzenia pojazdów.

Ambroksolu chlorowodorek przenika do mleka kobiecego. Nie zaleca się więc stosowania leku Flegamina ambroxolum w okresie karmienia piersią.

Flegamina ambroxolum może wchodzić w interakcje z innymi lekami, które są przyjmowane jednocześnie. Dotyczy to głównie następujących grup leków:

  • antybiotyki, np. amoksycylina, cefuroksym, erytromycyna, doksycyklina; ambroksolu chlorowodorek zwiększa ich przenikanie do miąższu płucnego;
  • leki przeciwkaszlowe. Leku Flegamina ambroxolum nie należy podawać jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi, np. kodeiną lub lekami hamującymi wydzielanie śluzu.

Flegamina (Flegamina ambroxolum) – skutki uboczne

Flegamina ambroxolum może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W przypadku pojawienia się wysypki, zmian na skórze lub w obrębie błon śluzowych, pęcherze albo rozległe złuszczanie się skóry należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jeśli u pacjenta wystąpi obrzęk twarzy, języka lub gardła (obrzęk naczynioruchowy) powodujący trudności w oddychaniu, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.

U pacjentów pojawiają się często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 osób):

  • nudności, osłabienie czucia (niedoczulica) w obrębie jamy ustnej i gardła, zaburzenia smaku (np. zmiana smaku).

Niezbyt często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 100 osób):

  •  wymioty, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, gorączka.

Rzadko (mogą występować u nie więcej niż 1 na 1000 osób): 

  • reakcje nadwrażliwości, 
  • wysypka, pokrzywka, 
  • zgaga.

Mogą również wystąpić reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd oraz ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół StevensaJohnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica), suchość w gardle.

O pojawieniu się skutków ubocznych stosowania leku należy powiedzieć lekarzowi.

Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 10.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej