Fiberoskopia – jak wygląda badanie nosogardła, krtani, tchawicy i oskrzeli? Jakie są jego zalety?

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com

Fiberoskopia, przeprowadzana za pomocą giętkiego endoskopu, jest badaniem umożliwiającym dokładne obejrzenie górnych dróg oddechowych, zwłaszcza ciężko dostępnych miejsc. Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce zmian u dzieci. Pozwala na dokładną ocenę stanu nosogardła, krtani i płuc (nazywany jest wówczas bronchoskopią).

Fiberoskopia odbywa się z użyciem fiberoskopu – cienkiego endoskopu zakończonego kamerą. Jest bardzo skutecznym badaniem stosowanym u osób z zapaleniem zatok przynosowych, nosa i z zaburzeniami oddychania, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Fiberoskopia – jakie są wskazania do badania?

Fiberoskopia to jedno z nowocześniejszych badań laryngologicznych. Elastyczne narzędzie jest rozwiązaniem, które sprawdza się u osób z wadami anatomicznymi gardła lub silnym odruchem wymiotnym prowokowanym przez badanie tradycyjne sztywnym endoskopem. W wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić konieczność prześwietlenia głowy, a w ten sposób wyeliminować ryzyko niepotrzebnego napromieniowania podczas RTG.

Wskazaniem do wykonania fiberoskopii jest przede wszystkim podejrzenie przerostu trzeciego migdałka u dzieci (tzw. gardłowego). U dorosłych jest podstawą w diagnostyce zmian nowotworowych w obrębie nosogardła. Lekarz pobiera za pomocą endoskopu wycinek tkanki do badania histopatologicznego lub wykonuje kontrolę przy leczeniu nowotworów dotykających górne drogi oddechowe, a także w celu oceny terapii prowadzonej za pomocą leków donosowych i jej ewentualnych powikłań.

Zobacz film: Przeszczep krtani - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6

Wskazań do wykonania badania jest znacznie więcej. Są to m.in.:

  •  zaburzenia głosu,
  •  zaburzenia połykania,
  •  uczucie ciała obcego w gardle,
  •  ból utrzymujący się w obrębie gardła,
  •  guzy szyi

Fiberoskopię wykonuje się także jako zamiennik metody zakładającej użycie sztywnego endoskopu, który u wielu osób może powodować bardzo silny odruch wymiotny, umożliwiający właściwe przeprowadzenie oceny dróg oddechowych. Może zastąpić także badanie tradycyjnym lusterkiem krtaniowym, od którego jest dużo dokładniejsze.

Nosofiberoskopia – jak wygląda badanie?

Nosofiberoskopia (lub videofiberoskopia) nie wymaga znieczulenia – jest badaniem bezbolesnym, chociaż nieprzyjemnym – zwłaszcza w momencie wprowadzania endoskopu. Jeśli poddawane mu osoby wykazują dużą wrażliwość, zwłaszcza dzieci, stosuje się miejscowe znieczulenie śluzówki nosa i gardła, np. lidokainą w sprayu.

Na trzy godziny przed jego rozpoczęciem nie należy spożywać posiłków i przyjmować napojów. Badanie przeprowadzane jest w pozycji siedzącej – głowa powinna być oparta o zagłówek fotela. Fiberoskop zostaje wprowadzony przez nos do gardła i innych części górnych dróg oddechowych, które wymagają dokładnej oceny. Lekarz na bieżąco obserwuje śluzówkę, a bardzo elastyczny endoskop pozwala na obejrzenie również trudno dostępnych miejsc i wykrycie w nich ewentualnych zmian. Całość badania trwa zaledwie około 10 minut, a wyniki są otrzymywane bezpośrednio po wizycie, razem z płytą DVD, na której zarejestrowany jest jego przebieg. Jeżeli występuje konieczność pobrania wycinka do badania histopatologicznego, na dodatkowy wynik trzeba poczekać około 2 tygodni.

Dzięki fiberoskopii można ocenić nie tylko jamę nosa, nosogardło, gardło środkowe, krtań i gardło dolne, ale także ujścia gardłowych trąbek słuchowych, co zwiększa efektywność jej zastosowania w diagnostyce.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania są trwające infekcje górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel. Niestety ten odruch uniemożliwia właściwe wykonanie endoskopii.

W przypadku podjęcia decyzji o leczeniu prywatnym, koszt videofiberoskopii to około 150 do 250 zł – cena uzależniona jest od ośrodka, w którym przeprowadzane jest badanie.

Fiberoskopia u dziecka

Badanie fiberoskopowe uważane jest za bezpieczną metodę diagnostyczną, tym bardziej, że wykonuje się je w miejscowym znieczuleniu, aby maksymalnie zmniejszyć odczuwany przez dziecko dyskomfort.

W przypadku najmłodszych wskazania do wykonania endoskopii obejmują, poza oceną przerostu trzeciego migdałka, także sytuacje, w których dziecko ma trudności z przełykaniem lub skarży się na obecność ciała obcego w gardle, np. na skutek połknięcia jakiegoś przedmiotu. Jest bardzo skuteczną metodą przy wykrywaniu przyczyn niedrożności nosa, np. w związku z obecnością polipów, nieżytu alergicznego i niealergicznego, a także w przypadku zapalenia zatok. Fiberoskopia u dziecka pozwala ocenić przyczyny niedosłuchu, który wynika z obrzęku ujść trąbek słuchowych. Dodatkowo stosowana jest w diagnostyce zaburzeń emisji głosu, którym towarzyszy przewlekła chrypka, oraz w zapaleniach krtani. Pozwala na ocenę refluksu żołądkowo-przełykowego i określenie przyczyn zgagi. Ma zastosowanie również przy określeniu przyczyn bólów gardła, krtani i powiększonych węzłów chłonnych. Również w przypadku dzieci jest badaniem koniecznym przy podejrzeniu nowotworów w obrębie nosogardła.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 13.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej