Farmaceuta: Pacjenci mogą mieć problem z dostaniem niektórych leków 

Fot: Szilard Toth / gettyimages.com

Wraz z wybuchem pandemii Polacy zaczęli masowo wykupywać leki. Jeszcze miesiąc temu w aptekach brakowało przede wszystkich środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. A jak jest dzisiaj? Jakich leków szukają Polacy i czego brakuje w aptekach?

Ogromna cześć leków, substancji czynnych czy pomocniczych produkowana jest poza granicami Polski. Dlatego wraz z wybuchem pandemii część pacjentów – mimo zapewnień władz, że leków nie zabraknie – zaczęła robić zapasy farmaceutyków. Jeszcze kilka tygodni temu z aptek znikały przede wszystkim leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Teraz, kiedy strach przed koronawirusem osłabł i sytuacja powoli zaczęła wracać do normy, leków z tej grupy nie brakuje. Nie znaczy to jednak, że wszystkie farmaceutyki dostępne są od ręki.

Na tę chwilę w Polsce brakuje ok. 45 różnych farmaceutyków – mówi w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN Grzegorz Carowicz, farmaceuta.

Jakich leków brakuje w Polsce?

Chorzy mogą mieć kłopot z dostaniem euthyroxu, czyli leku stosowanego w niedoczynności tarczycy, na szczęście dostępny jest jego tańszy zamiennik – mówi farmaceuta.

Ale kłopot mają nie tylko osoby z chorą tarczycą. Jak mówi farmaceuta problem jest także z dostępnością niektórych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Brakuje środków stosowanych w immunologii oraz preparatów podawanych pacjentom onkologicznym.

Zobacz film i dowiedz się gdzie przechowywać leki:

Zobacz film: Gdzie trzymać leki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Problem jest także ze szczepionkami, brakuje przede wszystkim tych przeciwko HPV. Osoby z jaskrą także mogą mieć problem z dostaniem niektórych kropli – dodaje specjalista.

Dlaczego leków brakuje?

Problemy z dostępnością leków brały się z tego, że firmy farmaceutyczne sprowadzały niektóre substancje z Chin i Indii. Kiedy wybuchła pandemia część fabryk wstrzymała produkcję i zdobycie niektórych składników leku stało się bardzo trudne. Warto jednak zaznaczyć, że niektórych leków brakowało jeszcze przed wybuchem pandemii.

Przed pandemią największym problemem był wywóz leków, z którym GIF uporał się na tyle, że proceder został ograniczony – mówi farmaceuta.

Mimo że wszystko zaczyna się powoli stabilizować to nie wykluczone, że rynek farmaceutyczny w Polsce (i nie tylko) zacznie funkcjonować trochę inaczej. W opinii Grzegorza Carowicza nie jest wykluczone, że przez pandemię przestaniemy sprowadzać niektóre substancje z Azji, a zaczniemy wykorzystywać te, które są łatwiej dostępne i produkowane, np. w Polsce czy w Europie. Niewykluczone, że taka zmiana przełoży się na cenę leków.

Czyj zajmuje się farmaceuta? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym zajmuje się farmaceuta? Źródło: X-Bank Gallery

Co Polacy kupują w czasie pandemii?

Mimo że leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe nie cieszą się aż tak dużą popularnością, to dalej budzą zainteresowanie. Ciągle jest zapotrzebowanie na środki, które łagodzą pierwsze objawy przeziębienia. Poza tym Polacy kupują przede wszystkim suplementy, które wzmacniają odporność oraz płyny odkażające, maseczki i rękawiczki.

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 28.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej