Entitis to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Preparat ma postać tabletek do ssania. W jego skład wchodzą przede wszystkim probiotyczne bakterie. Stosowanie preparatu Entitis ma chronić przed zakażeniem gardła, nosa, ucha u dzieci, jak i u dorosłych. W skład leku wchodzą szczep bakterii Streptococcus salivarius K12 – 2,5 x 109 CFU* (2,5 miliarda) oraz witamina D – 5 µg (200 j.m). Dodatkowo preparat zawiera fruktozę, maltodekstryna, substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych; aromat. W preparacie mogą się także znajdować białko mleka oraz laktoza.
Preparat Entitis ma w swoim składzie probiotyczny szczep paciorkowców Streptococcus salivarius K12. Szczep został bardzo dokładnie przebadany, a badania potwierdzają jego korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Szczep został wyizolowany z jamy ustnej dziecka odpornego na powracające zakażenia ucha, nosa i gardła.
Streptococcus salivarius wchodzą bowiem w skład prawidłowej mikroflory nabłonka, który znajduje siew górnych drogach oddechowych, ale specyficzny szczep K12 posiada zaledwie 2 proc. populacji. Niedobór fizjologicznych paciorkowców znacząco podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń gardła, a także zapalenia ucha środkowego. Przyjmowanie antybiotyków może zaburzyć prawidłową mikrobiotę i przyczynić się do występowania nawracających zakażeń.
Przyjmowanie preparatu Entitis chroni przed kolonizacją groźnych bakterii w nabłonku. Flora probiotyczna ogranicza mikroorganizmom chorobotwórczym dostępność składników pokarmowych oraz nie dopuszcza do ich kontaktu z błoną śluzową. Dodatkowo preparat hamuje rozwój groźnych bakterii w jamie ustnej i uchu środkowym.
Najczęściej jednak zaleca się podawanie leku dzieciom (powyżej trzeciego roku życia) i dorosłym w profilaktyce nawracających zakażeń ucha, nosa, gardła (ENT, ang. Ear, Nose, Throat). Stosowany jest także przy infekcjach wirusowych nosa i/lub gardła oraz u pacjentów po przebytej anginie.
Preparat Entitis jest dostępny w trzech wariantach:
- ENTitis pastylki do ssania o smaku truskawkowym, 14 pastylek, masa neto: 14 g|
- ENTitis pastylki do ssania o smaku truskawkowym, 30 pastylek, masa neto: 30 g
- ENTitis pastylki do ssania o smaku miętowym, 30 pastylek, masa netto: 30 g
Entitis – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na choćby jeden ze składników leku.
Nie ma żadnych danych, które sugerowałyby, że preparat Entitis może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży, podejrzewających, że mogą być w ciąży lub tych, które karmią dziecko piersią. Nie znaczy to jednak, że lek można przyjmować na własną rękę. W przypadku kobiet spodziewających dziecka lub karmiących piersią o zasadności podania leku zawsze decyduje lekarz. Tylko on – w oparciu o aktualny stan zdrowia pacjenta – może ocenić, czy dany preparat będzie bezpieczny i nie zaszkodzi ani kobiecie, ani dziecku.
Jak probiotyki wzmacniają odporność? Dowiesz się tego z filmu:
Entitis – dawkowanie
Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić, czy preparat będzie bezpieczny dla danego pacjenta i czy jego stosowanie przyniesie zamierzony cel. Także od decyzji lekarza zależy schemat przyjmowania preparatu. Sposób dawkowania w dużej mierze będzie zależał od przypadłości. Dzieciom po wyżej trzeciego roku życia i dorosłym w celach profilaktycznych przy nawracających zakażeniach nosa i/lub gardła zaleca się przyjmowanie jednej pastylki na dobę przez 3 miesiące. Jeśli pacjent przechodzi właśnie infekcję zaleca się przyjmowanie jednej pastylki do ssania raz na dobę przez czternaście dni. Pacjenci, którzy przechodzili anginę (po zakończeniu antybiotykoterapii) powinni stosować jedną pastylkę na dobę przez 3 miesiące.
Pastylkę należy ssać powoli przez ok. 5 minut, aż do całkowitego jej rozpuszczenia. Preparat należy przyjmować tuż przed snem i po umyciu zębów. Preparatu Entitis nie można rozgryzać. Po przyjęciu leków nie można jeść ani pić.
Należy pamiętać, że schemat dawkowania zawsze ustala lekarz. W niektórych przypadkach może on zalecić przyjmowanie 2 pastylek na dobę. W takich sytuacjach pierwszą dawkę preparatu należy przyjąć tuż po śniadaniu i po umyciu zębów, a drugą przed snem i po umyciu zębów.
Entitis – interakcje z innymi lekami
Preparatu Entitis nie można stosować równocześnie z lekami, które wykazują działanie antybakteryjne. Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się lekarzem. Trzeba go również poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych wydawanych bez recepty. Dzięki tej wiedzy lekarz może ocenić czy dany lek będzie dla chorego bezpieczny i czy nie wejdzie w interakcje ze stosowanymi przez niego lekami. To najlepszy sposób, aby uniknąć ewentualnych działań niepożądanych.
Entitis – działania niepożądane
Nie ma badań, które sugerowałyby, że stosowanie preparatu Entitis może wywoływać działania niepożądane.