Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać

Fot. jeangill / Getty Images

Endometrioza jest chorobą często bagatelizowaną przez lekarzy. Tymczasem może być główną przyczyną niepłodności u kobiet. Jakie objawy daje endometrioza? W jaki sposób wygląda leczenie schorzenia? 

Endometrioza to schorzenie, na które cierpi nawet co 5. kobieta. Wiele pań jednak nie zdaje sobie sprawy ze swojej dolegliwości, a lekarze bagatelizują problem. Tymczasem endometrioza może być główną przyczyną niepłodności, złego samopoczucia i ogromnego bólu podczas miesiączki (i nie tylko). Endometriozę bardzo trudno rozpoznać, ponieważ jej objawy przypominać mogą inne schorzenia i zależą w dużej mierze od tego, gdzie ulokuje się oderwany fragment endometrium. Właśnie tym jest choroba - błona śluzowa macicy występuje poza obrębem jamy macicy i podlega comiesięcznym krwawieniom.

Endometrioza to bardzo niebezpieczna choroba, która powinna być leczona operacyjnie. Dr Mikołaj Karmowski opowiada o chorobie:

Zobacz film: Endometrioza może być przyczyną niepłodności. Źródło: Dzień Dobry TVN

Endometrioza może być chorobą, która współistnieje z innymi schorzeniami, np. zespołem policystycznych jajników. Co wpływa na rozwój choroby? Jak się okazuje duże znaczenie ma styl życia.

Styl życia, zmiana behawioryzmu, zmniejszenie czynników stresogennych i wprowadzenie diety przeciwzapalnej, produktów antyoksydacyjnych i unikanie żywności przetworzonej może pomóc w leczeniu - mówi dr Mikołaj Karmowski.

Jak wygląda leczenie endometriozy? Zdaniem ekspertów zajmujących się diagnostyką i leczeniem choroby należy usunąć wszelkie zmiany i to jak najszybciej. 

Leczenie endometriozy trzeba podzielić na dwie kwestie: leczenie endometriozy głębokonaciekającej jako leczenie przyczyny cierpienia i okaleczenia organizmu i leczenie endometriozy jako przyczyny niepłodności. Należałoby wykonać ekspercką operację laparskopową z usunięciem zmian endometriozy głębokonaciekającej, które mogą być przyczyną dysfunkcji jajowodów i anowulacyjnych cykli jajników - mówi dr Karmowski w odpowiedzi na pytanie naszej Czytelniczki o to, czy chorując na endometriozę można zajść w ciążę - Ekspercka operacja jest najważniejszym etapem, ale nie jedynym. Celowana farmakoterapia, immunologiczna dieta przeciwzapalna oraz zmiana trybu życia to dziś kompleksowe podejście do leczenia endometriozy.

Najważniejsze w leczeniu schorzenia jest jego rozpoznanie, a wielu lekarzy ma z tym problem. Endometriozy nie wolno bagatelizować, ale trzeba udać się do specjalisty. Także opis badania jest ważny, bowiem nie każdy radiolog jest w stanie rozpoznać endometriozę na badaniu rezonansem magnetycznym. 

Przypadkowa ultrasonografia u ginekologa, który nie potrafi wykryć endometriozy głębokiej może nie być wiarygodna diagnostycznie - apeluje dr Karmowski.

Więcej informacji o endometriozie znajdziecie na naszym czacie z lekarzem: Zobacz zapis czatu o endometriozie. Na pytania odpowiadał dr n. med. Mikołaj Karmowski

Zobaczcie na filmie, co trzeba wiedzieć o endometriozie. Choroba może dawać różne objawy, a tylko dobry lekarz może ją szybko rozpoznać i podjąć stosowne leczenie:

Zobacz film: Endometrioza -co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 14.11.2018,
Opublikowano: 12.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej