Emisja głosu – co to jest, czemu służy i jak się jej nauczyć?

Fot: highwaystarz / stock.adobe.com

Emisja głosu to proces generowania i wydobywania na zewnątrz dźwięku w mowie i w śpiewie. Składa się on z czynności oddychania, fonacji, rezonansu i artykulacji. Ich koordynacja jest świadomym działaniem, które pozwala na efektywne posługiwanie się narządem głosu.

Umiejętność emisji jest szczególnie istotna dla osób, które głosem posługują się zawodowo – śpiewaków, wokalistów, aktorów, nauczycieli. To dzięki niej można uzyskać szeroką skalę głosu, przyjemną dla słuchaczy barwę, dużą nośność, swobodną artykulację czy precyzyjną dykcję. Odpowiednia emisja rozwija zakres możliwości narządu głosu, ale też pozwala na korzystanie z niego bez wysiłku i zmęczenia, dzięki czemu można utrzymać go w dobrej kondycji. Nauka emisji może zatem przydać się nie tylko profesjonalistom.

Jak przebiega prawidłowa emisja głosu?

Emisja głosu jest skoordynowanym zespołem czynności oddychania, fonacji i artykulacji oraz powstającego przy tym rezonansu. Podstawą umiejętnego posługiwania się głosem jest prawidłowy sposób oddychania. Podczas wdechu tzw. torem piersiowo-brzusznym powinno nastąpić równomierne poszerzenie całej klatki piersiowej, wspomagane pracą przepony. By następnie osiągnąć wydłużoną fazę wydechową (co jest niezbędne zwłaszcza przy śpiewie), stosuje się kontrolowane napięcie mięśni oddechowych, zwane podparciem.

Fonacja to tworzenie dźwięku. Proces ten następuje w krtani. Podczas wydechu wzrasta napięcie fałdów (strun) głosowych, które zbliżają się do siebie na odległość niecałego milimetra. Przepływ powietrza pod ciśnieniem wprawia je w drganie, dzięki czemu powstaje fala dźwiękowa. Przy fonacji tonów niskich fałdy są szerokie i słabo napięte (powstają dźwięki w tzw. rejestrze piersiowym). Wraz ze wzrostem wysokości głosu fałdy stają się cieńsze, bardziej napięte i drgają na krótszym odcinku (tworzą się dźwięki w tzw. rejestrze głowowym).

Dźwięk powstały w krtani wzmacniany jest w tzw. nasadzie – jamach gardłowej, nosowej i ustnej. To tutaj dochodzi do artykulacji, czyli przekształcenia tonu powstałego w krtani na zrozumiałe dźwięki mowy. Następuje ona z użyciem języka, warg, żuchwy, szczęk, podniebienia twardego i miękkiego oraz policzków. Za sprawą narządów mowy strumień oddechowy, przekształcony w ton krtaniowy i zmodyfikowany w komorach rezonansowych (do rezonansu dochodzi w klatce piersiowej, krtani, i jamach twarzoczaszki), zostaje zamieniony w samogłoski i spółgłoski. Ich prawidłowe formułowanie oznacza precyzyjną wymowę i dobrą dykcję.

Poprawie emisji służy odpowiednia postawa ciała. Wiąże się ona z zachowaniem naturalnej krzywizny kręgosłupa na całej jego długości, a także z rozluźnieniem mięśni niezaangażowanych w proces wydobywania dźwięku.

Należy pamiętać, że emisja głosu nie jest jedynie mechaniczną pracą ciała – to przede wszystkim czynność intelektualna, wymagająca świadomej koordynacji mięśni i ustawienia aparatu mowy.

Nauka emisji głosu

Ćwiczenie emisji głosu obejmuje:

  • zapoznanie się z anatomią aparatu głosowego i zasadami fizjologii tworzenia głosu,
  • rozgrzewanie aparatu mowy,
  • naukę prawidłowego oddychania – z dostosowaniem objętości wdechu i długości wydechu do zadania głosowego oraz czynną pracą mięśni tłoczni brzusznej podczas wydechu,
  • kształtowanie właściwej motoryki narządów mowy – układanie podniebienia miękkiego, opuszczanie żuchwy itd.,
  • trenowanie prawidłowej artykulacji.

Zajęcia z doświadczonym nauczycielem pozwalają na zdobycie niezbędnych umiejętności. Właściwa emisja wymaga wypracowania odpowiednich nawyków i odruchów, automatyzmu w wykonywaniu czynności wchodzących w zakres tworzenia dźwięków, co wiąże się z systematyczną, samodzielną pracą. Istnieje szereg ćwiczeń oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych, które należy regularnie wykonywać, by prawidłowe wydobywanie głosu stało się naturalną czynnością.

Higiena narządu głosu

Prawidłowa emisja głosu wymaga nie tylko odpowiedniej techniki wydobywania dźwięku, ale także zapewnienia narządowi głosu sprawności poprzez zachowanie jego higieny. Aby utrzymać go w dobrej kondycji, należy:

  • mówić i śpiewać we właściwej sobie skali głosu,
  • rozgrzewać mięśnie aparatu mowy przed ich intensywnym wykorzystaniem,
  • robić przerwy po przemęczeniu głosu,
  • unikać mówienia i śpiewania na zimnym powietrzu,
  • nie narażać aparatu mowy na gwałtowne zmiany temperatur (np. unikać picia zimnych napojów w upały),
  • oszczędzać głos podczas infekcji górnych dróg oddechowych,
  • nawadniać organizm, wypijając przynajmniej 2 litry wody dziennie,
  • dbać o prawidłowy mikroklimat pomieszczeń, w których się długo przebywa (odpowiednią wilgotność, temperaturę),
  • nie palić papierosów,
  • unikać miejsc zapylonych,
  • dbać o dobrą kondycję fizyczną całego organizmu.

Dlaczego warto ćwiczyć emisję głosu?

Nauka emisji pozwala na efektywne wykorzystanie głosu bez zbędnych obciążeń oraz zachowanie narządu mowy w zdrowiu i aktywności przez długie lata. Niesie także wiele dodatkowych korzyści. Poprawia jakość oddychania, wpływa na regulację pracy serca i przemiany materii, rozwija mięśnie klatki piersiowej, brzucha i pleców. Właściwa emisja wprowadza również nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Dzięki regularnym ćwiczeniom oddechowym organizm jest bardziej dotleniony i rozluźniony. Ponadto praca z własnym głosem ma działanie terapeutyczne – pozwala się zrelaksować, odkryć własny potencjał, poznać lepiej samego siebie.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 09.12.2017,
Opublikowano: 24.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej