Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości? Jakie są cechy ekstrawertyka?

Fot: hammett79 / stock.adobe.com

Ekstrawertyk jest określeniem typu osobowości, którą charakteryzuje żywiołowość, chęć kontaktu z innymi i poznawanie świata, otwartość lub posiadanie wielu zainteresowań. Jest przeciwieństwem typu introwertycznego.

Psychologia wyodrębnia dwa podstawowe typy osobowości – ekstrawertyczny i introwertyczny, które zawierają w sobie zupełnie przeciwstawne cechy charakteru. Bardzo rzadko występuje typ tzw. czysty ekstrawertyk, ale można określić skłonności do bycia ekstrawertykiem, analizując charakter i zachowanie danej osoby.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to osoba, która lubi działać i lepiej czuje się w otoczeniu innych ludzi, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie potrafi natomiast dobrze funkcjonować w samotności. Cechy charakterystyczne tej osobowości to szybka mowa i utrzymywanie kontaktu wzrokowego w trakcie rozmowy, głównie w trakcie mówienia. Ekstrawertyk potrafi skupić się na wykonaniu zadania, nawet przebywając w większej grupie osób, przez co zazwyczaj osiąga lepsze wyniki w nauce na etapie szkolnym i ma więcej zainteresowań. Często skupiają się one wokół sportu. Ekstrawertycy lubią być w ruchu i mają dużo energii, którą chcą spożytkować na działanie. Badania i obserwacje wskazują również, że są to osoby, które potrafią przez dłuższy czas nie odczuwać głodu, a podczas przeciągającego się wypoczynku nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego ich bezczynność przyspiesza tzw. kryzys wieku średniego.

Ekstrawertycy bezproblemowo adaptują się do nowych realiów, są „przebojowi” i łatwo nawiązują nowe kontakty. Badania pokazują, że stanowią oni od 30 do 50% całej populacji, ale bardzo ciężko jest wśród nich wskazać całkowitych ekstrawertyków. Zazwyczaj człowiek reprezentuje cechy obu typów osobowości, ale jeden z nich ma charakter dominujący.

Introwertyk a ekstrawertyk

Typ osobowości określanej jako introwertyk reprezentuje cechy przeciwstawne do ekstrawertyka. Przede wszystkim jest to osoba, która koncentruje się na swoim życiu wewnętrznym, w którym dąży do osiągnięcia spokoju i harmonii. Nie potrzebuje tak wielu bodźców zewnętrznych, jak gwar, hałas czy towarzystwo innych ludzi, a nawet wpływają one negatywnie na funkcjonowanie introwertyka, który najlepiej czuje się w ciszy i samotności. Ten typ osobowości gwarantuje dobrego słuchacza, który długo utrzymuje kontakt wzrokowy – nie tylko w trakcie mówienia (jak w przypadku ekstrawertyka), ale również, kiedy słucha innej osoby. Introwertyk dobrze radzi sobie z zadaniami wymagającymi skupienia i uwagi, zwłaszcza jeśli może je rozwiązywać w komfortowych dla siebie warunkach. Z reguły osiąga lepsze wyniki na studiach niż na wcześniejszych etapach nauczania, ale często ma większy problem z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy.

Ekstrawertyk, introwertyk czy ambiwertyk?

Na osobowość człowieka składa się wiele cech, z których część ma charakter dominujący i pomaga w określeniu jej typu. Jeżeli dana osoba odpoczywa w grupie i dobrze się czuje, kiedy działa, posiada cechy ekstrawertyka. Ten, kto wybiera ciszę i samotność, zostaje określony jako typ introwertyka. Jest to jednak tylko podstawowy podział.

Cechy człowieka mogą nasilać się lub osłabiać w różnych sytuacjach i w kontaktach z różnymi osobami. Co więcej, mogą przesuwać się na skali i raz być bliżej ekstrawersji a innym razem bliżej introwersji oraz zmieniać się w czasie. Stąd też psychologia wprowadziła jeszcze jeden termin – ambiwersji, który obejmuje cechy intro- i ekstrawertyzmu. Ambiwertyk odczuwa potrzebę kontaktu z ludźmi, cieszy go ich towarzystwo, ale jednocześnie lubi samotność i są sytuacje, w których wybiera własne towarzystwo, spokój i ciszę. Jako że ma cechy obu typów osobowości, dobrze dogaduje się z jedną i drugą grupą – to jak znajomość dwóch języków, która ułatwia skuteczne komunikowanie się.

Ekstrawertyk test – jakim typem osobowości jesteś?

Człowiek często zastanawia się nad swoim dominującym typem osobowości i nad tym, jak rozpoznać różnicę między ekstrawertykiem a introwertykiem. Aby się upewnić, można odpowiedzieć na kilka krótkich pytań:

  1. Czy po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę czy poleżeć w domu przed telewizorem?
  2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz, czy zostajesz do samego końca?
  3. Rozmawiając z kimś, wolisz przemyśleć swoją odpowiedź dwa razy czy odpowiadasz bez zastanowienia?

Kim jest ekstrawertyk? Osobą, która zdecydowanie wybierze wyjście z przyjaciółmi po pracy, niezależnie od tego jak ciężki miał dzień, bo tylko w towarzystwie znajomych jest w stanie naprawdę odpocząć. Z pewnością również nie będzie zbyt wcześnie opuszczał spotkania, a w rozmowach często powie, coś bez zastanowienia, a dopiero później przemyśli swoje słowa.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. http://charaktery.eu/psychowiesci/4469
Data aktualizacji: 08.02.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej