Ekstrakcja zęba – jak przebiega wyrywanie zęba, czy zabieg można wykonywać w ciąży?

Fot: alexisdc / fotolia.com

Ekstrakcja, czyli wyrywanie zęba, jest to często wykonywany zabieg stomatologiczny, zazwyczaj wówczas, gdy metody leczenia zachowawczego okazują się nieskuteczne lub zniszczenie zęba jest tak zaawansowane, że nie ma możliwości jego odbudowy.

Ekstrakcja zęba to metoda stosowana od wieków, w starożytnych Indiach już w VI w. p.n.e. znane były zabiegi z użyciem narzędzi zwanych „bontasank” (podobne do wykorzystywanej przez współczesnych stomatologów dźwigni korzeniowej, określanej potocznie jako kozia stópka) i „bodisa”, przypominającej hak na ryby. Prawdziwy przełom w dziedzinie wyrywania zębów nastąpił jednak dopiero w XVI w., gdy we Francji skonstruowano „pelikana” – instrument do ekstrakcji, który szybko upowszechnił się w całej Europie. Opisywał go między innymi francuski chirurg Ambroise Paré, radząc, by po zabiegu wyrwania zęba upuścić pacjentowi krew, jamę zębową ścisnąć palcami, a usta wypłukać rozcieńczonym octem [*].

Ekstrakcja zęba – kiedy się ją wykonuje?

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na bezpowrotnym usunięciu zęba lub zębów przy użyciu instrumentarium chirurgicznego. Może wiązać się z koniecznością rozcięcia dziąsła i okostnej, zniesienia kości (otaczającej ząb lub korzeń) i założenia szwów po wykonanym zabiegu (ekstrakcja chirurgiczna).

Niekiedy konieczne jest wyrwanie zęba zdrowego, na przykład w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania lub jako element leczenia ortodontycznego. Jednak zwykle ekstrakcję wykonuje się, kiedy metody leczenia zachowawczego okazały się nieskuteczne lub zniszczenie tkanek zęba jest tak zaawansowane, iż nie ma możliwości jego trwałej odbudowy.

Wskazaniem do wyrwania zęba są m.in.:

  • martwica i zgorzel miazgi zębów;
  • zęby mleczne utrudniające wyżynanie się zębów stałych;
  • ostre i przewlekłe zapalenie ozębnej;
  • nawrotowe ropnie przyzębne;
  • naciek zapalny;
  • złamanie korony zęba uniemożliwiające odbudowę protetyczną;
  • wady budowy anatomicznej korzeni zębów uniemożliwiające leczenie endodontyczne;
  • zęby mądrości z utrudnionym wyżynaniem.

Chirurgiczne usuwanie zęba lub zębów przeprowadza się czasami również z powodu zębopochodnych zakażeń w schorzeniach układowych i narządowych, na przykład w chorobie reumatycznej, zapaleniu wsierdzia i mięśnia sercowego, zapaleniu nerwu wzrokowego i tkanek gałki ocznej, chorobach układu krwiotwórczego i skaz krwotocznych.

Zobacz także: Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie

Usuwanie zębów pod narkozą

Ekstrakcję zębów najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które znosi odczuwanie bólu, jednak pozostawia niezbyt przyjemne dla wielu osób uczucie ucisku czy rozpierania. Dlatego niektóre gabinety stomatologiczne, dysponujące zapleczem anestezjologicznym, oferują wyrywanie zębów pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Taki zabieg może trwać do 6 godzin, a w tym czasie pacjenta poddaje się nie tylko leczeniu chirurgicznemu, ale również zachowawczemu, endodontycznemu czy protetycznemu. Taka forma ekstrakcji zębów jest często stosowana u osób z dentofobią, ale również z rozmaitymi schorzeniami psychicznymi, które uniemożliwiają standardowe zabiegi.

Wyrywanie zęba w czasie ciąży

Ekstrakcja zęba w czasie ciąży jest możliwa, choć należy pamiętać, że w tym okresie kobieta powinna unikać leków czy preparatów znieczulających, ale jednocześnie nie może dopuścić do rozwoju bardzo szkodliwego dla dziecka stanu zapalnego w organizmie. Najlepszym momentem do wyrwania zęba jest drugi trymestr ciąży.

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do ekstrakcji zęba jest informacja, że tkwi on w guzie nowotworowym lub w jego sąsiedztwie. Inne powody mają charakter przejściowy i wymagają odroczenia zabiegu do czasu poprawy stanu zdrowia. Wyrywanie zęba należy odłożyć w przypadku:

  • szczękościsku III stopnia,
  • wrzodziejącego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej;
  • choroby krwi i skazy krwotocznej;
  • ostrej białaczki szpikowej i limfatycznej;
  • przewlekłej białaczki i agranulocytozy;
  • choroby serca leczonej preparatami przeciwkrzepliwymi;
  • przebytego zawału mięśnia sercowego;
  • niewyrównanego nadciśnienia tętniczego;
  • choroby wątroby;
  • choroby nerek (zapalenie, ostra niewydolność);
  • nieleczonej padaczki;
  • ostrych chorób zakaźnych.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Ekstrakcja zęba – gojenie

Wyrywanie zęba może łączyć się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych zabiegów leczniczych, jak wyłyżeczkowanie, czyli usunięcie ziarniny otaczającej ząb (wykonywane rutynowo, jeśli jest ona przyczyną stanu zapalnego okolicznych tkanek) albo wyrównanie brzegów kości.

Zobacz także: Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki

Rana poekstrakcyjna chroniona jest jałowym tamponem z gazy, przy rozleglejszych zabiegach zabezpiecza się ją szwami. Tzw. zębodół po ekstrakcji wypełnia się krwią zamieniającą się w skrzep, dzięki któremu następują procesy gojenia. W normalnych okolicznościach dyskomfort po ekstrakcji zęba powinien zmniejszyć się w ciągu kilku dni, niekiedy jednak rozciąga się nawet do 2 tygodni.

Przez 2 godziny po wyrwaniu zęba nie wolno jeść i pić. W ciągu 24 godzin po zabiegu należy unikać gorących, pikantnych pokarmów o twardej konsystencji, a także palenia papierosów, ponieważ składniki dymu tytoniowego nasilają krwawienie i utrudniają gojenie rany. Przez 48 godzin obowiązuje zakaz płukania jamy ustnej, gdyż grozi to wypłukaniem skrzepu.

Bibliografia:

"Historia stomatologii" Polskie Stowarzyszenie Higieny Stomatologicznej

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej