Eksperyment: Czy pisanie SMS-ów jest niebezpieczne?

Zobacz film: Eksperyment: Czy pisanie SMS-ów jest niebezpieczne? źródło: 36,6.

Statystyki pokazują, że na całym świecie niemal 28 mln ludzi ma skoliozę. Z czego prawie 3 mln chorych wymaga leczenia operacyjnego. Skąd się bierze ta wada postawy i co ją łączy z pisaniem SMS-ów?

Ogromną większość problemów z kręgosłupem, w tym wady postawy, fundujemy sobie sami. Długie godziny, które spędzamy w pozycji siedzącej sprzyjają tworzeniu się zmian zwyrodnieniowych czy dyskopatii. Przyczyną problemów może być także noszenie toreb czy plecaków, zwłaszcza, jeśli zakładane są tylko na jedno ramię. Dlaczego? W ten sposób ciężar nie rozkłada się równomiernie.

Paradoksalne, tworzeniu się wad postawy sprzyja także pisanie SMS-ów. Podczas używania telefonu komórkowym nadmiernie się pochylamy i wysuwamy głowę do przodu. W takim ułożeniu nacisk na dyski kręgowe jest bardzo duży. Szacuje się, że podczas pisania SMS-ów, odcinek szyjny kręgosłupa znosi obciążenie rzędu 30-40 kg.

Jak się przekonać ile to jest i ile znosi nasz kręgosłup? Doskonale tłumaczy to eksperyment przygotowany przez eksperta programu 36,6 °C. Do testu potrzebny będzie pięciolitrowy baniak z wodą (waży on ok. pięciu kilogramów). Kiedy trzymamy baniak na zgiętej ręce blisko tułowia, nie odczuwamy tak bardzo tego ciężaru. Problem zaczyna się w chwili, gdy zaczynamy prostować rękę. Wtedy, utrzymanie baniaka nie jest już takie proste. Tak samo, jak podczas tego testu boli nas ręka, cierpi nasz kręgosłup, gdy nadmiernie się pochylamy i garbimy podczas pracy przy komputerze czy korzystania z telefonu komórkowego.

Zatem, co zrobić, aby uniknąć takich problemów z kręgosłupem?

Data aktualizacji: 24.04.2018,
Opublikowano: 24.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej