Eksfoliacja kwasami - na czym polega zabieg eksfoliacji? 

Eksfoliacja kwasami to idealny zabieg dla skóry problematycznej, który nie tylko wygładzi ją i odświeży, ale również poprawi jej koloryt, usunie przebarwienia i zmiany trądzikowe. Zabieg eksfoliacji kwasami najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, gdyż nie zaleca się, aby skóra podczas kuracji była eksponowana na słońce. 

Zabieg eksfoliacji kwasami może być dopasowany do indywidualnych potrzeb, dlatego też jest odpowiedni do każdego rodzaju cery. Przed poddaniem się mu, należy zapoznać się z zaleceniami i przeciwwskazaniami, gdyż nie mogą go wykonywać m.in. kobiety w ciąży, mające łuszczycę, a także osoby ze stanami zapalnymi.

Eksfoliacja kwasami – na czym polega?

Eksfoliacja kwasami to zabieg polegająca na dogłębnym usunięciu martwego naskórka. Dzięki temu stymulowane są głębsze warstwy skóry, co wspomaga nie tylko odnowę, ale również korzystnie wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. Dlatego też zabieg eksfoliacji kwasami polecany jest wszystkim, którzy chcą odświeżyć swoją skórę, a także przeciwdziałać tworzeniu się zmarszczek i opóźnić procesy starzenia się. Eksfoliacja kwasami to zabieg, którego działanie dopasowuje się do potrzeb skóry – może działać płycej i głębiej. Dlatego też zależnie od stanu cery, oczekiwań i problemów skóry dobierana jest intensywność i głębokość złuszczania naskórka. Do zabiegów wykorzystywane są różne kwasy – najczęściej: AHA (alfahydroksykwasy, np. kwas glikolowy, jabłkowy, mlekowy), BHA (betahydroksykwasy, np. kwas salicylowy) i PHA (polihydroksykwasy).

Zabieg eksfoliacji: zalety i działanie

Eksfoliacja kwasami to sprawdzony zabieg przeznaczony do każdego typu skóry. Jego zaletą jest fakt, że każdy szczegół zabiegu (intensywność, głębokość, rodzaj) dobierany jest indywidualnie do typu cery. Decyduje się na niego wiele osób, gdyż jest to w pełni bezpieczna i bezbolesna metoda. Zabieg eksfoliacji kwasami to prawdziwe wybawienie dla skóry. Dzięki niemu reakcji skóry zostają unormowane – skóra nie przetłuszcza się, nie świeci, jest gładka i rozświetlona, pory zmniejszone, a blizny i zmarszczki spłycone. Eksfoliacja kwasami AHA, BHA i PHA ma szereg zalet m.in.:

  • ujednolica koloryt,
  • niweluje przebarwienia i zmiany trądzikowe,
  • wygładza,
  • zmniejsza łojotok,
  • zmniejsza ujścia gruczołów łojowych skóry,
  • nawilża,
  • wspomaga produkcję kolagenu, kwasy hialuronowego i elastyny.

Czas wykonywania zabiegu i przebieg

Zabieg eksfoliacji kwasami (migdałowym, glikolowym itp.) nie jest skomplikowany, jednak musi być wykonywany przez specjalistę. Kwasy są dostępne na rynku dla wszystkich, jednak nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do podrażnień, alergii, a nawet nieodwracalnych zmian skórnych, dlatego najlepszą opcją jest wykonanie zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Aby rozpocząć zabieg, należy najpierw dokonać demakijażu twarzy, a także oczyścić ją. Następnie nakładany jest aktywator kwasów, po czym kolejno wybrany kwas. W kolejnym etapie kwas jest neutralizowany przy użyciu specjalnego preparatu i na koniec wykonuje się ponowne oczyszczanie twarzy. Aby skóra nie była podrażniona, a także aby wchłonęła jak najwięcej dobrych składników, nakłada się po zabiegu maskę pielęgnacyjną. Zabieg może być dłuższy bądź krótszy – zależy od potrzeb indywidualnych skóry. Jednak najczęściej eksfoliacja kwasami trwa ok. 45 minut.

Eksfoliacja kwasami: zalecenia i przeciwwskazania

Warto podkreślić, że nie zawsze jeden zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty. Dlatego też specjaliści zalecają wykonanie 6-8 zabiegów w serii z odstępami ok. tygodniowymi. Wystarczy przeprowadzać taką serię zabiegów raz w roku, a skóra z pewnością będzie w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że na miesiąc przed pierwszym zabiegiem warto zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce, dlatego też najlepszym czasem na tego typu zabiegi jest okres jesienno-zimowy. Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu, nie należy również wykonywać zabiegów złuszczających na tydzień przed nim. Koniecznym będzie także przerwa w opalaniu (również w solarium) ok. 2 tygodnie po zabiegu. W tym okresie warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej min. SPF20.

Osoby, które nie powinny wykonywać eksfoliacji kwasami – przeciwwskazania:

  • ciąża,
  • łuszczyca,
  • grzybica,
  • opryszczka,
  • egzema,
  • stany zapalne skóry,
  • chemioterapia,
  • nadwrażliwość na kwasy.

Kiedy i dla kogo eksfoliacja kwasem migdałowym?

Eksfoliacja kwasem migdałowym sprawdzi się u osób, u których kwas glikolowy nie przyniósł spodziewanych efektów. Kwas migdałowy ma silniejsze działanie, ale wolniej wnika w skórę, przez co nie powoduje podrażnień, w tym zaczerwienienia. Eksfoliacja kwasem migdałowym to również skuteczny zabieg, który poprawia koloryt skóry, a także pobudza regenerację. Dzięki niemu skóra jest jasna, gładka i nawilżona. Będzie to również zabieg dobry dla skóry problematycznych, gdyż zmniejsza wytwarzanie sebum, koi wykwity trądzikowe, a także zwęża pory. Kuracja kwasem migdałowym to również dobre rozwiązanie dla cery problematycznej, ale wrażliwej. Dzięki niemu bez ryzyka przywróci się równowagę skórze, a także poprawi jej kondycję. 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 08.02.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej