Edukacja seksualna w domu i w szkole – cele i realizacja

Fot. shapecharge / Getty Images

Edukacja seksualna to przekazywanie wiedzy na temat ludzkiej seksualności dzieciom i młodzieży (a także osobom niepełnosprawnym intelektualnie). Zadanie to należy w pierwszej kolejności do rodziców i opiekunów. Nauczanie o seksie powinno być także rolą placówek oświatowych.

W kulturze Zachodu seksualność człowieka przez wiele wieków była tematem tabu. Współcześnie uznaje się ją za integralną część człowieczeństwa i dostrzega potrzebę przekazywania rzetelnej wiedzy osobom, które dopiero wkraczają w tę sferę życia. Szeroko pojęta nauka o seksie powinna zarówno dostarczać informacji o jego biologicznych i zdrowotnych aspektach, jak i poruszać kwestie psychologiczne, społeczne, kulturowe, prawne, a nawet filozoficzne. W Polsce realizacja tych założeń kuleje zarówno w sferze zorganizowanej edukacji, jak i na gruncie rodzinnym.

Zobaczcie, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie:

Zobacz film: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym jest edukacja seksualna?

Edukację seksualną pojmować można dwojako – jako szerzenie anatomicznej i fizjologicznej wiedzy dotyczącej płci i kontaktów seksualnych, a także jako pogłębianie świadomości własnej seksualności w szerokim kontekście społeczno-kulturowym. W Polsce te dwa aspekty są zwykle niewyodrębniane. Potrzebę systemowego kształcenia w obu obszarach dostrzega się np. w krajach anglojęzycznych, gdzie prowadzona jest edukacja seksualna (sexual education) i edukacja gender, czyli dotycząca spraw płci (gender education).

Rolą tej pierwszej jest dostarczenie młodym ludziom – na poziomie odpowiednim do ich wieku – wiedzy dotyczącej: biologicznych różnic płciowych, fizjologii aktu seksualnego i możliwych zaburzeń w życiu płciowym, płodności i możliwości jej regulowania, przebiegu ciąży, porodu, a także chorób przenoszonych drogą płciową. W szerszym rozumieniu zaś edukacja seksualna dotyczyć może takich zagadnień, jak:

  • relacje międzyludzkie oparte na więzi erotycznej,
  • orientacja seksualna i związane z nią problemy,
  • społeczno-kulturowe uwarunkowania i stereotypy dotyczące płci,
  • zagadnienia etyczne powiązane z życiem seksualnym, np. kwestia wierności, aborcji,
  • nadużycia seksualne i związane z nimi niebezpieczeństwa,
  • problematyczne zjawiska wynikające z seksualności, np. pornografia, prostytucja,
  • regulacje prawne kwestii związanych z seksualnością.

Prawo do wyczerpującej edukacji seksualnej gwarantowane jest wszystkim ludziom na mocy Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych przyjętej w 1999 r. przez Światowe Towarzystwo Seksuologiczne i rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Cele edukacji seksualnej

Rzetelna nauka o seksie, związkach partnerskich, rodzicielstwie czy problemach związanych z tożsamością płciową to niezwykle potrzebny obszar edukacji, zwłaszcza w czasach, gdy wątpliwej jakości wiedza dostępna jest dzieciom od najmłodszych lat. Mądre wprowadzenie młodych ludzi w sferę seksualności pomaga im uniknąć odkrywania jej metodą prób i błędów (często dotkliwych w skutkach), ale także pozwala zweryfikować mity i przekłamania, z którymi często spotkać się można w mediach czy internecie.

Edukacja seksualna powinna służyć takim umiejętnościom, jak:

  • rozumienie własnej seksualności, zarówno jej fizjologicznych, jak i emocjonalnych aspektów,
  • budowanie szczęśliwych związków partnerskich, opartych na miłości, odpowiedzialności, ale także na satysfakcjonującej więzi erotycznej,
  • rozpoznawanie i wyrażanie uczuć,
  • asertywne zachowania w sferze życia seksualnego,
  • troska o własne ciało (m.in. o higienę osobistą, unikanie chorób wenerycznych),
  • swobodne rozmawianie o sprawach seksu z rodzicami, partnerami, lekarzami,
  • świadome zakładanie rodziny,
  • unikanie krzywdzących stereotypów związanych z rolami płciowymi,
  • akceptowanie osób o odmiennej orientacji seksualnej,
  • obrona przed seksualnymi nadużyciami.

Edukacja seksualna w Polsce

Przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) badania wskazują, że – w związku z szeregiem uwarunkowań historycznych i społeczno-kulturowych – edukacja seksualna polskich dzieci i młodzieży w ich rodzinnych domach znajduje się na stosunkowo niskim poziomie. Rodzice powinni być pierwszymi osobami, które przekazują wiedzę o seksie swojemu potomstwu. Co więcej, wskazane jest, by dzieci mogły obserwować u nich postawy i zachowania (np. wzajemne okazywanie sobie czułości), które staną się dla nich punktem odniesienia w rozwoju ich własnej seksualności.

Obecnie nauka o seksie i związanych z nim zagadnieniach ogranicza się do przedmiotu o nazwie „wychowanie do życia w rodzinie”. Zgodnie z podstawą programową już uczniom piątych klas zagwarantowana jest 1 godzina lekcyjna tygodniowo takich zajęć, ale w praktyce niewielu uczniów z niej korzysta. Lekcje są nieobowiązkowe i uczęszcza się na nie za zgodą rodziców. Ponieważ ważność przedmiotu w wielu szkołach uznaje się za znikomą, na „wychowanie do życia w rodzinie” rezerwuje się ostatnią godzinę lekcyjną, co nie zachęca uczniów do dobrowolnego na niej pozostania. Zajęcia nie są prowadzone przez wykwalifikowanych w tym kierunku i odpowiednio przygotowanych specjalistów, lecz nauczycieli z innych dziedzin, którzy wykonują tę pracę dodatkowo. Wiele kontrowersji budzą także zalecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej podręczniki. Uczniowie skarżą się, że lekcje są dla nich mało interesujące i nie odpowiadają na dręczące ich pytania, a przekazywane informacje często są tendencyjne, nieprzystające do realiów, w których funkcjonuje dzisiejsza młodzież. W efekcie uczniowie nie uczęszczają na proponowany im kurs nauki o seksie, co podsyca błędne przeświadczenie, że jest on w szkole niepotrzebny.

Warto wiedzieć: Awersja seksualna – objawy, przyczyny i leczenie niechęci do seksu

Data aktualizacji: 20.12.2018,
Opublikowano: 20.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej