Dysplazja szyjki macicy, czyli neoplazja śródnabłonkowa – LSIL i HSIL

Fot.: YakobchukOlena / stock.adobe.com

Dysplazja szyjki macicy to synonim neoplazji śródnabłonkowej, czyli stanu przedrakowego szyjki macicy. Czasami ulega samoistnej regresji i leczenie nie jest konieczne. W przypadku dysplazji dużego stopnia HSIL, konieczne jest leczenie inwazyjne. 

Dysplazja szyjki macicy oznacza stan przedrakowy tego narządu. Innym pojęciem równoznacznym z dysplazją szyjki macicy jest neoplazja śródnabłonkowa szyjki macicy (Cervical intraepithelial neoplasia – CIN). Wyróżnia się trzy stopnie dysplazji, kolejno CIN1, CIN2, CIN3, czyli dysplazję stopnia małego, średniego i dużego. Stopień CIN3 obejmuje również raka przedinwazyjnego szyjki macicy, czyli CIS (Carcinoma in situ – rak in situ).

Co to jest dysplazja szyjki macicy?

Dysplazja szyjki macicy to zmiany morfologiczne w obrębie szyjki macicy będące stanem przedrakowym. Może upłynąć nawet 10 lat, zanim na podłożu neoplazji śródnabłonkowej rozwinie się rak.

W obrazie morfologicznym dysplazji obserwuje się następujące odchylenia od stanu prawidłowego:

  • atypowe figury podziałów komórkowych;
  • zatarcie warstwowości nabłonka wielowarstwowego płaskiego;
  • różnokształtność jąder komórkowych, zmniejszenie ilości cytoplazmy na rzecz jądra komórkowego.
  • Wyróżnia się następujące stopnie dysplazji:
  • dysplazja małego stopnia (CIN1) – wczesna faza kancerogenezy;
  • dysplazja średniego stopnia (CIN2) – średnio zaawansowana kancerogeneza;
  • dysplazja dużego stopnia (CIN3) – zaawansowana kancerogeneza;
  • rak śródnabłonkowy (CIN 3 lub CIS) – rak wewnątrznabłonkowy.

Główna przyczyna dysplazji to wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenie nim jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Objawy to kłykciny kończyste pojawiające się w obrębie skóry i błon śluzowych okolic narządów płciowych zewnętrznych, w pochwie i na szyjce macicy. Zakażenie jest wykrywane w rutynowym badaniu cytologicznym. Wirus HPV ma wiele typów serologicznych. Jeśli są to typy onkogenne, głównie 16 i 18 (również 31, 33 i 45), zakażenie predysponuje do powstania dysplazji. Należy jednak pamiętać, że wirus HPV może samoistnie ustąpić. W związku z tym dysplazja również jest stanem, który może ulec regresji samoistnej. Przetrwałe zakażenia źle rokują i predysponują do rozwoju raka szyjki macicy.

Dysplazja szyjki macicy rozpoznawana jest na podstawie wymazu cytologicznego. Rozpoznanie cytologiczne opiera się na systemie TBS (The Bethesda System). Wynik cytologiczny, który wskazuje na neoplazję śródnabłonkową, wygląda następująco: AI, BII, CIII, 2a lub 2b.

Symbole należy interpretować następująco:

  • A – określa, czy rozmaz nadaje się do oceny. Aby wynik był wiarygodny, powinien na nim widnieć stopień AI. Oznacza to, że rozmaz nadaje się do oceny. Stopnie AII i AIII oznaczają, że preparat nie nadał się do oceny;
  • B – określenie BI oznacza, że obraz jest prawidłowy, natomiast BII wskazuje na obraz nieprawidłowy;
  • C – określa, z jaką zmianą ma się do czynienia. CI to zakażenia, CII – zmiany różnego rodzaju, np. związane z zapaleniem, leczeniem hormonalnym czy radioterapią. CIII oznacza obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych. Pierwsza oceniana grupa komórek to komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego:
  • 1 – ASCUS (atypical squamous cells of undetermined significance), czyli komórki atypowe, po wykryciu których konieczne jest kontrolne badanie;
  • 2a – dysplazja małego stopnia LSIL (low squamous intraepithelial lesion);
  • 2b – dysplazja średniego lub dużego stopnia i rak przedinwazyjny HSIL (high squamous intraepithelial lesion);
  • 3 – rak płaskonabłonkowy naciekający.

Druga grupa komórek to komórki gruczołowe:

  • 1 – komórki endometrioidalne, obecne przed miesiączką lub po menopauzie;
  • 2 – nieprawidłowe komórki endometrialne;
  • 3a, 3b, 3c – gruczolakorak.

Dysplazja szyjki macicy – jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy?

Raz do roku każda kobieta powinna wykonać badanie cytologiczne. Wymaz pobierany jest z tarczy części pochwowej, ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy i samego kanału szyjki. Na granicy ujścia zewnętrznego zlokalizowana jest granica między nabłonkiem wielowarstwowym płaskim pokrywającym szyjkę a nabłonkiem gruczołowym wyściełającym kanał. To miejsce jest punktem wyjścia większości raków szyjki.

W Polsce stosowana jest pięciostopniowa skala wymazów cytologicznych Papanicolaou:

  • stopień I – prawidłowe komórki nabłonka paraepidermalnego pokrywającego szyjkę macicy;
  • stopień II – widoczne komórki głębszych warstw nabłonka, komórki zwyrodniałe, leukocyty, komórki metaplastyczne, bakterie i śluz;
  • stopień III – dodatkowo poza wyżej wymienionymi obecne są komórki dysplastyczne;
  • stopień IV – dodatkowo obecne komórki atypowe z cechami komórek nowotworowych;
  • stopień V – liczne atypowe (nowotworowe) komórki.

Skala ta nie jest używana na całym świecie, a jedynie w Polsce. W innych krajach obowiązuje skala Bethesda. W niej przyjmuje się pojęcia LSIL i HSIL, związane z neoplazją śródnabłonkową szyjki macicy. LSIL związany jest z CIN1. HSIL oznacza obecność zmian typu CIN II i CIN III.

Zobacz film: Niewydolność szyjki macicy a poronienie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie dysplazji szyjki macicy

Leczenie uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian. CIN1 związany jest zazwyczaj z zakażeniem HPV i często ulega samoistnej regresji, nie wymaga leczenia. Zmiany typu CIN2 i CIN3 trzeba leczyć jedną z następujących metod:

  • elektrokoagulacja;
  • krioterapia;
  • laseroterapia;
  • wycięcie pętlą elektryczną (LEEP);
  • elektrokonizacja;
  • konizacja chirurgiczna.

W dysplazji wysokiego stopnia nie powinno się stosować metod niepozwalających na badanie histopatologiczne. Młode pacjentki muszą zdawać sobie sprawę, że usunięcie dysplazji pociąga za sobą powstawanie blizn łącznotkankowych, a tym samym powoduje problemy z rozwieraniem się szyjki macicy podczas porodu. U kobiet po menopauzie zalecaną metodą leczenia jest całkowite usunięcie macicy wraz ze sklepieniem pochwy i przydatkami.


Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej