Zapalenie dróg oddechowych w astmie oskrzelowej przyczynia się do nadaktywności dróg oddechowych, ograniczenia przepływu powietrza, objawów oddechowych i stanu przewlekłej choroby. U niektórych osób zapalenie powoduje kaszel jako jedyny objaw, który może trwać dłużej niż 8 tygodni a także uczucie ucisku w klatce piersiowej i duszności, które odczuwane są często w nocy lub we wczesnych godzinach porannych. Inni tylko odczuwają objawy podczas ćwiczeń (astma oskrzelowa wywołana wysiłkiem fizycznym) lub podczas pracy narażonej na działanie czynników drażniących w miejscu pracy (astma zawodowa).
Czynniki wyzwalające dychawicę oskrzelową
Ze względu na stan zapalny nadaktywność dróg oddechowych występuje w wyniku czynników wyzwalających, takich jak:
- palenie tytoniu i dym papierosowy,
- infekcje, np. przeziębienie, grypa lub zapalenie płuc,
- alergeny takie jak żywność, pyłki, pleśń, roztocza kurzu,
- zanieczyszczenie powietrza i środki drażniące, np. farby, toksyczne opary,
- pogoda, szczególnie gwałtowne i znaczne zmiany temperatury,
- stres emocjonalny i lęki.
Dychawica oskrzelowa - inne przyczyny choroby
Osoby, u których w rodzinie astma lub alergia występują lub występowały wcześniej, są bardziej narażone na astmę w późniejszym okresie życia. Tak więc główne przyczyny astmy oskrzelowej mogą dotyczyć również:
- czynników genetycznych,
- alergii i innych chorób układu oddechowego, takich jak przewlekłe zapalenie zatok, zakażenia ucha środkowego i polipów nosa,
- zwiększonej liczby eozynofili - to rodzaj białej krwinki związanej z astmą.
Najczęstszym rodzajem astmy jest astma alergiczna, wykazująca typowe objawy narażenia na alergeny takie jak futro zwierząt, kurz, pyłki czy zapachy.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o astmie:
Dychawica oskrzelowa u dzieci
Ustalenie, czy dziecko ma astmę oskrzelową, może być trudne, dlatego rodzice, inni członkowie rodziny i opiekunowie muszą być czujni. Większość dzieci ma objawy przed 5. rokiem życia. Mogą one być różne: od nagłego kaszlu, który utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, aż do nagłych i krótkich oddechów. Typowe objawy u dzieci dotyczą:
- kaszlu, zwłaszcza nocnego,
- syczących lub gwiżdżących dźwięków wydawanych podczas oddychania,
- problemów z oddychaniem lub szybkim oddychaniem.
Dziecko może mieć tylko 1 z tych objawów lub kilka z nich. Jeśli objawy się powtarzają, jest to wskazówka, że dziecko może mieć astmę. Ponadto objawy mogą się zaostrzać w kontakcie z alergenami.
Słabo kontrolowana i nierozpoznana astma u małych dzieci może prowadzić do hospitalizacji, dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko z astmą miało wdrożone odpowiednie leczenie. Zależy ono od ciężkości i częstości występowania objawów. Lekarz może zalecić stosowanie inhalatorów lub nebulizatorów w celu przyniesienia szybkiej ulgi i złagodzenia objawów.
Dychawica oskrzelowa - objawy choroby
Z astmą oskrzelową może wystąpić przynajmniej 1 z następujących objawów:
- duszność,
- długotrwały kaszel, który może być z flegmą lub bez niej,
- ból w klatce piersiowej,
- świszczący oddech podczas wydechu.
Objawy astmy oskrzelowej mogą się różnić w zależności od osoby i wymagają niezależnej oceny lekarza. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.
Możliwe jest również, że dana osoba może doświadczyć któregokolwiek z powyższych objawów tylko w szczególnych okolicznościach, które mogłyby ujawnić określony rodzaj astmy. Ponadto rozpoznanie objawów astmy oskrzelowej nie zawsze możliwe jest podczas wizyty lekarskiej. Dlatego ważne jest, aby właściwie opisać objawy astmy, które można zauważyć, gdy wystąpią podczas np. ćwiczeń, przeziębienia lub po zapachu dymu papierosowego. Następnie udać się do lekarza, by zdiagnozować chorobę i wdrożyć właściwe leczenie.
Jak wygląda leczenie astmy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Dychawica oskrzelowa - leczenie choroby
Medyczne leczenie astmy oskrzelowej wymaga długotrwałej kontroli i leków łagodzących objawy. Leczenie astmy oskrzelowej obejmuje stosowanie leków rozszerzających oskrzela, które ułatwiają oddychanie, oraz zmianę stylu życia (unikanie alergenów) w celu zapobiegania atakom astmatycznym. Zalecane leki to kortykosteroidy wziewne i długo działające beta-mimetyki. Powinny one być przyjmowane regularnie i działać poprzez zmniejszenie obrzęku i otworzenia dróg oddechowych. Szybko działające beta-mimetyki mają zapewnić natychmiastową ulgę podczas ataku astmy. Takie leki mogą być wdychane przy użyciu inhalatora /nebulizatora. Długotrwałe stosowanie inhalatorów przeciwzapalnych często jest konieczne w leczeniu stanów zapalnych związanych z astmą. Inhalatory te dostarczają niskich dawek steroidów do płuc z minimalnymi skutkami ubocznymi, jeśli są stosowane prawidłowo.
W przypadku astmy oskrzelowej u dorosłych należy zakończyć palenie papierosów i regularnie odwiedzać swojego lekarza. Leki zlecone przez lekarza mogą pomóc w zapobieganiu objawom astmy, dlatego trzeba stosować według wskazań.