Drożdże na porost włosów – jak stosować maski drożdżowe, tabletki i drożdże do picia?

Fot: bowie15 / gettyimages.com

Maska drożdżowa na włosy wzmacnia je, powodując, że mniej wypadają. Odżywcza maseczka przyspiesza również ich porost, hamuje proces siwienia, a także przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów. Picie drożdży bądź przyjmowanie ich w postaci tabletek poprawi wygląd i zdrowie kosmyków.

Drożdże dzięki zawartości cennych minerałów i witamin, zwłaszcza z grupy B, działają dobroczynnie nie tylko na wygląd włosów, ale również skóry i paznokci. Wspomagają one układ odpornościowy, łagodzą bezsenność, a także bóle głowy.

Drożdże na włosy – działanie i właściwości

Drożdże są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, a także cennych składników mineralnych oraz witamin, które korzystnie wpływają na ogólną kondycję włosów. Drożdżowe mieszanki można stosować od wewnątrz, np. w formie napoju do picia lub gotowych tabletek doustnych lub na zewnątrz, jako maseczki odżywcze. Drożdże zawierają w sobie biotynę, która hamuje wypadanie włosów, nadaje kosmykom sprężystości, zmniejsza ich przetłuszczanie się i spowalnia proces siwienia. Dzięki zawartości witamin z grupy B oraz cynku, selenu, miedzi, potasu, wapnia, chromu i fosforu w drożdżach, włosy stają się zdrowsze i mocniejsze.

Maseczka z drożdży na włosy

Maska do włosów z dodatkiem drożdży przeznaczona jest głównie do pielęgnacji suchych, zniszczonych i łamliwych kosmyków z tendencją do wypadania. Kuracja drożdżowa sprawdza się również na włosach przetłuszczających się i z łupieżem. Maseczki do pielęgnacji osłabionych i cienkich kosmyków można wykonać samodzielnie w domu, bądź kupić gotowe w sklepie kosmetycznym. Profesjonalne kosmetyki do włosów zawierają w sobie najczęściej piwne drożdże, które stymulują porost włosów, a także głęboko odżywiają je i wzmacniają. Maski drożdżowe mogą być również wzbogacone o takie składniki, jak: sok z brzozy czy olej z dzikiej róży, szyszki syberyjskiej, nasion białej porzeczki lub kiełków pszenicy. Kosmetyk nakłada się na wilgotne i umyte włosy i spłukuje obficie wodą po kilku minutach.

Jak poprawić porost włosów? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film:Jak poprawić porost włosów? Źródło: Klinika urody.

Drożdże na włosy – przepis na domową maseczkę na porost włosów

Domową maskę drożdżową na włosy można wykonać ze świeżych drożdży, kefiru lub jogurtu naturalnego oraz miodu. Jogurt wygładzi kosmyki, miód głęboko nawilży i odżywi, z kolei drożdże zapobiegną ich przetłuszczaniu się i wypadaniu oraz przyspieszą ich porost. Do wykonania maseczki na włosy wystarczy pół kostki świeżych drożdży wymieszać z 1 łyżką miodu i 1 łyżką jogurtu naturalnego, aż do uzyskania jednolitej i gładkiej konsystencji. Gotową mieszankę należy nałożyć na włosy, szczególnie uwzględniając skalp głowy. Delikatny masaż opuszkami palców przyspieszy wchłanianie się składników odżywczych w cebulki włosów. Głowę można owinąć folią spożywczą i ręcznikiem, a dla lepszego efektu ogrzać ciepłym nawiewem suszarki. Po około 60 minutach maskę należy zmyć wodą i umyć głowę delikatnym ziołowym szamponem wzmacniającym. Kuracja drożdżowa na włosy może być stosowana 2 razy w tygodniu.

Picie drożdży na włosy

Cenne właściwości drożdży można dostarczyć organizmowi od wewnątrz w postaci napoju. Zaleca się stosować suplementację przez 3 miesiące, a następnie odstawić na kolejny miesiąc. Nie należy również słodzić napoju, gdyż cukry proste zmniejszają ilość składników aktywnych w drożdżach. Picie drożdży wspomaga porost włosów i powoduje, że kosmyki stają się mocniejsze i mniej wypadają. Aby przygotować napój, wystarczy około 1/5 świeżych drożdży zalać gorącą wodą i po ostudzeniu wypić. Specyficzny smak składnika poprawi dodanie łyżeczki kakao.

Drożdże w tabletkach na włosy

Smak droży do picia jest specyficzny, dlatego osoby, którym on nie odpowiada mogą skorzystać z gotowych suplementów. Tabletki drożdżowe na włosy można dostać w aptece bez recepty. Preparaty tworzone są na bazie drożdży piwowarskich i są bogatym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza B1 i B2 a także niacyny. Tabletki drożdżowe są łatwo przyswajane przez organizm i zalecane na wypadanie włosów, problemy ze skórą, a także łamliwe i rozdwajające się paznokcie.

Drożdże na włosy – efekty uboczne

Drożdże do picia na włosy mogą okazać się niewystarczające w przypadku, np. problemów hormonalnych czy braku zbilansowanej i zdrowej diety na co dzień. Żywe drożdże fermentują z wytworzeniem dwutlenku węgla, co przyczynia się po ich przyjęciu do np.: wzdęć, uczucia pełności czy problemów trawiennych. Aby składnik nie wywoływał niepożądanych skutków, należy go zalewać zawsze wrzącą wodą bądź gorącym mlekiem. Maseczka z drożdży na włosy ma specyficzny zapach, który nie zawsze da się usunąć po pierwszym myciu, co może powodować dyskomfort w ciągu dnia.


Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej