Drętwienie kończyn – jakie są przyczyny i jakie objawy?

Fot. izusek / Getty Images

Drętwienie kończyn w nocy może świadczyć o zespole niespokojnych nóg. Ponadto przyczyn jest wiele, dlatego drętwienie kończyn wymaga szczegółowej diagnostyki. Powodem nie musi być problem z kończyną. Dolegliwość ta może być konsekwencją choroby kręgosłupa.

Drętwienie kończyn to bardzo częsta dolegliwość. Najczęstszą przyczyną są ucisk na naczynia krwionośne i niedokrwienie kończyny o różnym podłożu. Wiele schorzeń może przyczynić się do pojawienia się drętwienia i mrowienia w kończynach. Mogą to być schorzenia wynikające z patologii nerwów jak również naczyń. Często w przypadku drętwienia kończyn górnych udział mają schorzenia kręgosłupa, a u kobiet w ciąży czy też u innych osób w nocy częstym zjawiskiem jest zespół niespokojnych nóg. Jeśli drętwieniom towarzyszą mrowienia i inne nieprzyjemne odczucia, określa się je mianem parestezji.

Drętwienie kończyn – jakie są przyczyny?

Drętwienie kończyn to częsta dolegliwość. Bardzo często ma podłoże miażdżycowe. Oznacza to, że powstające w naczyniach blaszki miażdżycowe stopniowo zamykają światło tętnic zaopatrujących obwodowe części ciała i dochodzi do upośledzenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne kończyn czy też inne naczynia np. dogłowowe, co może wywołać dodatkowe objawy np. ból głowy. Drętwienie może ograniczyć się jedynie do pewnego obszaru kończyny, jednak może też objąć całą kończynę. Oto niektóre przyczyny drętwienia kończyn:

  • urazy mechaniczne,
  • poparzenie,
  • zwyrodnienie stawów,
  • ucisk na struktury nerwowe np. przez zespół cieśni nadgarstka czy obecność krwiaka,
  • zatrucia toksynami,
  • niedobór witamin z grupy B,
  • niedobór wapnia i magnezu,
  • bardzo wysokie stężenie potasu,
  • niedobór potasu,
  • poalkoholowe uszkodzenie nerwów obwodowych,
  • uszkodzenie nerwów obwodowych w przebiegu cukrzycy,
  • upośledzenie ukrwienia kończyny,
  • zmiany zapalne i demielinizacyjne układu nerwowego,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • działania toksyn.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Drętwienie nóg w nocy

Bardzo ciekawą dolegliwością jest drętwienie nóg w nocy. Najczęściej wynika to z zespołu niespokojnych nóg. To objaw mający bardzo złożoną i nie do końca jasną etiologię. Polega na nieprzyjemnych doznaniach czuciowych w kończynach dolnych, które pojawiają się szczególnie w spoczynku. Chory odczuwa bezwzględną konieczność poruszania kończynami, wstania z łóżka, chodzenia, a nawet ćwiczenia. Ruch przynosi mu ulgę. Istotnym problemem może być zespół niespokojnych nóg u kobiet w ciąży. Jest to bowiem stan predysponujący do uaktywnienia się tego typu dolegliwości.

Niepokojące objawy związane z drętwieniem kończyn

Drętwienie kończyn nie jest objawem, który koniecznie musi skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, kiedy dane zjawisko może być obserwowane, a kiedy konieczna jest pilna interwencja medyczna. Z pewnością nie raz ktoś ułożył się niewygodnie w nocy podczas snu i obudził się przez drętwienie kończyny. Są pewne warianty, które uznaje się jednak za normę. Jeśli drętwienie kończyn nastąpiło po długim przebywaniu w wymuszonej pozycji, czy niewygodnych pozycjach podczas snu, nie musi to być powodem do obaw. Zazwyczaj wtedy drętwieniu towarzyszą inne odczucia, jak mrowienie czy odrętwienie kończyny.

Bardzo niepokojące jest drętwienie jednej kończyny czy kończyn bez uchwytnej przyczyny. Drętwienie lewej ręki może towarzyszyć występowaniu bólu w klatce piersiowej i zawałowi mięśnia sercowego. Niepokojący może okazać się ból głowy towarzyszący uporczywym drętwieniom kończyn. Może to świadczyć o rozsianych zmianach miażdżycowych, które również przyczyniają się do wystąpienia udaru mózgu.

Częste drętwienie kończyn – jak sobie z nim radzić?

Częste drętwienie kończyn zawsze wymaga diagnostyki. Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli drętwienia pojawiły się w krótkim czasie i mają znaczne nasilenie. Postępowanie i próba radzenia sobie z drętwieniem kończyn zależy w dużej mierze od przyczyny. W przypadku zaburzeń elektrolitowych konieczne jest ich uzupełnienie. Nie wolno jednak bez wykonania odpowiednich badań suplementować np. potasu, gdyż nigdy nie wiadomo, czy dany objaw wynika właśnie z niedoborów tego pierwiastka, przez co można doprowadzić do jeszcze głębszych zaburzeń elektrolitowych. Jeśli chodzi o wspomniany zespół niespokojnych nóg, trudno o sprawdzalną metodę leczenia. Należy wdrożyć umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną. W przypadku niedokrwienia kończyn warto zastosować leczenie kwasem acetylosalicylowym.

Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej