Doxycyclinum TZF (doksycyklina) - dawkowanie, działanie i zastosowanie leku
Peter Dazeley/getty images
Doxycyclinum to lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego i leczenia zakażeń różnego rodzaju ze względu na swoje właściwości przeciwinfekcyjne. Preparat stosowany w dermatologii, okulistyce, gastroenterologii i ginekologii. Doxycyclinum jest dostępny w postaci kapsułek i jest wydawany na receptę.
Substancją czynną Doxycyclinum jest doksycyklina. Jest to długo działający, półsyntetyczny antybiotyk z grupy tetracyklin. Stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Hamuje wzrost bakterii wywołujących zakażenia.
zakażenia skóry i tkanek miękkich (w tym, dla preparatu w postaci dożylnej, ciężkie postaci trądziku pospolitego),
zakażeń okulistycznych - przewlekłe zapalenie spojówek (monoterapia lub leczenie skojarzone z lekami działającymi miejscowo),
dżumy, tularemii, zapobieganiu malarii.
Dawkowanie leku Doxycyclinum
W pierwszej dobie zwykle stosuje się 200 mg Doxycyclinum w dawce pojedynczej lub w 2 dawkach podzielonych (100 mg co 12 godzin). Następnie stosuje się dawkę podtrzymującą 100 mg na dobę (w ciężkich zakażeniach 200 mg na dobę).
Doxycyclinum a przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Doxycyclinum jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub na jakiekolwiek tetracykliny oraz ciężka niewydolność wątroby.
Leku nie wolno stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Nie stosować w okresie wzrostu zębów.
Preparatu jest niewskazany do stosowania u kobiet w okresie ciąży (zwłaszcza w drugiej połowie) i w okresie karmienia piersią.
U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawkowania.
W przypadku niewydolności wątroby należy zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku leczenia długotrwałego lub stosowania dużych dawek leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Doxycyclinum TZF także może powodować działania niepożądane.
Możliwe jest wystąpienie: brak apetytu, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zapalenie języka, trudności w przełykaniu, owrzodzenie przełyku, zapalenie jelita.
Zobacz film: Przeziębienie a zapalenie zatok? Poznaj różnice
źródło: Zdrowie.tvn
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 03.06.2020,
Opublikowano: 03.06.2020 r.
Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.
Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji.
Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.
Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.
Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.
Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.
Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.
Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.
Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?