Domowe sposoby na cellulit – czy peeling kawowy i masaż działają?

Fot. dolgachov / Getty Images

Domowe sposoby na cellulit to temat, który cieszy się ogromną popularnością w okresie wiosenno-letnim. Tzw. pomarańczowa skórka jest bowiem powszechnym zjawiskiem, a ceny profesjonalnych zabiegów antycellulitowych w gabinetach kosmetycznych są niestety wysokie.

Cellulit powstaje, gdy tkanka tłuszczowa napiera na warstwy włókien kolagenowych lub osłabioną tkankę łączną, powodując wyraźne zgrubienia i nierówności na skórze. Do osłabienia tkanki łącznej może dojść w związku z wahaniami hormonalnymi, nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej, siedzącym trybem życia i słabym krążeniem krwi. Podatność na wystąpienie objawów cellulitu jest zwykle dziedziczna.

Cellulit – domowe sposoby

Jedną z najczęściej stosowanych metod wygładzania skóry jest peeling kawowy na cellulit. Regularny masaż pastą ze zmielonych ziaren kawy złuszcza skórę, pobudza krążenie krwi i ujędrnia. Dodatkową zaletą jest piękny kawowy zapach mieszanki.

Do przygotowania pasty potrzebne są: 1/4 filiżanki zmielonych ziaren kawy, 3 łyżki stołowe cukru (białego lub brązowego) i 2–3 łyżki stołowe rozpuszczonego oleju kokosowego. Składniki należy dokładnie wymieszać i przechowywać w szklanym słoiku.

Najlepsze efekty przynosi masowanie skóry 2–3 razy w tygodniu, przez kilka minut (na koniec należy zmyć pastę). Pierwsze efekty pojawiają się w ciągu kilku tygodni.

Dlaczego cellulit powstaje? Jakie są jego rodzaje? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego mamy cellulit? Źródło: Bez skazy

Olejek na cellulit

Olejki eteryczne z jagód jałowca, kopru włoskiego, czarnego pieprzu lub grejpfruta mogą poprawić wygląd skóry poprzez poprawę krążenia krwi, złagodzenie stanu zapalnego i przeciwdziałanie zatrzymaniu wody w organizmie. Dla uzyskania optymalnego efektu antycellulitowego olejki można wymieszać i stosować w połączeniu z szorowaniem skóry suchą szczotką lub specjalną szorstką rękawicą rano i wieczorem.

Redukcja cellulitu szczotką lub szorstką rękawicą

Suchy masaż nie zalicza się wprawdzie do metod o skuteczności potwierdzonej badaniami, ale przy regularnym stosowaniu poprawia krążenie krwi i wygładza skórę. Warto pamiętać, że ruchy szczotką lub rękawicą powinny być długie i proste (wbrew obiegowej opinii, koliste ruchy nie są wskazane, z wyjątkiem brzucha – tu należy masować skórę w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara), skierowane ku górze (należy zacząć od stóp i przesuwać się stopniowo w stronę serca). Włosie szczotki nie powinno być zbyt twarde ani sztuczne. Nie należy też przesadzać z naciskiem na ciało – jeśli po masażu skóra jest czerwona i podrażniona, następnym razem konieczne będzie wykonywanie łagodniejszych ruchów.

Poznajcie fakty i mity na temat cellulitu:

Zobacz film: Fakty i mity na temat cellulitu. Źródło: Bez skazy

Zioła na cellulit

Uzupełnienie codziennego jadłospisu o zioła w postaci naparu lub dodatku do potraw może przynieść poprawę w wyglądzie skóry dotkniętej problemem cellulitu. Dobre efekty dają zwłaszcza: gotu kola (zmniejsza obrzęk, przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej), mniszek lekarski (usprawnia proces usuwania toksyn z organizmu), jałowiec (poprawia krążenie, działa odkażająco i moczopędnie) i ostropest (ma właściwości oczyszczające).

Warto podkreślić, że same zioła nie wystarczą do zmniejszenia cellulitu, jeśli dieta jest zbyt kaloryczna i uboga w składniki odżywcze i mineralne oraz witaminy. Należy potraktować je jako uzupełnienie starań o wygładzenie skóry, na równi na przykład z ćwiczeniami.

Trening siłowy w walce z cellulitem

Systematyczne ćwiczenia to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni, poprawę krążenia krwi i redukcję objawów cellulitu. Wielu ekspertów szczególnie poleca trening siłowy, zwłaszcza w połączeniu z dietą. Jednoczesne zmniejszenie tkanki tłuszczowej i zwiększenie objętości mięśni przyniesie lepszy efekt niż na przykład aplikacja balsamów antycellulitowych, które są w stanie poprawić wygląd skóry poprzez jej napięcie, ale nie mają wpływu na cellulit, ponieważ tkanka tłuszczowa jest położona stosunkowo głęboko.

Ocet jabłkowy na cellulit – czy działa?

W ostatnich latach ocet jabłkowy zyskał dużą popularność jako remedium na cellulit. Może być stosowany doustnie lub na skórę (po dodaniu do balsamu przed masażem). Skuteczność octu jabłkowego w walce z cellulitem pozostaje jednak dyskusyjna – niektórzy są przekonani o jego działaniu antycellulitowym, inni są krytycznie nastawieni do jego rzekomych właściwości.

Zobaczcie, jak przygotować w domu napój pomagający w walce z cellulitem:

Zobacz film: Domowy napój na cellulit. Źródło: Klinika urody

Cynamon na cellulit

Kobiety, które zastanawiają się, jak zredukować cellulit, mogą skorzystać z ustaleń dermatologów z Uniwersytetu w Grenoble. Wykazali oni bowiem, że masaż olejkiem lub wyciągiem z cynamonu może znacząco poprawić stan i wygląd skóry.

W badaniu przeprowadzonym przez francuskich lekarzy udział wzięło 80 kobiet z cellulitem w różnych stadiach zaawansowania. Połowa z nich była poddawana zwykłemu masażowi antycellulitowemu, a pozostałe korzystały z masażu z użyciem olejku cynamonowego. Seria masaży bez zastosowania olejku spowodowała redukcję cellulitu o 10%, podczas gdy masaże z cynamonem poprawiły stan skóry nawet o 60%.

Walka z cellulitem nie jest łatwa, dlatego warto stosować kilka różnych metod jednocześnie. Należy również pamiętać o zdrowym trybie życia: higienie snu, unikaniu stresu i ruchu na świeżym powietrzu.

Bibliografia:

9 Natural Remedies for Cellulite

Can Herbs Flush Cellulite?

How Cinnamon May Help Eliminate Cellulite

Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej