Domowa maseczka z miodu – wszechstronne zastosowanie, szerokie działanie

Fot. bokan76 / Getty Images

Maseczka z miodu to kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji nie tylko skóry twarzy i dłoni. Wszelkie kombinacje miodu z przyprawami korzennymi czy cytrusowymi sokami z powodzeniem wykorzystuje się jako maski do włosów, peelingi łuszczące naskórek, balsamy na spierzchnięte usta i spękane pięty.

Maseczka z miodu to cenny produkt w leczeniu zmian skórnych. Jest tania, wydajna i szybka do przygotowania. To podstawowy zabieg w kosmetycznych salonach, ale też nie może zabraknąć jej w domowym spa. Maseczki z miodu polecane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Maseczka z miodu

Miód dzięki właściwościom chemicznym i aktywności biologicznej z powodzeniem wykorzystywany jest do przygotowywania domowych kosmetyków, w tym maseczki miodowej do twarzy, dłoni, ust czy włosów. Miód można łączyć z różnymi produktami spożywczymi, w zależności od kreatywności i pożądanych efektów. Przykładowo maseczka z miodu i cynamonu przydaje się w walce z wypryskami i wągrami na twarzy, skutecznie oczyszcza cerę i wygładza jej powierzchnię. Z kolei maseczka z miodu i jogurtu głęboko nawilża i zmiękcza skórę. Istotą dobrego przepisu na maseczkę jest baza z naturalnego pszczelego miodu, jednak warto pamiętać, że ten słodki produkt może być również alergenem. Przed podjęciem zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem miodu należy wykonać próbę uczuleniową, np. na nadgarstku. W przypadku widocznych zmian bądź pogorszenia samopoczucia należy niezwłocznie zmyć miód lub nałożoną miksturę pielęgnacyjną.

Maseczka z miodu na twarz

Maseczki z miodu na twarz to najbardziej popularny rodzaj kuracji tego typu. Szczególne zainteresowanie budzą maseczka z miodu na trądzik, maseczka z miodu na zmarszczki, czy maseczka z miodu na usta. Konsystencja miodu uzależniona jest od rodzaju zabiegu, np. do oczyszczenia i złuszczenia martwego naskórka poleca się krystaliczną postać, aby granulki miodu mogły głęboko penetrować pory i zmarszczki.

Dlaczego warto jeść miód? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść miód? Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Naturalna pielęgnacja miodem przeznaczona jest do wszystkich typów skóry, np.:

  • na cerze tłustej, zanieczyszczonej, z niedoskonałościami sprawdzi się maseczka z miodu i cynamonu. Aby ją przygotować, należy dokładnie wymieszać łyżeczkę miodu z łyżeczką cynamonu. Maseczkę rozsmarowuje się na twarzy z pominięciem okolicy oczu i ust, a po 30 minutach dokładnie spłukuje letnią wodą. Maseczkę cynamonową można nakładać również punktowo na zmiany skórne, wówczas poleca się większe stężenie cynamonu w stosunku do miodu (w proporcji 2 : 1);
  • maseczka z miodu i cytryny rozjaśnia przebarwienia skóry. Jest to mieszanka łyżeczki miodu z ½ łyżki świeżego soku z cytryny. Pozostawia się ją na twarzy na 30 minut;
  • maseczka z miodu i płatków owsianych ma działanie odświeżające. Przygotowuje się ją z 5 łyżek błyskawicznych płatków owsianych połączonych z 5 łyżkami gorącej, przegotowanej wody i łyżką mleka. Miksturę należy odstawić do zgęstnienia. Następnie dodaje się łyżkę miodu. Maseczkę nakłada się na twarz i dekolt na 10–15 minut. Po spłukaniu skóra jest świeża i odżywiona.

Polecamy: Maseczki z kurkumy – domowa maseczka na cerę trądzikową i z przebarwieniami oraz maska na wypadające włosy i z łupieżem

Jak często stosujecie maseczki na twarz?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Domowe kosmetyki na bazie miodu do ciała i włosów

Maseczka z miodu na włosy skutecznie wygładza strukturę włosów i odżywia ich cebulki, ułatwia rozczesywanie oraz stylizację fryzury. Klasyczna pielęgnacyjna pasta, czyli maseczka z miodu i jajek do włosów, przygotowywana jest na bazie 2 żółtek kurzych, dokładnie połączonych z 3 łyżkami miodu i 3 łyżkami oliwy z oliwek. Miksturę należy rozprowadzić na całej długości suchych włosów oraz wmasować w skórę głowy, pozostawić na 20 minut pod ręcznikiem i zmyć letnią wodą.

Z kolei maseczka z miodu i cynamonu na włosy może występować pod postacią m.in.:

  • balsamu, czyli połączenia 3 łyżek cynamonu z łyżką miodu oraz 3 łyżkami oleju kokosowego. Pozostawiona na mokrych włosach przez 30 minut, zapobiega ich wypadaniu i łamaniu się. Dodatkowo nadaje włosom rudawy odcień ze względu na właściwości barwiące cynamonu;
  • płukanki – wywaru z 3 łyżek cynamonu zalanych wrzątkiem, odstawionych do ostudzenia. Po odcedzeniu napar jest gotowy do płukania umytych włosów.

Maseczka z miodu na usta nie wymaga żadnych dodatkowych składników. Zaleca się smarowanie ust miodem w czystej postaci nawet kilka razy dziennie lub nałożenie grubej warstwy na wargi i pozostawienie jej na noc. Miód to jeden z najlepszych naturalnych produktów na usta, łagodzący spierzchnięcia i spękania.

Polecamy: Maseczka na włosy z jajka - przepisy na domowe maseczki do włosów, działanie i efekty

Maseczka z miodu – efekty

Maseczka z miodu jest powszechnie polecanym środkiem pielęgnacyjnym o szerokim spektrum działania na włosy, skórę twarzy i ciała. Maseczki z miodu mogą być wykorzystywane w leczeniu zmian skórnych i trądzikowych, zmniejszają ryzyko powstawania bliznowców, zmiękczają i wygładzają skórę, przyspieszają gojenie się ran, głęboko nawilżają wysuszony naskórek nawet w okolicach pięt. W zależności od dodanych do miodu składników obserwuje się nieco inne efekty, np. maseczka z miodu i cynamonu zamyka łuski włosa, odżywia go od wewnątrz i nadaje mu blask.

Data aktualizacji: 11.11.2021,
Opublikowano: 15.11.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej