Domowa apteczka. O co warto ją uzupełnić?

Zobacz film: Agnieszka Cegielska i roślinne wsparcie domowej apteczki. Aloes, żyworódka, rozmaryn, mięta i bazylia Źródło: 36,6

W każdym domu musi być apteczka! Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim środki do opatrywania skaleczeń czy ran, a także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.  O co jeszcze warto ją wzbogacić?

W sytuacji, kiedy dostęp do lekarzy jest utrudniony warto skorzystać z tego, co mamy w domu. Ogromną część dolegliwości możemy leczyć sami. Co powinno się znaleźć w domowej apteczce, nie tylko w czasie pandemii? 

Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć?

W każdej domowej apteczce muszą się znaleźć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najlepsze i najskuteczniejsze będą te na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Jeśli w domu są małe dzieci - najlepiej podawać im leki w postaci syropu lub czopków. 

Warto wyposażyć apteczkę w leki przeciwbiegunkowe. Które? Z biegunką najlepiej poradzą sobie środki, w  których substancją czynną jest loperamid, nifuroksazyd. Z biegunką poradzi sobie także węgiel aktywny.

Leków przeciwalergicznych nie może zabraknąć w apteczce, jeśli mieszkamy z alergikiem.

Zobacz także: Podręczna apteczka w podróży – co powinna zawierać, a jakie akcesoria są w niej zbędne?

Domowa apteczka musi zawierać środki, które łagodzą pierwsze objawy grypy czy przeziębienia. Mogą mieć one postać tabletek czy proszku do rozpuszczenia. Najczęściej mają w składzie paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, dekstrometorfan, feniraminę. Pomocne w walce z przeziębieniem będą krople do nosa, syropy oraz tabletki o działaniu wykrztuśnym i łagodzące kaszel

W domowej apteczce powinny znaleźć się również środki, które złagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co warto mieć pod ręką? Przede wszystkim leki na niestrawność, zgagę, wzdęcia oraz zaparcia. 

Niezbędnym wyposażeniem apteczki są także materiały opatrunkowe i środki do dezynfekcji. Pod ręką zawsze trzeba mieć plastry, kompresy jałowe, opaski elastyczne. Do odkażania skóry warto używać wody utlenionej lub oktenidyny. W apteczce dobrze jest mieć też coś na oparzenia, np. pantenol w piance oraz kremy łagodzące, maści z antybiotykami. W apteczce powinien się znaleźć także termometr, ciśnieniomierz i inhalator.

Rób przegląd!

Trzeba pamiętać, że leki mają datę ważności i spożycie leku po terminie, może być bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć takich problemów apteczkę trzeba regularnie przeglądać. Stare i przeterminowane leki należy oddać do apteki, która przekaże je później do utylizacji.

Doskonałe uzupełnienie

Doskonałym uzupełnieniem dla apteczki mogą być niektóre zioła czy rośliny, które mamy na parapecie. Na bóle brzucha pomoże mięta, katar złagodzi miąższ z żyworódki, aloes poradzi sobie z trądzikiem, a także przyspieszy gojenie się ran. Przy problemach z trawieniem warto sięgnąć po bazylię.

Gdzie przechowywać leki?

Na działanie leku wpływa także sposób ich przechowywania. Większość leków jest wrażliwa na działanie światła, wilgoci czy wysokich temperatur, dlatego podczas czytania ulotki danego leku należy dokładnie przeczytać fragment poświęcony przechowywaniu. Większość z nas tego nie robi i wkłada farmaceutyki do szafki w łazience, a to błąd.

Łazienka to jedno z cieplejszych miejsc w domu, a nie wszystkie leki dobrze czują się w wyższych temperaturach. Co gorsza panuje tam spora wilgoć, co także może wpłynąć na działanie leku.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kuchenna szafka, ale pod warunkiem, że znajduje się ona z daleka od źródeł ciepła, czyli kuchenki czy piekarnika. Jeśli zdecydujemy się trzymać leki właśnie w kuchni, najbezpieczniej będzie umieścić je w szafce zawieszonej jak najwyżej. Ma to ogromne znaczenie jeśli w domu są małe dzieci. Maluchy mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi, jeśli trafi do niej jakiś lek – skutki mogą być tragiczne.

Data aktualizacji: 18.04.2020,
Opublikowano: 17.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej