Dlaczego odpoczynek jest niezbędny i jak odpoczywać aktywnie i efektywnie jednocześnie? 

Fot. Hero Images / Getty Images

Odpoczynek od pracy czy obowiązków domowych jest potrzebą tak niezbywalną, jak jedzenie czy sen. Niemal każdy zgadza się z tą tezą, ale mało kto potrafi naprawdę odpoczywać. Permanentne zmęczenie obniża zaś efektywność i odbiera radość życia.

Odpoczynek – psychiczny i fizyczny – to jedna z najbardziej zaniedbywanych przez Polaków potrzeb. Zawrotne tempo życia, wymagania zawodowe, z którymi coraz trudniej pogodzić prywatne zobowiązania sprawiają, że wiele osób nie pozwala sobie na to, by odpocząć. Ci zaś, którzy decydują się na urlop, bardzo często nie potrafią go odpowiednio wykorzystać.

Rola odpoczynku od pracy

Potrzeba odpoczynku wpisana jest w naturalny rytm funkcjonowania organizmu. Wiadomo, że do regeneracji i odzyskania pełnej efektywności potrzebnych jest 7–8 godzin snu w ciągu doby. Istnieją też inne, potwierdzone naukowymi badaniami prawidłowości, np. taka, że aktywność w ciągu dnia składa się z około dwugodzinnych cykli, z których każdy rozpoczyna się wysokim skupieniem energii spadającej stopniowo z upływem czasu. W ciągu ostatnich 20 minut pojawia się znużenie i senność – jest to czas na odpoczynek od pracy czy nauki. Jeśli nie zostanie wykorzystany na regenerację sił, nie osiągnie się maksymalnej efektywności w kolejnym cyklu. Podobne zasady dotyczą funkcjonowania w skali tygodnia czy roku.

Odpoczynek w czasie pracy, w weekend czy podczas wakacyjnego urlopu sprzyja wyższej efektywności działania i jego lepszym wynikom. Dzięki regeneracji sił wzrasta energia, kreatywność, zdolność koncentracji, odporność na stres. Brak odpoczynku nie tylko obniża jakość pracy, ale z czasem prowadzi do chronicznego zmęczenia, chorób psychosomatycznych i wypalenia. Co więcej, nie realizując się w obszarach innych niż zawodowe, człowiek traci radość i satysfakcję z życia.

Jak ćwiczyć, aby pozbyć się stresu? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonywać w domu. Źródło: Klinika urody.

Dlaczego nie umiemy odpoczywać?

Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów świata. Sytuacja ta jest nie tylko konsekwencją konkurencji na rynku pracy czy faktu, że wielu obywateli wciąż jest „na dorobku”. Ogromne znaczenie ma bowiem obecny w polskiej kulturze kult działania i sukcesu. Swoją wartość mierzy się nie tyle stanem posiadania, co poziomem aktywności zawodowej, pozycją na szczeblach kariery. Najwyższą cnotą jest pracowitość, osobę zaś, która ma sporo wolnego czasu i nie pragnie wybić się w pracy, uznaje się za leniwą, pozbawioną ambicji. Przeciętny Polak czuje się źle, pozwalając sobie na bezczynność, nie wspominając już o obawie, że „wypadnie z obiegu” albo że firma nie poradzi sobie bez niego, jeśli weźmie urlop. Praca jest niezbędnym elementem życia, ale należy zachować równowagę pomiędzy nią a zdrowym odpoczynkiem.

Jak prawdziwie odpocząć?

W czasach łatwego dostępu do Internetu coraz trudniej odciąć się od obowiązków. Zwykle nie jest to kwestia wymagań ze strony przełożonych, lecz uzależnienie od pracy, które każe nieustannie „trzymać rękę na pulsie”. Co więcej, nawet wyłączając laptop i telefon, Polacy często pozostają myślami przy swoich obowiązkach. Tymczasem prawdziwy odpoczynek to właśnie stan umysłu. Aby odpocząć psychicznie i fizycznie od pracy, nie wystarczy wybrać się na urlop. Należy dać sobie prawo do relaksu, wypełnić umysł odprężającymi myślami lub wręcz postarać się nie myśleć o niczym. Taki odpoczynek warto zapewnić sobie nie tylko przez dwa tygodnie w roku, lecz w każdy weekend, każdego dnia, a nawet raz na dwie godziny.

Sposoby na odpoczynek

Odpowiedź na pytanie, jak odpoczywać, jest kwestią bardzo indywidualną. Istnieją osoby, które najlepiej relaksują się, układając puzzle. Inni potrzebują pojeździć rowerem czy przekopać przydomowy ogródek. Istnieje jednak kilka uniwersalnych reguł efektywnego odpoczynku.

Odpoczynek trzeba zaplanować tak samo, jak pracę – wówczas istnieje większa szansa, że nie zrezygnuje się z niego dla innych spraw. Warto wyznaczyć sobie stałe terminy ulubionych zajęć (np. zapisując się na interesujący kurs), przeznaczyć jeden dzień na spotkania z przyjaciółmi. Ważny jest też odpoczynek bezpośrednio po pracy lub szkole, by przed podjęciem innych czynności uwolnić się od nagromadzonego napięcia.

By odpocząć psychicznie, trzeba odciąć się od nadmiaru bodźców, w tym – od natłoku informacji (pamiętając, że powodują go też zakupy w hipermarkecie, oglądanie telewizji czy przeglądanie Facebooka). Zdrowy odpoczynek to wyciszenie umysłu. Można je osiągnąć np. przez:

  • uprawianie sportu – koncentracja na wysiłku fizycznym odwraca uwagę od niepotrzebnych myśli (aktywny wypoczynek powoduje też uwalnianie endorfin, co pozytywnie wpływa na nastrój),
  • kontakt z naturą – spokój lasu czy monotonny szum morza to idealne warunki do wyciszenia się,
  • relaksację – techniki takie jak medytacja, wizualizacja, trening Jacobsona stosować można w każdych warunkach, nawet przy biurku, w czasie pracy,
  • zmianę miejsca – wyjazd poza miasto, a nawet spacer nieuczęszczaną zwykle drogą dostarcza nowych wrażeń, które zajmują umysł (często też są źródłem inspiracji, pozwalają złapać dystans do codziennych problemów).

Gdy nie potrafi się odpocząć nawet w wakacje, dobrze jest zdać sobie sprawę, że od dziecka, partnera czy przyjaciela nigdy nie wymagałoby się pracy ponad siły, odmawiając mu snu czy wolnych weekendów. I pomyśleć o sobie samym jak o kimś bliskim, kochanym.

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej