Dlaczego ludzie przed wojną wyglądali inaczej? Znamy wyjaśnienie medyczne

Nico De Pasquale Photography/GettyImages

Oglądając stare zdjęcia dość często dostrzegamy pewną zależność - nasi przodkowie wyglądali zupełnie inaczej. Nie chodzi tu oczywiście o ubiór czy fryzurę, lecz rysy twarzy oraz mimikę. Dlaczego ludzie żyjący 100 lat temu różnili się od nas? Jest na to proste wyjaśnienie.

Pokoleniowe różnice w wyglądzie – skąd się biorą?

Pewne jest, że kiedyś ludzie wyglądali zupełnie inaczej. Weryfikują to stare zdjęcia naszych pradziadków. Dlaczego? Na zmiany w wyglądzie z pewnością miało wpływ wiele czynników m.in. inny styl odżywiania, czy opieka zdrowotna. Jak się okazuje, przed ostatnie sto lat społeczność stała się także wyższa i grubsza.

Brytyjskie badanie, opublikowane przez Institute for the Study of Labor, udowodniły, że młodzi Brytyjczycy od przełomu XIX i XX w. do obecnych czasów urośli średnio o 10 cm.

Ciekawym spostrzeżeniem podzielił się także Barry Bogin, profesor antropologii biologicznej na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii. Uczony od lat 70. Bada bowiem wzorce wzrostu u dzieci Majów i ich rodzin mieszkających w Gwatemali, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje, dzieci mieszkające w Stanach są o 11,4 cm wyższe niż te wychowujące się w Meksyku czy Gwatemali. Wpływ na to mogą mieć: lepsza jakość jedzenia oraz lepsza opieka medyczna.

Wielkim punktem wszystkich obecnych badań nad ewolucją człowieka jest to, że kultura, szczególnie w postaci medycyny, ale także w postaci urbanizacji i wsparcia technologicznego, czystego powietrza i czystej wody, zmienia presję selekcyjną na ludzi

 — powiedział na łamach Live Science ocenia Stephen Stearns, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Yale.

Zniekształcenia twarzy u przodków

Naszych przodków wyróżniały także charakterystyczne zniekształcenia twarzy. Przyczyna jest prosta - duże braki w uzębieniu.

Co więcej, smutne miny na zdjęciach często spowodowane były sprawami technicznymi, bowiem fotografie robiono bardzo długo.

Istotną rolę w wyglądzie odgrywały także niedobory witamin i choroby z tym związane.

źródło: medonet.pl

Data aktualizacji: 30.03.2023,
Opublikowano: 30.03.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej