Dieta po porodzie siłami natury i cesarskim cięciu oraz dla matek karmiących piersią

Fot: anaumenko / fotolia.com

Dieta dla kobiet po porodzie powinna być lekkostrawna i uwzględniać minimum 2 litra płynów dziennie. Co jeść po porodzie, karmiąc piersią? Dieta matek karmiących nie musi różnić się od sposobu żywienia sprzed ciąży. Należy jednak zwrócić uwagę na produkty, po których obserwuje się u dziecka niepożądane reakcje.

Odżywianie po porodzie nie musi zmieniać się radykalnie w stosunku do diety sprzed ciąży. A co jeść zaraz po porodzie? Wydanie dziecka na świat siłami natury to ogromny wysiłek dla organizmu, dlatego po porodzie warto uzupełnić płyny oraz dostarczyć sobie energii, jedząc np. banana lub kilka suszonych daktyli. Co można jeść po porodzie w szpitalu przed wyjściem do domu? Wszystko, chociaż nie w każdym szpitalu własne jedzenie jest mile widziane.

Co można jeść po porodzie siłami natury, a co po cesarce? Wskazania

Co jeść po porodzie naturalnym? Dieta dla matki po porodzie powinna być lekkostrawna ze względu na utrudnione wypróżnianie i ewentualne rany krocza, którym nie sprzyjają zaparcia ani biegunki. Co jeść w pierwszych dniach po porodzie? Najlepiej produkty zawierające węglowodany złożone, w tym błonnik, a także chude mięso jako źródło białka potrzebnego do regeneracji organizmu. Warto też dostarczać sobie witamin i minerałów, jedząc warzywa i owoce. Bardzo ważne jest też nawadnianie się – zalecana minimalna ilość płynów to 1,5 litra dziennie.

Dieta matki karmiącej po cesarskim cieciu może nieco różnić się od jadłospisu po porodzie naturalnym. Cesarskie cięcie to operacja wykonywana w znieczuleniu (najczęściej podpajęczynówkowym). Może ono mieć skutki uboczne, np. mdłości i wymioty, jest też dodatkowym obciążeniem dla organizmu. Pierwsze, co może jeść kobieta po porodzie przez cięcie cesarskie, to np. sucharki czy biszkopty – lekkostrawne i zaspokajają pierwszy głód. Jeśli nie występują powikłania po znieczuleniu, kilka godzin po cesarskim cięciu można zjeść lekkostrawny posiłek. Kobieta po cesarskim cięciu powinna dostać zalecenia co do żywienia, aktywności oraz pielęgnacji jej ciała. Zwykle instrukcje są udzielane podczas wypisu.

Dieta po porodzie może różnić się w zależności od szpitala. Po wypisaniu do domu ważne staje się to, co można jeść po porodzie przy karmieniu piersią.

Dieta po porodzie: karmienie piersią – jadłospis

Co może jeść matka karmiąca piersią po porodzie? Mimo że wiele źródeł podaje listy produktów zalecanych i niezalecanych dla matek karmiących, to w rzeczywistości dieta po porodzie dla matki karmiącej może być taka sama jak przed ciążą. Prawidłowe proporcje zbilansowanej diety to 15 do 25 procent białka, od 45 do 60 procent węglowodanów i do 30 procent tłuszczów. Ważne jest dostarczanie sobie witamin i minerałów, w tym zaspokajanie zwiększonego zapotrzebowania na wapń i żelazo. Ilość kalorii dostarczanych z dietą powinna być większa niż całkowite zapotrzebowanie organizmu o 500 kilokalorii.

To, co można jeść po porodzie, karmiąc piersią, może pomóc określić dietetyk, zwłaszcza w przypadku cukrzycy czy innych chorób lub nietolerancji bądź alergii pokarmowych. Ogólna zasada jest taka, by unikać sztucznych dodatków, np. konserwantów, barwników i polepszaczy smaku, nadmiaru cukrów prostych, alkoholu, a także by ograniczyć kawę i herbatę. Można spożywać w okresie karmienia piersią produkty powodujące wzdęcia, chyba że zaobserwuje się, że powoduje to u dziecka bóle brzuszka. Nie warto wykluczać z jadłospisu po porodzie także owoców jagodowych ani stosować profilaktycznie diety eliminacyjnej. Należy obserwować, czy i jak dziecko reaguje na spożywane przez matkę pokarmy, i wedle tego korygować dietę.

Co jeść po porodzie, karmiąc piersią? Przepisy

Dieta po porodzie jadłospis powinna mieć urozmaicony charakter, by przez ograniczenia nie zniechęcić matki do karmienia piersią. Co jeść po porodzie? Przepisy na lekkostrawne i wspierające regenerację posiłki można znaleźć w internecie i źródłach drukowanych, niezbędnych wskazówek może udzielić także dietetyk.

Dieta po porodzie – przykładowe przepisy na obia

1. Pierś z kurczaka umyć i osuszyć, lekko rozbić, natrzeć 2 łyżkami oliwy z dodatkiem ziół prowansalskich i czosnku, grillować po 3-5 minut z każdej strony, ugotować al dente makaron pełnoziarnisty (1 szklanka po ugotowaniu), ugotować na parze 5-6 różyczek brokułu.

2. Filet z dorsza polać sokiem z cytryny i odstawić na 15 minut, posypać solą i pieprzem cytrynowym, natrzeć rozgniecionym ząbkiem czosnku, włożyć do folii posmarowanej oliwą z oliwek i piec w piekarniku na 180 stopni Celsjusza przez 30 minut. Podać do ryby 2 ugotowane (najlepiej w mundurkach) ziemniaki z koperkiem i surówkę z marchwi, jabłka i cebulki z dodatkiem sosu jogurtowego, soli, pieprzu i soku z cytryny.

Drugie śniadania i podwieczorki w diecie po porodzie powinny zawierać owoce lub warzywa z dodatkiem jogurtu naturalnego czy mleka. Posiłki te mogą zawierać pieczywo pełnoziarniste i chudą wędlinę, a także biszkopty. Śniadania i kolacje powinny uwzględniać produkty pełnoziarniste, białko, nabiał oraz także warzywa i owoce.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. I. Kuczerawy, Dieta w połogu, czyli krótki poradnik dotyczący żywienia kobiety w połogu, dostęp online 8.01.2018 r., materiał dostępny jest pod linkiem

Data aktualizacji: 03.04.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

pysia 10.12.2018r.

chia ja brałam tylko te suplementy, które brałam w ciąży oraz witaminę c, bo szybko łapię przeziębienia :/

chia 03.12.2018r.

zdrowa dieta to podstawa, ale czy brałyście jakieś witaminy żeby szybciej dojść do siebie, ale tak żeby nie szkodziły dziecku gdy się karmi piersią?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej