Dieta ketogeniczna trafiła na "czarną listę" naukowców. Czy jest zdrowa dla człowieka?

Fot: Alexander Spatari / gettyimages.com

Zbliża się wiosna, a co za tym idzie, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad rozpoczęciem diety. Jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów w zdrowy sposób? Naukowcy z Nowego Orleanu porównali najpopularniejsze diety. Najgorsze z nich opisali w "The American Journal of Clinical Nutrition".

 Ranking diet pod względem wpływu na planetę

Temat diet przewija się od wielu lat. Naukowcy od bardzo dawna przyglądają się nowym trendom żywieniowym i weryfikują ich skuteczność. Niedawno badacze z Uniwersytetu Tulane'a w Nowym Orleanie przeanalizowali plany żywieniowe 16 tys. dorosłych Amerykanów. Naukowcy, przyglądając się danym zgromadzonym w National Health and Nutrition Examination Survey CDC wyłonili sześć różnych diet, a następnie porównali je pod kątem stosunku jakości do wpływu na naszą planetę.

Na liscie pojawiły się diety: wegańska, wegetariańska, pesketariańska, ketogeniczna, paleolityczna oraz tzw. dieta wszystkożerna.

Wyniki mówią same za siebie. Największy ślad węglowy, (prawie 3 kg CO2 na każde 1000 spożytych kilokalorii) zostawiała dieta ketogeniczna. Drugie miejsce zajęła dieta paleologiczna nazywana "dietą jaskiniowców". Najmniejszy ślad węglowy zostawiała dieta wegańska 0,7 kg CO2 na 1000 spożytych kcal. Jednak pierwsze miejsce na podium zajmuje dieta pesketariańska, zakładająca rezygnację z mięsa na rzecz ryb.

Podejrzewaliśmy negatywny wpływ niektórych diet na klimat, szczególnie tych opartych na mięsie, ale były to tylko przypuszczenia, bo nikt wcześniej tak naprawdę nie porównywał ich pod tym kątem

 - skomentował główny autor badania dr Diego Rose.

Dieta ketogeniczna szkodliwa dla serca

W ostatnich latach dieta ketogeniczna, czyli dieta pozbawiona węglowodanów królowała wśród osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Kanadyjscy badacze doszli jednak do wniosku, że taki sposób odżywiania może wiązać się z wysokim ryzykiem chorób serca.

Podczas Światowego Kongresu Kardiologii zaprezentowano nowe badanie, z którego wynika, że na diecie wysokotłuszczowej może rosnąć poziom złego cholesterolu. Co więcej, osoby praktykujące dietę niskowęglowodanową miały ponad dwa razy większe ryzyko wystąpienia kilku poważnych powikłań sercowo-naczyniowych.

Badacze apelują, aby osoby, którą chcą przejść na dietę keto, skonsultowały to wcześniej z lekarzem.

  • Źródło: zdrowie.radiozet.pl, wprost.pl
Data aktualizacji: 08.03.2023,
Opublikowano: 08.03.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej