Dializy a koronawirus. O czym chorzy na nerki muszą pamiętać?

Fot: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Problemy z nerkami może mieć ponad 4 mln Polaków, z czego ogromna większość nie ma pojęcia o chorobie. Dla tych osób ewentualne zakażenie koronawirusem może być bardzo niebezpieczne. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się pacjenci, którzy wymagają dializ. Jak one wyglądają w obecnej sytuacji i jakich zasad muszą przestrzegać chorzy?

W opinii specjalistów zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może być bardzo niebezpieczne dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Ogromna część pacjentów z tej grupy ma nie tylko obniżoną odporność, ale jest w podeszłym wieku i zmaga się z innymi schorzeniami, jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Szacuje się, że problem ten dotyczy ponad 185 tys. osób ze schorzeniami nerek niedializowanych oraz 29 tys. pacjentów będących w trakcie leczenia nerkozastępczego.

Dlatego tak ważne jest, aby chorzy stosowali się nie tylko do podstawowych zasad higieny, ale także w ogóle nie wychodzili z domu.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Dializa w czasie pandemii

Największym wyzwaniem w obecnej sytuacji stanowi wykonywanie dializ, zabiegu, bez którego wielu chorych nie może normalnie funkcjonować. Dlatego zdaniem lekarzy najlepszym rozwiązaniem dla tej grupy pacjentów będzie tzw. dializa otrzewnowa. Na czym ona polega?

Dializa otrzewnowa to zabieg, który polega na regularnym wprowadzaniu do jamy otrzewnej osoby chorej specjalnego płynu dializacyjnego. Jego skład pozwala na wyrównanie bilansu wodnego i elektrolitowego. Wychwytuje także z naczyń jamy brzusznej szkodliwe produkty przemiany materii. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że chory – po odpowiednim przeszkoleniu - może ją wykonać sam w domu.

Zobacz także: Dializa otrzewnowa – wskazania, przebieg i powikłania

W opinii prof. dr hab. med. Ryszard Gellert, konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii, dializa otrzewnowa – w obecnej sytuacji może być – alternatywą dla klasycznej dializy.

Dializa nerek w czasie pandemii. Zalecenia dla pacjentów

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 prof. dr hab. med. Ryszard Gellert wydał specjalne zalecenie dla pacjentów, którzy chorują na nerki. Specjalista zaleca, aby:

  • wizyty w ośrodkach czy szpitalach, które wykonują dializy miały miejsce tylko w przypadkach pilnych, np. gdy istnieje podejrzenie zapalenia otrzewnej lub ciężkie zapalenie ujścia cewnika;
  • chorzy oraz ich rodziny kontaktowały się z ośrodkami, które przeprowadzają dializy przede wszystkim drogą telefoniczną;
  • pacjenci byli w stałym kontakcie z personelem placówki, co pozwoli szybko rozwiązać ewentualne problemy lub wprowadzić odpowiednie postępowanie, ten kontakt jest szczególnie istotny w przypadku pacjentów dializowanych otrzewnowo.

Mimo że dializa otrzewnowa to najlepsze rozwiązanie w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, to niestety nie u każdego chorego można ją wykonać. Takiej dializy nie można zastosować u osób, które mają pierwotne choroby jamy brzusznej, mają zrosty czy rozległe blizny, przetoki lub przepuklinę. Z myślą o tych pacjentach, którzy będą musieli pojawić się w placówce, jej kierownictwo powinno zadbać o „szybki jednokierunkowy przepływ osób i procedur w czasie wizyty w ośrodku, włącznie z wypełnieniem kwestionariuszy klinicznych, zbadaniem ujścia zewnętrznego cewnika, konsultacją lekarską i dostosowaniem zaleceń dotyczących dalszego leczenia wraz z przepisaniem / wydaniem leków” – czytamy w zaleceniach przygotowanych przez krajowego konsultanta.

Zobacz film i dowiedz się na czym polega dializa nerek:

Zobacz film: Jak przebiega dializa nerek? Źródło: 36,6

Zobacz także: Ból nerek - podstawowy symptom kamicy nerkowej, zapalenia nerek, wodonercza, torbieli nerek i guzów nerek 

Choroby nerek a zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2

Osoby, które chorują na nerki i zauważą u siebie niepokojące objawy takie, jak wysoka gorączka powinny skontaktować się telefonicznie z lekarzem prowadzącym lub szpitalem. Mimo że podwyższona temperatura nie musi mieć związku z zakażeniem, to chorzy nie mogą ignorować takich objawów i konsultacja z lekarzem jest konieczna.

Pacjenci dializowani w pierwszej kolejności powinni zadzwonić do stacji dializ i poinformować lekarza o tym, że mają gorączkę. Jeśli po 4 godzinach wysoka temperatura dalej będzie się utrzymywała, konieczna jest ponowna konsultacja z lekarzem.

Każdy pacjent dializowany, który poza gorączką obserwuje u siebie kaszel, duszności – po rozmowie ze stacją dializ – powinien bezzwłocznie skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Dializy u pacjentów zakażonych koronawirusem

Setki kilometrów przejechanych w karetce między szpitalami, długie godziny nerwów i niepewności o własne zdrowie i życie. To spotkało 75-letnią, zarażoną koronawirusem panią Danutę, która w związku z chorobą nerek musi być regularnie dializowana.  Reportaże dziś w programie UWAGA! TVN o g. 19:50. 

Zobacz także: Oczyszczanie nerek z toksyn i kamieni, zioła na oczyszczanie nerek 

Data aktualizacji: 21.05.2020,
Opublikowano: 22.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej