Dializa otrzewnowa a telemedycyna

mat. prasowe

Telemedycyna w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Możliwość skonsultowania swoich wyników z osobą koordynującą leczenie pozwala uniknąć wizyt w przychodni lub stacji dializ, o ile nie są one konieczne.

Telemedycyna, czyli konsultacje na odległość

Powszechnie stosowany termin telemedycyna wiąże się ze świadczeniem usług i przekazywaniem informacji związanych ze zdrowiem pacjenta za pomocą internetu i innych środków łączności. Możliwe są nawet operacje telechirurgiczne, podczas których chirurg operuje zdalnie, wykorzystując do pomocy robota chirurgicznego, sam zaś przebywa w swoim macierzystym ośrodku.

Telemedycyna ma coraz szersze zastosowanie zarówno w praktyce klinicznej, jak i w życiu codziennym. Ta metoda komunikacji nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy cały świat walczy z COVID-19 i częste wizyty w przychodniach czy szpitalach są wręcz niezalecane. Lekarzom pozwala na monitorowanie postępów leczenia i w razie konieczności na zmianę zaleceń czy dawkowania leków. Pacjentom umożliwia kontakt z osobą prowadzącą kurację bez wychodzenia z domu, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Dodać do tego należy jeszcze obieg dokumentów, takich jak e-recepta, e-skierowanie, zaświadczenie o niezdolności do pracy eZUS-ZLA.

Pacjenci dializowani otrzewnowo a telemedycyna

Dializa otrzewnowa jest jedną z metod leczenia nerkozastępczego. Pacjenci, którzy po konsultacji z lekarzem zdecydują się na to rozwiązanie, mogą normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Wystarczy, że przed snem podłączą się na 8–10 godzin do cyklera.

Cały proces przebiega automatycznie i z reguły bez komplikacji. Czasami jednak na urządzeniu, z którego korzysta pacjent, rano pojawia się informacja o błędzie, który wystąpił podczas dializy. Wymaga to jak najszybszej konsultacji z lekarzem prowadzącym, a ta była możliwa dotychczas głównie w stacji dializ, do której trzeba było jeszcze dotrzeć. Problemy były więc wykrywane z pewnym opóźnieniem.

mat. prasowe

Sposobem na pozbycie się stresu związanego z dializą otrzewnową może być automatyczny cykler do dializ z funkcją telemonitoringu, który jest połączony w zaszyfrowany sposób z „chmurą”. Jest rozwiązaniem stosunkowo nowe, ale cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Dlaczego?

Gdy podczas dializy otrzewnowej odnotowywany jest jakikolwiek problem, system zdalnie powiadamia o tym ośrodek dializ. Lekarz od razu po zakończeniu zabiegu może wszystko sprawdzić i odpowiednio zareagować. Za pomocą telemonitoringu personel medyczny może też na bieżąco monitorować przebieg dializy, a w razie konieczności zmieniać proces jej prowadzenia przez cykler. A wszystko to z poziomu komputera w klinice lub ośrodku dializ. Pacjent może w tym czasie spokojnie spać.

Najważniejsze atuty telemedycyny

Niewątpliwym plusem telemedycyny jest mniejsza częstotliwość wizyt kontrolnych i zastąpienie ich zdalną komunikacją z lekarzem, o ile to oczywiście możliwe. Dla pacjentów dializowanych otrzewnowo, mieszkających daleko od ośrodka, w stabilnym stanie, zdalne monitorowanie może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem zwłaszcza obecnie. Rzadsze wizyty w stacji dializ – to mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Konsultacja zdalna nie zastąpi oczywiście bezpośredniego kontaktu z lekarzem prowadzącym. W wielu przypadkach może być jednak jedynym rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa pacjenta, szybko rozwiewającym jego obawy i dającym odpowiedzi na nurtujące go pytania. Co więcej, rozwiązanie to pozwala na przekazywanie zespołowi leczącemu zdjęć czy filmów pokazujących m.in. ujście cewnika i worka dializacyjnego, co może być przydatne zwłaszcza przy wczesnym rozpoznawaniu infekcji czy innych powikłań.

Kolejną zaletą telemedycyny jest możliwość edukacji pacjentów i ich rodzin, przy czym chodzi tu nie tylko o zagadnienia teoretyczne, ale również o czynności praktyczne. Tak np. wideokonferencja pozwala lekarzom i pielęgniarkom monitorować poprawność wykonywania procedur dializacyjnych. W razie pojawienia się jakichkolwiek błędów łatwo można je też skorygować.

Zapytaj lekarza prowadzącego o zdalne monitorowanie automatycznej dializy otrzewnowej. Porozmawiaj o tym, czy w Twoim przypadku jest możliwe i wskazane jej wprowadzenie.

Kiedy i jak telemedycyna może wspierać lekarzy?

Jak już wspomniano wcześniej, automatyczne cyklery pracujące w systemie zdalnego monitorowania pacjenta wszystkie zgromadzone informacje wysyłają w zaszyfrowany sposób do platformy chmurowej. Lekarz w dowolnym momencie może sprawdzić przebieg każdej dializy, zarówno tej bieżącej, jak i sprzed kilku dni. Zespół leczący może też monitorować m.in. objętość użytego płynu dializacyjnego, ultrafiltrację, alarmy dotyczące drenażu i w razie konieczności – szybko reagować. To z kolei znacznie poprawia jakość leczenia.

Telemedycyna usprawnia też współpracę lekarza z pacjentem i wymusza na tym ostatnim stosowanie się do wszystkich zaleceń. Zdalne monitorowania pozwala m.in. zweryfikować, czy dializy odbywają się codziennie i czy nie są skracane. To z kolei przekłada się na mniejszą liczbę powikłań.

Podsumowanie

Podsumowując niniejszy artykuł, należy podkreślić, że telemedycyna jest wyzwaniem zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów. Tak jak w przypadku każdej nowej technologii – trzeba się z nią najpierw zapoznać i oswoić, a następnie nauczyć z niej korzystać. Gdy już na stałe wejdzie w życie, pacjenci dializowani otrzewnowo rzadziej będą musieli korzystać z hospitalizacji i nieplanowych wizyt w szpitalu z powodu powikłań. Z kolei lekarze i pielęgniarki będą mogli lepiej zaplanować swoją pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z www.zyciezdializa.pl

Numer materiału: PLMP/MG2/20-0039 | Data zatwierdzenia: Maj 2020


Data aktualizacji: 05.06.2020,
Opublikowano: 04.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej