Dermatofibroma, czyli włókniak twardy. Jak go rozpoznać i leczyć?

Voyagerix/GettyImages

Włókniak twardy, inaczej dermatofibroma, to łagodny nowotwór skóry, uwidaczniający się pod postacią niewielkiego guzka. Może występować w różnych częściach ciała, głównie na twarzy i kończynach.

Dermatofibroma należy do łagodnych zmian nowotworowych, znanych również pod inną nazwą – „włókniak twardy”. Jest to zmiana niegroźna, która nie ulega zezłośliwieniu. Włókniak twardy może pojawić się w wyniku urazu, stanu zapalnego lub ukąszenia. Standardowo usuwa się go w trakcie zabiegu dermatologicznego.

Czym są włókniaki twarde?

Włókniaki twarde są częstymi zmianami dermatologicznymi o charakterze łagodnych nowotworów, powstającymi zwykle na skórze twarzy, kończyn dolnych i górnych. Mogą pojawiać się pojedynczo lub rzadziej w skupiskach (w ten sposób częściej powstaje włókniak miękki). Włókniak twardy skóry jest skutkiem niewłaściwego rozrostu tkanki łącznej pod wpływem zaawansowanego wieku, zmian hormonalnych lub różnego rodzaju urazów i zmian zapalnych. W większości przypadków osiąga niewielkie rozmiary – od około 2 mm do 5 cm. Dermatofibroma nie jest groźna, może jednak powodować dyskomfort, szczególnie podczas noszenia obcisłych ubrań. Dlatego zaleca się, by w miarę możliwości usunąć guz za pomocą dostępnych technik u lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa.

Włókniaki twarde dzieli się na trzy rodzaje:

  • naczyniaki;
  • histiocytomy.

Włókniaki twarde na nodze, rękach, karku czy twarzy zbudowane są z włókien kolagenowych oraz komórek tkanki łącznej. Mogą przybierać różne kształty, w tym najczęściej kulisty lub workowaty. Są ciemnobrązowe lub czarne. W większości przypadków nie dają żadnych objawów, stąd też bywają ignorowane i nieusuwane.

Przyczyny powstawania włókniaków twardych

W przeciwieństwie do włókniaków miękkich, włókniaki twarde są zmianami nabytymi w ciągu życia osobniczego. Na ich pojawianie się na skórze najczęściej wpływają zranienia, urazy czy miejscowe stany zapalne, w tym zapalenie mieszków włosowych. Inna przyczyna może tkwić np. w pęknięciu kurzajki czy ukąszeniu owada. Co więcej, wszystkie wymienione wyżej przypadki wpływają na rozrost już istniejących włókniaków. Nie mniej istotne są predyspozycje genetyczne i tym samym udowodniono, że zmiany powstają znacznie częściej u osób otyłych, cierpiących na cukrzycę oraz zespół Recklinghausena. Ze względu na dynamiczne wahania hormonalne, dermatofibroma pojawia się często u kobiet w ciąży.

Rozpoznawanie i usuwanie włókniaków twardych

Włókniak twardy nie daje żadnych objawów. Jeśli zlokalizowany jest poza zasięgiem wzroku, może być niezauważony przez lata. Osoby, które mają niewielkie włókniaki, rzadko decydują się na ich usunięcie. Na decyzję w większości wpływają jednak potrzeby estetyczne. Przy rezygnacji z usunięcia zmiany, należy ją obserwować i w razie wątpliwości zasięgnąć konsultacji z lekarzem dermatologiem. Obecnie istnieje wiele metod umożliwiających pozbycie się włókniaków twardych. Zabiegi są wykonywane rutynowo i w pełni bezboleśnie. Co więcej, doświadczony specjalista przeprowadza je szybko, a od razu po nich można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Ceny zabiegów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wielkości zmiany oraz przychodni.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów zalicza się:

  • zabiegi chirurgiczne – polegają na całkowitym wycięciu zmiany oraz jej dokładnej ocenie histopatologicznej. Pacjent poddawany jest miejscowemu znieczuleniu, a całość trwa od 30 do 60 minut.
  • Krioterapia, inaczej zamrażanie – obecnie jest najchętniej wybieraną metodą usuwania włókniaków twardych. Wykonuje się ją w każdym wieku, również u dzieci oraz kobiet w ciąży. Pojedynczy zabieg trwa krótko – do kilku minut. Nie pozostawia blizn.
  • Laseroterapia – jest techniką, która ma pewne ograniczenia. Nie zaleca się jej kobietom w ciąży oraz osobom mającym stan zapalny wokół włókniaka twardego. Po zabiegu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra przez mniej więcej miesiąc wymaga specjalistycznej pielęgnacji w celu regeneracji.
  • Elektrokoagulacja – metoda z wykorzystaniem prądów o niewielkim natężeniu. Zmianę skórną razi się bodźcami o określonej częstotliwości. Tak jak w przypadku laseroterapii, elektrokoagulacja ma pewne ograniczenia. Nie jest przeznaczona dla osób z rozrusznikiem serca oraz problemami z krzepliwością krwi. Pozwala na szybkie i bezbolesne pozbycie się włókniaków twardych. Po zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie lub obrzęk skóry.

Zobacz także: Co to jest włókniak?

36,6

Bibliografia:

1. M. Sławińska, W. Biernat, R. Nowicki, & M. Sobjanek. 2018. Basal cell carcinoma arising within a giant dermatofibroma. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny, 105(3), 451-455.

2. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, 2005. ISBN 83-200-3367-5.

Data aktualizacji: 29.03.2022,
Opublikowano: 29.03.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej