Dehydratacja krążków międzykręgowych – czym jest? Jakie są jej objawy i przyczyny?

Fot.: wildworx / stock.adobe.com

Dehydratacja krążka międzykręgowego kręgosłupa oznacza zmniejszenie zawartości wody w dysku. Do jego odwodnienia dochodzi głównie w wyniku jego uszkodzenia i wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu.

Dehydratacja krążków międzykręgowych to obecnie często występujący problem, który dotyka nie tylko starszą grupę społeczną. Do odwodnienia dysku dochodzi szczególnie w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa oraz przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Leczenie opiera się na farmakoterapii, fizykoterapii, a w ostateczności zabiegu chirurgicznym.

Co to jest dehydratacja?

Dehydratacja to proces odwodnienia. Zatem dehydratacja krążków międzykręgowych oznacza zmniejszenie uwodnienia krążków międzykręgowych, w konsekwencji czego dochodzi do obniżenia ich wysokości. Proces ten zachodzi, ponieważ głównym składnikiem krążków międzykręgowych jest woda. Dotyczy przede wszystkim jądra miażdżystego. W wyniku dehydratacji dysk staje się cieńszy. Dochodzi do zmniejszenia się przestrzeni międzykręgowych. Stawy międzykręgowe kręgosłupa są narażone na działanie znacznie większych przeciążeń. Do dehydratacji krążków międzykręgowych zachodzi najczęściej w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Rozpoznanie opiera się na badaniu rezonansem magnetycznym, gdzie uwodnione części kręgosłupa powinny mieć kolor jasny, a w przypadku stwierdzenia dehydratacji uwodnienie jest małe, co powoduje, że dysk w rezonansie jest ciemny.

Zobacz film: Co to jest kręgozmyk zwyrodnieniowy? Źródło: 36,6

Przyczyny dehydratacji krążków międzykręgowych

Wśród głównych przyczyn dehydratacji krążków międzykręgowych wymienia się:

  • choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa – są najczęstszą chorobą układu ruchu o niejasnej etiologii; charakteryzują się destrukcją chrząstki stawowej oraz podchrzęstnej warstwy kości; stanowią ważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny;
  • przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami – prowadzą do zmian anatomicznych i strukturalnych stawów kręgosłupa;
  • proces starzenia się organizmu – wiele badań potwierdza, że zmiany takie rozwijają wraz z wiekiem;
  • destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych (powodujących urazy, mikrourazy lub przepuklinę kręgosłupa), długotrwałe utrzymywanie niefizjologicznych pozycji, obniżoną aktywność ruchową i nadwagę.

Jakie objawy daje dehydratacja krążków międzykręgowych?

Objawy dehydratacji krążków międzykręgowych stanowią m.in.: protruzja (łagodna przepuklina jądra miażdżystego krążków międzykręgowych, której towarzyszą często silny stan zapalny, obrzęk tkanek i rwący ból) wywierająca ucisk na korzenie nerwowe zawarte w worku oponowym, ból pleców, który zazwyczaj promieniuje w kierunku kończyn dolnych, niedowłady kończyn, zaburzenia czucia, mrowienia, drętwienie, przykurcze mięśniowe, mniejsza siła kończyn górnych i ograniczona ruchomość kręgosłupa. Niewystarczająco nawodnione jądro miażdżyste nie spełnia funkcji amortyzacyjnej (prawidłowe ma konsystencję żelu, a w wyniku odwodnienia staje się włókniste). Dochodzi nierzadko do pojawienia się objawów korzeniowych. Dolegliwości te znacznie przyczyniają się do obniżenia sprawności i komfortu życia. Pojawiają się problemy z chodzeniem, siedzeniem i staniem. W ostateczności rozwija się dyskopatia. Jest to potoczna nazwa przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Symptomy wywołane dehydratacją krążków przypominają te rozwijające się w przebiegu lumbago (bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa) czy rwy kulszowej, barkowej i udowej.

Jak leczyć dehydratację krążków międzykręgowych?

Zaleca się konsultację z neurochirurgiem i ortopedą. Leczenie powinno być kompleksowe, uwzględniać farmakoterapię, edukację chorego, a także inne niefarmakologiczne metody leczenia. Terapia powinna się rozpocząć od wyeliminowania przyczyny odwodnienia dysku.

Polecamy: Wypuklina kręgosłupa - co to jest? Leczenie i rehabilitacja

Leczenie dehydratacji krążków międzykręgowych polega w pierwszej kolejności na podjęciu odpowiedniej rehabilitacji i fizykoterapii. Wskazuje się na pozytywne działanie elektroterapii, laseroterapii i naświetlania lampą Sollux. Zabiegi z zakresu fizjoterapii mają wpływ na stabilizację i korektę położenia przesuniętej części krążka międzykręgowego. 

Warto wiedzieć: Najczęściej występujące choroby kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie

Do codziennych obowiązków trzeba wprowadzić systematyczne podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej, która wzmocni mięśnie przykręgosłupowe. Najlepiej w tym celu sprawdza się pływanie. W przypadku osób otyłych konieczna jest redukcja masy ciała. Należy dbać o nieprzeciążanie kręgosłupa. Wszelkie ciężkie przedmioty trzeba podnosić w pozycji z pochylenia czy siedzenia bez podparcia. Niezbędne jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Zaleca się, aby dzienna dawka dostarczanych płynów wynosiła co najmniej 1,5–2 litry. W przypadku wystąpienia dokuczliwych objawów klinicznych konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, która opiera się zwłaszcza na środkach o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Niewykluczone, że, gdy powyższe metody zawiodą, konieczny będzie zabieg operacyjny.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Kuciel-Lewandowska J., Paprocka-Borowicz M., Jagucka B. i wsp., Ocena skuteczności wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego, „Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna”, 2012, 18(3), s. 194-199.

2. Stanisławska-Biernat E., Filipowicz-Sosnowska A., Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, „Przewodnik Lekarza”, 2004, 11, s. 62–70.

3. Galinkowski W., Ciszek B., Wybrane zagadnienia morfologii i właściwości krążków międzykręgowych (część 1), „Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja”, 2004, 6(2), s. 141-148.

4. Woźniak K., Ratuszek-Sadowska D., Śniegocki M., Dyskopatia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym u 10 - letniego dziecka - opis przypadku, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, 5(9), s. 351-362.

5. Borzęcki P., Wójtowicz-Chomicz K., Skowronek A., Kołłątaj W., Karwat I.D., Rehabilitacja chorych z dyskopatią odcinka lędźwiowego kręgosłupa, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(3), s. 345–348.

Data aktualizacji: 25.04.2018,
Opublikowano: 20.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej