Srebro koloidalne stosowane jako składnik leków okulistycznych i dermatologicznych to połączenie srebra z białkiem lub żelatyną. W innej formie stosuje się srebro jako suplement diety dostępny w aptekach – jest to destylowana woda zawierająca mikroskopijne cząsteczki srebra. Ta postać jest o wiele lepiej przyswajana przez ludzki organizm – dzieje się tak ze względu na duże rozdrobnienie pierwiastka.
Właściwości lecznicze i zastosowanie srebra koloidalnego
Właściwości lecznicze srebra koloidalnego nie zostały potwierdzone żadnymi badaniami, stąd liczne głosy przeciwko traktowaniu tego pierwiastka jako lekarstwa. Zwolennicy stosują jednak suplementy diety zawierające srebro koloidalne głównie przy leczeniu grypy, przeziębienia, zatrucia pokarmowego, zakażenia układu moczowego, alergią i grzybicą. Poza tym, srebro koloidalne znajduje zastosowanie przy problemach ze skórą – może być skuteczny w walce z trądzikiem, a także zmniejsza świąd skóry. Działa też przeciwbólowo.
Skuteczność srebra koloidalnego jest natomiast potwierdzona w leczeniu zewnętrznym, stąd częste zastosowanie w okulistyce, dermatologii oraz chirurgii. W tej pierwszej dziedzinie jest ważnym elementem terapii przy początkowej fazie ostrego, bakteryjnego zapalenia spojówek. Srebro koloidalne jest głównym składnikiem specjalnych kropli i maści do oczu. W dermatologii poza wspomnianym wyżej trądzikiem srebro koloidalne jest wykorzystywane także przy leczeniu zaskórników, stanów zapalnych i blizn. Poza tym srebro pomaga w zwalczaniu zmian na skórze, które często można zaobserwować w wyniku zaburzeń hormonalnych – są to grudki i ropne stany zapalne w okolicach brody i warg.
Inne dolegliwości, przy których według zwolenników sprawdza się stosowanie srebra koloidalnego to: infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze (pierwiastek niszczy wybrane grupy patogenów), angina, inne stany zapalne gardła oraz płuc, zapalenie zatok, grzybica (skóry, paznokci, narządów płciowych), egzema, łojotok, liszajec, obniżenie odporności organizmu, problemy z trawieniem oraz złe samopoczucie.
Dawkowanie
Srebro koloidalne należy rozważnie dawkować, by nie doprowadzić do niebezpiecznego nadmiaru pierwiastka w organizmie. Dopuszczalna dawka to 0,014 mg dziennie na kilogram masy ciała.
Skutki uboczne
Przeciwnicy srebra koloidalnego uważają, że dopóki nie otrzymają wyników rzetelnych badań na temat skuteczności i bezpieczeństwa używania tego pierwiastka, trudno będzie uznać go za środek leczniczy. Do tego dochodzą skutki uboczne wynikające z nadmiaru srebra w organizmie.
Głównym niepożądanym skutkiem brania srebra koloidalnego jest srebrzyca (argyria). Objawy pojawiają się po kilku miesiącach od zakażenia – są to rozległe przebarwienia skóry oraz zmiany na paznokciach i dziąsłach (niebieskie zabarwienie) – są to symptomy niezwykle trudne do usunięcia. Poza tym w przypadku stosowania przez osobę kropel do oczu zawierających srebro, może dojść do zabarwienia gałek ocznych. W dalszej kolejności może dojść do poważnych zaburzeń wzroku.
Poza negatywnymi objawami zewnętrznymi, może też dojść do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, stwardnienia tętnic oraz uszkodzenia nerek i wątroby. Organy wewnętrzne również mogą zabarwić się na niebieskawy kolor, co widać przez barwę moczu, kału i śliny.
Czy srebro koloidalne istotnie jest cudownym środkiem?
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oficjalnie ogłosiła, że srebro koloidalne nie jest do końca bezpieczne, dlatego jakąkolwiek terapię z wykorzystaniem tego pierwiastka należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem.
Przeciwnicy srebra koloidalnego utrzymują też, że może ono być nawet rakotwórcze. Zintegrowany System Informacji na Temat Ryzyka IRIS (ang. Integrated Risk Information System) opracowany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (ang. Environmental Protection Agency) wykazał jednak, że pierwiastek w żaden sposób nie powoduje nowotworów.
Zobacz wideo: Gdzie trzymać leki?