Darsonwalizacja – zabieg kosmetyczny wykorzystujący elektroterapię

Fot: dimid_86 / gettyimages.com

Darsonwalizacja jest zabiegiem kosmetycznym wykorzystującym prądy d’Arsonvala. Przyspiesza metabolizm komórek, szybciej goi rany, podrażnienia i blizny. Oprócz regeneracji zabija szkodliwe drobnoustroje i odżywia cerę. Prądy d’Arsonvala przygotowują skórę do kolejnych etapów pielęgnacji.

Jacques-Arsene d’Arsonval był francuskim lekarzem, pionierem światowej elektroterapii. To on wprowadził prądy dużych częstotliwości (prądy Tesli) do lecznictwa, które zrewolucjonizowały ówczesne metody fizjoterapii i są z powodzeniem wykorzystywane do dziś. Najczęściej stosuje się je do wykonywania diatermii – zabiegów, które polegają na miejscowym nagrzewaniu tkanek głębokich prądem. Działanie to rozluźnia mięśnie i działa przeciwbólowo.

Jak działa darsonwalizacja?

Darsonwalizacja jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Do jej wykonania wykorzystuje się prąd o dużej częstotliwości (300–500 kHz). Prądy są przekazywane do skóry za pomocą specjalnie dobranych, szklanych końcówek, czyli pelot. Podczas zabiegu pojawia się uczucie iskrzenia na powierzchni skóry, jednak nie jest to bolesne – niektórzy opisują to jako mrowienie. Na skutek działania prądu na skórę na jej powierzchni wydzielany jest ozon o specyficznym zapachu, który ma właściwości bakteriobójcze i oczyszczające. Prądy d’Arsonvala mogą być aplikowane na skórę niemal całego ciała. Darsonwalizacja kosmetyczna przeprowadzana jest za pomocą szklanej peloty. Na zewnątrz niej wydziela się bakteriobójczy ozon, a wewnątrz gazy szlachetne. Podczas samego zabiegu stopniowo zwiększa się natężenie prądu, dzięki czemu jest on bezbolesny, a pacjent nie odczuwa pieczenia. Kosmetyczka w czasie zabiegu wykonuje coś na kształt „masażu prądami”. Urządzenie generujące prądy nosi nazwę Darsonval.

Zanim kosmetyczka przystąpi do zabiegu, musi odpowiednio przygotować do niego skórę, która powinna być dokładnie umyta i osuszona. Na jej powierzchni rozsmarowuje się olejek na bazie naturalnych składników, dzięki niemu skóra nie zostanie porażona prądem w przypadku pęknięcia peloty.

Polecamy: Co to jest galwanizacja? Efekty, przeciwwskazania i opis galwanizacji w kosmetyce

Darsonval – efekty i zastosowanie

Prądy d’Arsonvala mają działanie oczyszczające, ujędrniające i rozluźniające. Zabieg przyspiesza przemianę materii w komórkach skóry na wielu poziomach. Efekty są widoczne od razu – skóra staje się widocznie odżywiona, pełna blasku i odmłodzona. Darsonwalizacja w sposób efektywny oczyszcza i zwęża pory, dzięki czemu jest dobrym pomysłem w przypadku skóry trądzikowej i z nadprodukcją sebum. Zabieg ten łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, przez co może być dobrym remedium na podrażnienia po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. Zaletą Darsonvala jest także wzmocnienie absorpcji składników odżywczych do skóry – witaminy i minerały zawarte w kremach oraz maseczkach szybciej i skuteczniej wnikają do środka.

Prądy d’Arsonvala używane są także w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry – regularne zabiegi ujędrniają skórę, poprawiają jej ukrwienie i opóźniają pojawianie się zmarszczek. Co więcej, klientki gabinetów zauważają spłycenie istniejących zmarszczek.

Zobaczcie, jak powstają zmarszczki na filmie:

Zobacz film: Jak powstają zmarszczki? Źródło: Klinika urody

Coraz chętniej stosuje się również Darsonval na włosy – szczególnie w przypadkach, kiedy zaczynają obficie wypadać. Prądy o wysokich częstotliwościach wzmacniają cebulki włosów i stymulują ich porost. Darsonval na włosy proponuje coraz więcej gabinetów trychologicznych. Zauważono również ich skuteczne działanie przeciwłupieżowe.

Darsonwalizację warto zastosować po oczyszczaniu manualnym skóry i mezoterapii igłowej, ponieważ zabiegi te pozostawiają cerę uwrażliwioną i podrażnioną. Część gabinetów kosmetycznych poleca również prądy d’Arsonvala po depilacji woskiem, szczególnie w przypadku klientek uskarżających się na wrastające włoski.

Zabieg darsonwalizacji – przeciwwskazania

Pomimo wielu dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą darsonwalizacja, nie każdy może z niej skorzystać. Z zabiegu muszą zrezygnować osoby z cerą naczynkową, właściciele metalowych implantów i kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniami są również choroby serca, alergie skórne, padaczka i trądzik różowaty. Nie wolno wykonywać zabiegu osobom, które mają problemy z krzepnięciem krwi lub wszczepiony rozrusznik serca. Prądów d’Arsonvala nie wolno też stosować w przypadku opuchlizn, wysokiego ciśnienia krwi i obrzęków.

Jaka jest cena zabiegu?

Cena zabiegu kosmetycznego z wykorzystaniem prądów d’Arsonvala zwykle wynosi około 20 zł za partię ciała. Na blogach urodowych można spotkać się z wieloma wpisami odnośnie do domowego urządzenia do zabiegów. Jego koszt wynosi ok. 300 zł, a użytkowniczki chwalą sobie efekty terapii. W przypadku posiadania takiego urządzenia w domu ważne jest, aby postępować ściśle według załączonej instrukcji obsługi. Zanim kupimy urządzenie, warto skonsultować się z kosmetyczką lub dermatologiem, aby wykluczyć szkodliwe działanie zabiegu.

Bibliografia:

1. J. Grabska-Chrząstkowska, Prądy wysokiej częstotliwości 

Data aktualizacji: 30.04.2019,
Opublikowano: 30.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej