Palenie to nie tylko uzależnienie organizmu od nikotyny, ale cała seria przyzwyczajeń związanych z papierosami. Każdy palacz ma swoje nawyki, więc będzie mu brakować tytoniu w innych sytuacjach. Poranna kawa, oczekiwanie na autobus, przed pracą, w trakcie przerwy, ze znajomymi, w ulubionym barze, po jedzeniu - takie przykłady można mnożyć. I od razu trzeba powiedzieć, że w tych sytuacjach palaczom będzie towarzyszyć uczucie pustki po rzuceniu palenia.
Czym wypełnić tę pustkę? Przede wszystkim należy wypisać sobie wszystkie sytuacje, w których sięgamy po papierosy, bo je mamy, a nie z powodu głodu nikotynowego. Na początek można wyeliminować lub ograniczyć te, które możemy. Dla przykładu: palimy w oczekiwaniu na autobus? Wyjdźmy z domu później, tak, żeby nie czekać. A jeśli uciekł nam jeden i czekamy na drugi? Przejdźmy się na kolejny przystanek, wejdźmy do sklepu na małe zakupy. Papieros do porannej kawy? Zabierzmy kawę w kubku na drogę.
Uczucie pustki można wypełnić także zdrowymi przekąskami jak marchewka, pestki dyni czy słonecznika, winogrona. Dobrze także zająć czymś ręce - tutaj pomoże piłeczka antystresowa, breloczek, a nawet klucze czy długopis. Warto zmienić miejsce spotkań ze znajomymi - wybierz lokal dla osób niepalących, łatwiej będzie uniknąć pokusy zapalenia do alkoholu, czy po jedzeniu. Każdy palacz musi znaleźć w sobie motywację i wypracować własne sposoby na rzucenie palenia.
Papierosy łagodzą stres?
To najpowszechniejszy mit, w który wierzą palacze. Nikotyna zawarta w papierosach pobudza organizm, podnosi ciśnienie tętnicze. Fakt, że papierosy pozwalają zapomnieć chwilowo o źródle stresu, odwrócić myśli od niego, ale nie uspokajają organizmu. Ponadto palacze odczuwają w ciągu dnia stres związany ze spadkiem nikotyny w organizmie, a w momencie zapalenia papierosa, mózg produkuje dopaminę, czyli hormon szczęścia. Stąd wrażenie chwilowego rozluźnienia. Czym zastąpić palenie w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie spacer, który pozwoli się wyciszyć.
Głód nikotynowy
Spadek poziomu nikotyny w organizmie powoduje m. in. rozdrażnienie, dekoncentrację, ból głowy, bezsenność oraz uczucie głodu. Najgorsze dla palacza będą pierwsze dwa tygodnie od wypalenia ostatniego papierosa, kiedy to organizm będzie się oczyszczał. Nie trzeba jednak przekonywać, że rzucenie palenia jest zdrowe.
Zobacz także: Jak wytrwać w niepaleniu
Wpływ palenia na zdrowie
Statystycznie każdy wypalony papieros skraca życie o 8–11 minut. Palaczom grożą zawał serca, rozedma płuc, nowotwory (krtani, płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek), zgaga, twarz nikotynowa (skóra jest blada, zszarzała, wysuszona, pomarszczona, brakuje jej sprężystości, pękają naczynka krwionośne, pojawia się trwałe zaczerwienienie środkowej części twarzy oraz ropne nacieki), infekcje górnych dróg oddechowych, udar mózgu, zaćma, bezpłodność, astma, zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Im szybciej rzucimy palenie tym lepiej. Już rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. Wracają także odczucia zapachowe i smakowe, które u palaczy są przytępione.
Zobacz także: Jak zacząć detoks papierosowy
Gość 25.01.2020r.
No właśnie pitu, pitu .
Jak rozwiązać problem zwolnionego metabolizmu ?
Jak rozwiązać problem wydalania a właściwie jego braku ?
BasBas 30.12.2019r.
Nic specjalnego. Wszystko to co każdy palacz wie