Czym się zajmuje wenerolog? Czym różni się od dermatologa?

Fot: romankosolapov / gettyimages.com

Wenerolog to lekarz, który specjalizuje się w chorobach przenoszonych drogą płciową. Choroby weneryczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego nie należy się krępować przed zapisaniem się do poradni wenerologicznej.

Wenerolog to specjalista chorób przenoszonych drogą płciową. Wenerologia jest gałęzią medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem chorób wenerycznych.

Kim jest wenerolog?

Lekarz wenerolog to lekarz specjalizujący się w zakresie chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Wenerologia jest ściśle związana z dermatologią, ponieważ choroby weneryczne mogą objawiać się rozmaitymi zmianami skórnymi. Wobec tego każdy wenerolog ma wiedzę z zakresu dermatologii, jak również zna się na chorobach wenerycznych. Nazwa omawianej gałęzi medycyny pochodzi od imienia rzymskiej bogini miłości – Wenery.

Czym się zajmuje wenerolog?

Wenerolog jako specjalista chorób wenerycznych zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wenerycznych. Oczywiście część z tych schorzeń, jak wirusowe zapalenie wątroby typu B czy HIV, musi być leczona również przez specjalistów chorób zakaźnych.

Choroby weneryczne dzieli się według etiologii na: wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Należą do nich:

  • kandydozy,
  • drożdżyce,
  • grzybice,
  • kiła,
  • chlamydioza,
  • świerzb,
  • rzęsistkowica,
  • wszawica łonowa,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C (kolejno: HBV, HCV),
  • mononukleoza.

Jakie objawy może dawać kiła? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Kiła - co to jest? Objawy i leczenie. Źródło: 36,6.

Kiedy należy udać się do wenerologa?

Kiedy pojawiają się niepokojące zmiany w okolicach dróg moczowo-płciowych, chorzy najczęściej w pierwszej kolejności udają się do ginekologa bądź urologa. Niestety spory odsetek pacjentów zwleka ze zgłoszeniem się do lekarza, ponieważ choroby weneryczne są odbierane przez społeczeństwo jako coś wstydliwego. Absolutnie nie wolno podchodzić do tego w ten sposób, gdyż choroby weneryczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Im szybciej zostaną wykryte, tym lepiej reagują na leczenie i tym mniej powikłań mogą powodować. Zapalenia narządów płciowych, nieodwracalne zmiany, które mogą prowadzić do trwałej niepłodności, a także rozsiew zakażenia na inne układy z czasem stanowić mogą poważny, nieodwracalny problem kliniczny.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o antykoncepcji

Zobacz film: Metody antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN.

By zapisać się na wizytę do poradni wenerologicznej, nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego. Wizytę mogą zalecić lekarz pierwszego kontaktu, a także urolog bądź ginekolog, którzy również bez problemu rozpoznają schorzenia układu moczowo-płciowego, w tym choroby weneryczne. Jak najbardziej ginekolog bądź urolog także mogą podjąć się leczenia tych chorób. Główne objawy, które powinny skłonić do wizyty u wenerologa, to:

  • ból i pieczenie w okolicy narządów płciowych,
  • świąd w okolicach intymnych,
  • zmiany skórne w okolicach narządów płciowych,
  • objawy ogólnoustrojowe, które pojawiły się po wystąpieniu zmian skórnych.

Czego należy się spodziewać podczas wizyty u wenerologa?

Większość chorób wenerycznych jest wysoce zakaźna. Dlatego podstawą ochrony lekarza i pacjenta jest zakładanie rękawiczek ochronnych podczas wykonywania badania. Lekarz musi zabezpieczyć się przed kontaktem z krwią i wydzielinami chorego. Należy pamiętać, że lecząc się na chorobę weneryczną, konieczne jest również poddanie badaniu i leczeniu partnera seksualnego. Większość zakażeń wynika z przygodnych, nierozważnych zachowań.

Istotne jest więc stosowanie barierowych środków ochrony w postaci prezerwatyw. Chronią one przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety należy mieć na uwadze również seks oralny i pocałunki, które również mogą stanowić źródło transmisji zakażeń.

Choroby weneryczne - które z nich są szczególnie niebezpieczne? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Najgroźniejsze choroby weneryczne. Źródło: Getty Images / iStock.

Data aktualizacji: 04.10.2018,
Opublikowano: 09.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej