Czym się zajmuje lekarz otolaryngolog? Badanie laryngologiczne

Fot: didesign021 / gettyimages.com

Otolaryngolog to skrócone określenie lekarza specjalisty w dziedzinie otorynolaryngologii. Zajmuje się chorobami górnych dróg oddechowych, ucha i narządów zmysłów (z wyjątkiem wzroku). Ze względu na przedmiot i metody leczenia otolaryngologię zalicza się do zabiegowych dziedzin medycyny.

Otolaryngologia (a właściwie otorynolaryngologia) to termin pochodzący od nazw narządów znajdujących w obszarze zainteresowań tej specjalności: otis oznacza ucho, larynx – krtań, a rhinos – nos. W praktyce klinicznej podzieliła się ona na kilka podspecjalizacji, co ułatwia skoncentrowanie się w działaniach diagnostycznych i leczniczych na zagadnieniach dotyczących poszczególnych układów organizmu i zmysłów.

Otolaryngolog – kto to jest?

Otolaryngolog (według oficjalnej nomenklatury – specjalista otorynolaryngolog) to lekarz, który zajmuje się chorobami:

  • jamy ustnej,
  • gardła,
  • krtani i tchawicy,
  • ucha,
  • narządów słuchu i równowagi,
  • zmysłu powonienia i smaku.

Laryngolog to inne, obiegowe określenie lekarza tej specjalności.

Otolaryngologia – organizacja opieki medycznej

Podstawowe badania z zakresu otorynolaryngologii może przeprowadzić lekarz dowolnej specjalności. Najprostszym z nich jest oglądanie jamy ustnej i gardła (typowe w przypadku podejrzenia infekcji górnych dróg oddechowych u dorosłych i dzieci). W związku z faktem, że zapalenie ucha środkowego to bardzo często spotykana u dzieci choroba, pediatrzy często samodzielnie wykonują wziernikowanie ucha, czyli otoskopię.

Zobaczcie, co szkodzi naszym uszom:

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6.

Ponieważ w diagnostyce otolaryngologicznej wykorzystuje się szereg specjalistycznych metod i narzędzi, podstawową jednostką opieki w zakresie tej specjalności jest przychodnia (poradnia) otolaryngologiczna. W ramach usług ambulatoryjnych wykonuje się tam nie tylko wiele konsultacji i badań, ale również liczne zabiegi lecznicze (np. punkcję zatok albo nacięcie błony bębenkowej – paracentezę). Ze względu na specyfikę badań i odrębność metod leczniczych z otorynolaryngologii wyodrębniła się audiologia – podspecjalizacja zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem wad słuchu.

Choć przychodnia otolaryngologiczna zapewnia szeroki zakres opieki, ostre stany chorobowe i wykonanie niektórych zabiegów chirurgicznych wymagają leczenia stacjonarnego. Zajmują się tym oddziały otolaryngologiczne szpitali specjalistycznych lub klinicznych. Otolaryngolodzy są również częścią zespołów lekarskich na oddziałach chirurgii szczękowo-twarzowej, gdzie wykonuje się rozległe zabiegi oraz prowadzi terapię zmian pourazowych w obrębie głowy.

Audiologia

Audiologia to dziedzina medycyny, która wyodrębniła się z otorynolaryngologii i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad słuchu – zarówno nabytych, jak i wrodzonych. Obejmuje obecnie działania czysto lekarskie oraz organizuje chorym opiekę psychologiczną, stwarza możliwość rehabilitacji i nauki życia z głuchotą, wspiera specjalistyczne działania edukacyjne.

Badanie otolaryngologiczne

Badanie laryngologiczne obejmuje m.in. elementy, takie jak:

  • otoskopia – oglądanie w specjalnym wzierniku ucha zewnętrznego i błony bębenkowej,
  • rynoskopia – wziernikowanie jamy nosowej od strony nosa (przednia) lub za pomocą specjalnego lusterka – od strony gardła (tylna),
  • endoskopia jamy nosowej i ujść zatok przynosowych,
  • badania równowagi,
  • testy węchowe i smakowe.

Bardziej złożonym zabiegiem (wymagającym odpowiedniego przygotowania pacjenta i znieczulenia) jest laryngoskopia – wziernikowanie krtani w celu określenia stanu m.in. nagłośni, zachyłków i fałdów głosowych. Niektóre badania tego typu połączone są również z oglądaniem tchawicy.

Ponieważ przyczyną wielu zaburzeń laryngologicznych są porażenia nerwów czaszkowych (np. węchowego, słuchowego, językowo-gardłowego), otorynolaryngolog musi mieć znaczną wiedzę i umiejętności diagnostyczne z zakresu neurologii.

Otolaryngologia dziecięca

Odrębną podspecjalnością laryngologii jest otolaryngologia dziecięca. Jej specyfika wynika z innej niż u dorosłych struktury zachorowań (np. bardzo częste występowanie przewlekłych lub nawrotowych zapaleń ucha środkowego lub zatok przynosowych) i konieczności odpowiedniego do wieku chorego dostosowania metod leczniczych.

Dodatkowym problemem w przypadku dzieci są zaburzenia rozwojowe – nie tylko relatywnie często spotykane rozszczepy wargi lub podniebienia, ale też skomplikowane, nietypowe wady i deformacje twarzoczaszki oraz górnych dróg oddechowych. Ważnym celem otolaryngologów dziecięcych jest rozpoznawanie wad słuchu u jak najmłodszych dzieci, najlepiej już we wczesnym okresie niemowlęcym. Głuchota lub znaczny ubytek słuchu mogą w okresie noworodkowym pozostać niezauważone, a brak bodźców słuchowych już w pierwszych miesiącach życia znacząco wpływa na tempo i prawidłowość rozwoju. Dlatego w ramach otolaryngologii dziecięcej wdraża się specjalne programy profilaktyczne, które mają umożliwiać wczesne wykrycie tego typu anomalii.

Z filmu dowiecie się, dlaczego używanie patyczków do uszu nie jest wskazane:

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej