Czym są zmarszczki palacza? Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

Fot: Teksomolika / gettyimages.com

Zmarszczki palacza to rodzaj zmarszczek mimicznych, które przybierają pionowy kształt i lokalizują się nad górną wargą. Do ich powstania predysponuje palenie papierosów, starzenie organizmu i częste picie przez słomkę. Istnieją skuteczne sposoby ich łagodzenia, w tym botoks.

Zmarszczki palacza nie występują tylko u osób palących papierosy. Mocno zaawansowane w znaczący sposób wpływają na wygląd twarzy. Mogą deformować wargę górną, tworząc na niej głębokie pionowe bruzdy. Wchodząc na kontur ust, powodują rozpływanie się makijażu. Medycyna estetyczna zapewnia rozmaite możliwości łagodzenia zmarszczek palacza. Pomocne okazują się także specjalne ćwiczenia, czyli tzw. joga twarzy.

Czym są zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to pionowe zmarszczki powstające wokół ust, zwłaszcza nad górną wargą. Do ich pojawienia się predysponować może wiele czynników. Duże znaczenie przypisuje się ruchom mięśni mimicznych i wysokiej ekspresji twarzy. Jednakże zmarszczki te to m.in. konsekwencja częstego palenia papierosów – nietypowe ułożenie ust podczas trzymania papierosa. U osób uzależnionych od nikotyny pojawiają się znacznie szybciej. Ich rozwój wzmaga też spożywanie napojów przez słomkę i popularne w ostatnim czasie układanie do zdjęcia ust w tzw. dziubek. Nie bez znaczenia są także zmiany zachodzące w skórze na skutek procesu starzenia się organizmu i nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

Istnieje kilka sprawdzonych sposób usuwania zmarszczek palacza. Medycyna estetyczna oferuje w tym celu następujące metody:

  • peelingi,
  • zabiegi laserem,
  • wypełnianie kwasem hialuronowym,
  • mezoterapia,
  • iniekcje z toksyny botulinowej.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza okażą się pomocne tylko w przypadku niewielkich zmian. Zalecana jest odpowiednia pielęgnacja skóry wokół ust, w tym stosowanie nawilżających i odżywczych kremów oraz wykonywanie maseczek regenerujących. W ich składzie powinny się znaleźć m.in. witamina E, kwas hialuronowy i retinol, które wykazują korzystne działanie na włókna kolagenowe odpowiedzialne za sprężystość i jędrność skóry. Zawarte w kosmetykach przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników przyspieszających proces starzenia i uszkadzających komórki skóry. Skórę można też odżywiać, przyjmując tabletki z kolagenem.

Jak skutecznie pozbyć się zmarszczek? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się zmarszczek? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zmarszczki palacza – wypełnianie kwasem hialuronowym

Skuteczną metodę usuwania zmarszczek palacza stanowi zabieg wypełniania kwasem hialuronowym. Preparat w pierwszej kolejności podawany jest w kontur ust, a po upływie około miesiąca w skórę wargi górnej. Jego efektem jest zarysowanie granicy między czerwienią wargową a skórą, co w znaczący sposób spłyca dolny brzeg zmarszczek i napina usta. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa 15–30 minut i kosztuje około 550 zł.

Bezpośrednio po podaniu preparatu okolica ust może być obrzęknięta i wrażliwa na dotyk. Są to jednak naturalne reakcje organizmu, które znikają samoistnie w ciągu kilku dni. Na około tydzień po zabiegu nie powinno się korzystać z sauny, basenu czy solarium. Kwas hialuronowy dobrze się wchłania, dlatego po 9–18 miesiącach istnieje konieczność powtórzenia zabiegu. Przeciwwskazania do zabiegu stanowią zwłaszcza: ciąża, laktacja, opryszczka i inne infekcje skórne w okolicach ust, alergia na kwas hialuronowy, choroby układu immunologicznego.

Zmarszczki palacza – botoks

Popularny zabiegiem stosowanym do usuwania zmarszczek palacza jest botoks, czyli wstrzykiwanie toksyny botulinowej zwanej też jadem kiełbasianym. Substancja ta wytwarzana jest przez bakterie o nazwie laseczka jadu kiełbasianego. Wprowadzana jest w pożądany obszar przy użyciu cienkiej igły. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Miejsce wstrzykiwania chłodzi się tylko lodem. Efektem zabiegu jest wygładzenie skóry, które utrzymuje się około 6–8 miesięcy. Botoks na zmarszczki palacza kosztuje około 500 zł.

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej stanowią m.in.: ciąża i karmienie piersią, infekcje w miejscach wstrzykiwania preparatu, zespół Lamberta-Eatona, miastenia, niektóre leki, w tym np. przeciwmalaryczne, cyklosporyna, D-penicylamina stosowana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, aminoglikozydy (streptomycyna, kanamycyna, gentamycyna).

Dlaczego warto rzucić palenie? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Źródło: 36,6.

Zmarszczki palacza – ćwiczenia

Osoby zmagające się z problemem zmarszczek palacza powinny wykonywać specjalne ćwiczenia twarzy określane zwyczajowo jako joga twarzy lub facefitness. Korzystne działanie zapewni tylko regularne ćwiczenie przez około 3 minuty 2 razy dziennie. Oto przykładowe ćwiczenia:

  • głośne i wyraźne wymawianie liter A, E, I, O, U. Czynność tę należy wykonywać bez przerwy przez minutę;
  • wysuwanie dolnej szczęki do przodu, a następnie powrót do pozycji wyjściowej, ćwiczenie powtarza się 10 razy;
  • zaciśnięcie obu warg, a następnie wsunięcie ich do ust tak, by nie było ich widać z zewnątrz. Takie ułożenie ust należy trzymać przez 1 sekundę, po czym rozluźnić wargi. Ćwiczenie powtarza się 10 razy.

Joga twarzy poprawia owal twarzy, ujędrnia, wygładza i dotlenia skórę. Dodatkowo usprawnia mikrokrążenie i pobudza przepływ limfy. Warto ją uzupełnić o masaż twarzy. Zabieg powinien trwać kilka minut. Rozpoczyna się go powolnym uciskaniem części twarzy położnej od kącików ust do skrzydełek nosa. Następnie opuszkami palców oklepuje się skórę wokół ust i wykonuje delikatne, koliste ruchy. Masaż pobudzi mięśnie mimiczne i ożywi skórę.

Data aktualizacji: 05.02.2019,
Opublikowano: 05.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej