Czym są ubytki klinowe? Przyczyny, objawy i leczenie

Deagreez/getty images

Ubytki klinowe to schorzenie stomatologiczne spowodowane starciem twardych tkanek zęba. Są one zlokalizowane na granicy korony i cementu korzeniowego. Jednym z charakterystycznych objawów jest nadwrażliwość zębów na czynniki zewnętrzne. Leczenie ubytków klinowych polega na odbudowie uszkodzonych tkanek.

Wiele osób błędnie uważa, że za ubytki w zębach odpowiadają wyłącznie bakterie i związana z nimi próchnica. Równie powszechnym problemem są tzw. ubytki klinowe (przyszyjkowe). Wówczas proces patologiczny związany jest z działaniem sił nadmiernie obciążających zęby. Ich skutkiem jest recesja dziąsła i odsłonięcie cementu korzeniowego, co jest przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości.

Co to są ubytki klinowe?

Ubytki klinowe, określane także jako przyszyjkowe to uszkodzenie tkanki twardej zęba na skutek działania zewnętrznych czynników mechanicznych. Są one zlokalizowane w miejscu łączenia się szkliwa koronowego z cementem korzeniowym. Najczęściej procesem patologicznym objęte są zęby przedtrzonowe. Ubytki klinowe mogą pojawić się u osób w każdym wieku.

Mają one charakterystyczny wygląd. Dzięki temu w łatwy sposób można je odróżnić od zmian powstałych w wyniku próchnicy. Są twarde, gładkie i błyszczące, mają ostre brzegi i zwykle owalny kształt, który w przekroju poprzecznym przypomina klin (stąd ich nazwa). Ubytki przyszyjkowe mogą mieć różny stopień zaawansowania i to od niego zależy postępowanie terapeutyczne.

Ubytki klinowe – przyczyny uszkodzenia zębów

Ubytki klinowe pojawiają się na skutek nadmiernego obciążenia zębów i działania zbyt dużych sił mechanicznych podczas ich zagryzania lub żucia pokarmów. Dochodzi wówczas do obniżenia się dziąseł i odsłonięcia cementu korzeniowego, który szybko się wypłukuje i jest mniej odporny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Z czasem jest to przyczyną odsłonięcia i uszkodzenia tkanek położonych głębiej, przede wszystkim miazgi wypełniającej komorę i kanał korzeniowy zęba.

Możliwe przyczyny ubytków klinowych to:

  • wady zgryzu (inklinacje, rotacje i stłoczenia zębów);
  • nieuzupełnione braki zębowe, co prowadzi do nadmiernego obciążenia pozostałych zębów;
  • nieprawidłowe szczotkowanie (szorowanie zamiast wymiatania);
  • nieodpowiednia szczoteczka;
  • stosowanie past o właściwościach ścierających;
  • choroby przyzębia prowadzące do utraty uzębienia;
  • bruksizm (niekontrolowane zgrzytanie zębami).

Objawy ubytków klinowych

Ubytki szkliwa przy dziąsłach są przede wszystkim problemem natury estetycznej, ponieważ znacznie pogarszają ogólny wygląd zębów. Wraz z postępem choroby ubytki przyszyjkowe stają się także przyczyną nieprzyjemnych objawów. Najczęściej zgłaszaną dolegliwością jest nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne – pod wpływem zimna lub ciepła pojawia się tkliwość lub ból. Dzieje się tak u pacjentów, u których ubytek klinowy doprowadził do odsłonięcia zębiny. Znaczny dyskomfort jest odczuwany także podczas szczotkowania zębów.

Ubytki przyszyjkowe przyczyniają się do procesów zapalnych w miazdze zęba. Jest to schorzenie, które powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego osłabionych tkanek zęba. Głównym objawem jest ból o różnym stopniu nasilenia. Może być ciągły lub pojawiać się tylko w określonych sytuacjach (np. podczas żucia lub w pozycji leżącej). Ubytki przy dziąśle zwiększają także ryzyko przyszyjkowego złamania zęba.

Jak leczyć ubytki klinowe?

Leczenie ubytków klinowych najlepiej zacząć od razu, kiedy pojawią się pierwsze objawy schorzenia. Stomatolog wybiera odpowiednią terapię dostosowaną do stopnia zaawansowania procesu patologicznego oraz jego przyczyny. Nieznaczne ubytki zęba przy dziąśle wymagają jedynie nauki właściwej higieny i szczotkowania zębów oraz stosowania diety bogatej w wapń. Osoby z brakami w uzębieniu powinny zdecydować się na uzupełnienia protetyczne.

Jedną z możliwości leczenia jest wypełnienie ubytków przyszyjkowych. W tym celu stosuje się najczęściej materiał kompozytowy o barwie zbliżonej do naturalnego koloru szkliwa. Niektóre osoby mogą zdecydować się także na licówki w celu poprawy wyglądu uzębienia.

Zapobieganie ubytkom przyszyjkowym

Ubytki przyszyjkowe są schorzeniem, któremu można zapobiegać. Duże znaczenie w profilaktyce ma odpowiednie szczotkowanie zębów. Należy stosować szczoteczki o średnim lub miękkim włosiu. Zęby trzeba myć bez użycia nadmiernej siły i wywierania ucisku na powierzchnię zębów. Ruchy powinny być delikatne i wymiatające, nie zaleca się szorowania. Osoby, które mają braki w uzębieniu, aby uchronić się przed ubytkami klinowymi, muszą zdecydować się na ich protetyczne uzupełnienie. Natomiast pacjenci z bruksizmem mogą poprosić stomatologa o specjalną nakładkę na noc, która zmniejsza nacisk na powierzchnię zębów.

Bibliografia:

  1. M. Hryncewicz, K. Tropak, Ubytki niepróchnicowego pochodzenia – abfrakcja, abrazja, atrycja, erozja. Przegląd piśmiennictwa, [w:] „Nowa Stomatologia” 1/2014, s. 46–52.
  2. M. Tomasik, M. Lipski, Badanie częstości występowania i przyczyn powstawania niepróchnicowych ubytków przyszyjkowych powikłanych obnażeniem miazgi, [w:] „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, 2009, 55, 1, s. 70–78.

    Zobacz film: Stomatologia

źródło:x-news

Data aktualizacji: 27.08.2020,
Opublikowano: 27.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej