Czym są torbiele Nabotha powstające na szyjce macicy? Czy wpływają na zajście w ciążę?

Fot: ruslimonchyk / stock.adobe.com

Torbiele Nabotha to małe pęcherzyki powstające na szyjce macicy w wyniku zatkania gruczołów produkujących śluz. Zmiany te mają charakter łagodny i najczęściej nie wymagają leczenia, czasami jednak mogą towarzyszyć innym groźnym chorobom.

Torbiele Nabotha mogą zostać wyczute przez kobietę, ale na ogół diagnozowane są podczas rutynowego badania ginekologicznego. Ich obecność wymaga wykonania cytologii, a czasem konieczne jest usunięcie tych zmian.

Co to są torbiele Nabotha?

Torbiele (pęcherzyki) Nabotha to maleńkie cysty (2–10 mm) powstające na szyjce macicy. Najczęściej wypełnione są śluzem lub surowiczym płynem. Te, bardzo często pojawiające się, zmiany mają łagodny charakter i nie stanowią zagrożenia, najczęściej ulegają samoistnemu wchłonięciu. Nie świadczą też o rozwijającym się raku. Są one po prostu zaczopowanym ujściem gruczołu produkującego śluz i nie należy się nimi specjalnie martwić. Warto jednak skonsultować ich obecność z lekarzem, który wykona cytologię, aby upewnić się, czy ich obecności nie towarzyszą inne, niebezpieczne zmiany.

Torbiele Nabotha odkryto już w XVII w. Były tak powszechne, że przypuszczano, że zawierają elementy niezbędne do zapłodnienia, a nawet komórki jajowe. Pogląd ten propagowany był przez niemieckiego lekarza Martina Nabotha, od którego nazwiska pochodzi termin medyczny określający tę przypadłość.

Torbiele Nabotha – objawy

Torbiele Nabotha nie powinny dawać żadnych objawów, wykrywane są przypadkowo podczas badania ginekologicznego. Ból szyjki macicy, podbrzusza lub podczas stosunku należy zawsze skonsultować z ginekologiem. Nie powinien być wywołany przez pęcherzyki Nabotha, chyba że doszło do ich nadkażenia. Większa torbiele mogą powodować krwawienia.

Jakie przyczyny mogą wywołać torbiel Nabotha na szyjce macicy?

Bezpośrednią przyczyną powstawania torbieli Nabotha na szyjce macicy jest zatykanie się gruczołów produkujących śluz, który służą do nawilżania pochwy. Nie mogąc znaleźć ujścia, gromadzi się on na szyjce macicy i zamienia w małą torbiel.

Przyczyn takiego stanu może być wiele:

  • Torbiele Nabotha mogą powstać podczas regeneracji błony śluzowej szyjki macicy po porodzie.
  • Samoistne gojenie się nadżerek szyjki macicy sprzyja powstawaniu pęcherzyków Nabotha – dochodzi do tego, kiedy patologiczny naskórek zastępowany jest nabłonkiem walcowanym blokującym ujścia gruczołów śluzowych.
  • Torbiele te mogą powstawać również podczas gojenia się urazów fizycznych szyjki macicy.
  • Przypuszcza się, że powstawaniu torbieli Nabotha na szyjce macicy mogą sprzyjać także pewne infekcje intymne i zaniedbania higieniczne.

Torbiel Nabotha – czynniki ryzyka

Torbiele Nabotha są często występującymi zmianami i mogą dotknąć każdą kobietę. Czynnikami ryzyka są poród i skłonność do powstawania nadżerek na szyjce macicy.

Torbiel Nabotha – leczenie

Większość lekarzy jest zdania, że torbiele Nabotha nie wymagają leczenia i należy poczekać na ich samoistne wchłonięcie. Po ich zdiagnozowaniu wykonuje się cytologię, aby wykluczyć współistnienie innych patologii i jeżeli jest poprawna, najczęściej nie wymagane jest leczenie. Podejmuje się je w przypadku bardzo dużych zmian.

W Polsce niektórzy lekarza uważają, że torbiele te lepiej usuwać. Zabieg taki jest bezbolesny i jest przeprowadzany w gabinecie ginekologicznym, a po nim można się udać od razu do domu. Polega na opróżnieniu pęcherzyka Nabotha z płynu, a następnie usunięciu go za pomocą ciekłego azotu (krioterapia) lub laserem (elektrokoagulacja). Po takim zabiegu należy szczególnie dbać o higienę intymną i zrezygnować z kąpieli w wannie, basenie czy wodach otwartych, gdyż mogłoby to wywołać infekcję powstałej rany. Należy też unikać współżycia przez około 2 tygodnie od zabiegu.

Czy torbiel Nabotha utrudnia zajście w ciążę?

Torbiele Nabotha nie są przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, ani go nie utrudniają. W rzadkich przypadkach problemem mogą być wyjątkowo duże cysty, można je jednak usunąć. Nie stanowią one też powodów do obaw w trakcie trwania ciąży i nie wpływają na jej przebieg. Czasem mogą wywołać krwawienia, które potrafią przestraszyć ciężarną, jednak nie stanowią żadnego zagrożenia dla dziecka.

Torbiele Nabotha – profilaktyka

Torbiele Nabotha są częstymi, bezobjawowymi i niegroźnymi zmianami, dlatego nie stworzono specjalnych zaleceń, które chroniłyby przed ich powstawaniem. Prawdopodobnie sprzyjające mogą być wszystkie metody stosowane w celu dbania o zdrowie szyjki macicy i unikania infekcji intymnej, a więc:

  • stosowanie prezerwatyw, które zapobiegają zarażeniu się chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • dbanie o prawidłową florę bakteryjną,
  • leczenie każdej infekcji intymnej,
  • unikanie zbyt częstych kąpieli,
  • unikanie pływania w wodach otwartych, co do których się ma wątpliwości,
  • prawidłowa higiena intymna,
  • odpowiednia dieta,
  • zaprzestanie palenia,
  • stosowanie mechanicznych form antykoncepcji zamiast pigułek hormonalnych,
  • regularne wizyty kontrolne u ginekologa.

Nie ma żadnych danych, które dowodzą, że metody te mogą uchronić przed powstaniem lub nawrotami pęcherzyków Nabotha, ale warto z nich skorzystać, gdyż każda kobieta powinna odpowiednio dbać o zdrowie szyjki macicy.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

Casey P.M., Long M.E. i Marnach M.L., Abnormal Cervical Appearance: What to Do, When to Worry?, „Mayo Clinic Proceedings”, 86(2), 2011, s. 147–151.

Data aktualizacji: 09.12.2017,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej