Czym są przeczosy? Jakie mogą być przyczyny powstania przeczosów?

fot. simarik / Getty Images

Przeczos to powierzchowny ubytek w skórze, powstały na skutek urazów mechanicznych, takich jak częste drapanie, co jest typowe dla świerzbu. Przeczosy stanowią przeciwwskazanie do licznych zabiegów medycyny estetycznej, w tym popularnej w ostatnimi czasie mikrodermabrazji.

Przeczos to forma nadżerki, czyli ubytku naskórka, o linijnym charakterze. Za jego powstanie odpowiadają przeważnie choroby skóry, ale i pojawić się może w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych. Najczęściej stwierdza się go w przypadku wszawicy, gdzie zmiany lokalizują się głównie na karku i skórze głowy, oraz przy świerzbie, w którym przeczosy występują przeważnie na pośladkach i fałdach skórnych. Nierzadko towarzyszą też kandydozie pochwy i pojawiają się na sromie.

Czym są przeczosy?

Przeczos (z łac. excoriatio) to powierzchniowy ubytek w skórze dotychczas niezmienionej. Pojawia się jako konsekwencja drapania się, do którego zmusza uporczywie odczuwany świąd skóry. Swędzenie jest pośrednią przyczyną powstania przeczosów, zaś bezpośrednią – choroba je wywołująca. Przeczosy na skórze widoczne są jako drobne pęknięcia i linie. Ślady po drapaniu sprzyjają dalszej inwazji drobnoustrojów chorobotwórczych odpowiadających za ten objaw.

Przeczosy a problem suchej skóry

Sucha skóra w dużym stopniu może być konsekwencją nieprawidłowej pielęgnacji i zbyt częstych zabiegów kosmetycznych, przyjmowania niektórych leków, nadmiernego opalania się. Dodatkowo niskiej wilgotności powietrza, w którym się przebywa, ogrzewania, częstych i długich, gorących kąpieli, długotrwałego używania klimatyzacji. Sucha skóra to problemem dotykającym często osób w podeszłym wieku, ponieważ towarzyszące procesowi starzenia się zmiany skutkują obniżeniem stężenia ceramidów w skórze, czyli podstawowego budulca cementu międzykomórkowego, w konsekwencji czego dochodzi do nadmiernej utraty wody przez skórę. Dodatkowo stopniowo zanikają gruczoły łojowe, co powoduje niedostateczne wydzielanie sebum. Następuje osłabienie naturalnego płaszcza lipidowego skóry i jej bariery ochronnej, wiążące się z utratą wody. Przeczosy powstałe po drapaniu swędzącej, suchej skóry lokalizują się przeważnie na plecach, podudziach, dłoniach.

Jak pielęgnować skórę suchą? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę suchą? Źródło: 36,6

Jakie choroby mogą być przyczyną powstania przeczosów?

Przeczosy są dolegliwością typową dla schorzeń skóry przebiegających w towarzystwie silnego swędzenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • wszawica – choroba pasożytnicza wywołana przez wszy. Wyróżnia się następujące jej rodzaje: głowowa, odzieżowa, łonowa, przy czym pierwsza występuje najczęściej. W przypadku wszawicy głowowej wszy bytują na owłosionej skórze głowy, karku, za uszami, i tam właśnie dochodzi do powstania przeczosów. Choroba dotyczy przeważnie przedszkolaków i młodzieży szkolnej. Z kolei wszawica odzieżowa to problem osób nieprzestrzegających zasad higieny i żyjących w złych warunkach bytowych. W jej przebiegu przeczosy ulokowane są głównie na ramionach, klatce piersiowej, pośladkach, szyi. Zaś we wszawicy łonowej, przenoszonej najczęściej drogą płciową, przeczosy pojawiają się na wzgórku łonowym, w pachwinach i niekiedy na udach;
  • świerzb – choroba zakaźna wywołana przez świerzbowca ludzkiego. Przenosi się podczas bezpośredniego kontaktu z zakażonym. Głównym objawem jest dokuczliwy świąd. Prócz przeczosów pojawiają się plamy i grudki. Dolegliwości dotyczą zwłaszcza pośladków, okolicy nadgarstków, bocznych powierzchni palców u rąk, fałdów skóry, brzucha, brodawek sutkowych u kobiet;
  • atopowe zapalenie skóry, zwane świerzbiączką – przewlekła, zapalna choroba skóry, dla której typowe są okresy remisji i zaostrzeń. Spowodowana jest nieprawidłową reakcją immunologiczną. Towarzyszą jej nawrotowy, uporczywy świąd i zliszajowacenie skóry, czyli wzmożone pogrubienie i szorstkość. Skóra jest zaczerwieniona i łuszczy się. Przeczosy pojawiają się zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi;
  • łuszczyca – przewlekła choroba układowa, która jest mediowana immunologicznie. Wykazuje tendencję do samoistnych remisji i nawrotów. Typowe są dla niej swędzące, okrągłe, płaskie, czerwone grudki. Przeczosy występują najczęściej w zgięciach łokci i kolan, w okolicy pośladkowej i kości krzyżowej, na owłosionej skórze głowy, stopach i dłoniach;
  • liszaj płaski – choroba przewlekła, dla której typowe są drobne, czerwone grudki i silny świąd. Przyczyny powstania nie są znane, choć nierzadko towarzyszy chorobom o podłożu autoimmunologicznym. Przeczosy powstałe w jej przebiegu lokalizują się zwłaszcza na nadgarstkach, brzuchu, dłoniach, przedramionach, w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Dodatkowo przeczosy pojawić się mogą przy kandydozie pochwy. Nierzadko są konsekwencją świądu towarzyszącego chorobom ogólnoustrojowym, w tym schorzeniom wątroby, nasilonej żółtaczki, nadczynności tarczycy, cukrzycy, twardziny układowej, stwardnienia rozsianego, półpaśca, chłoniaka.

Na czym polega leczenie przeczosów?

Leczenie przeczosów uzależnione jest przede wszystkim od choroby, która wywołała przyczyniający się do ich powstania świąd. Oprócz podjętego leczenia specjalistycznego istnieją sprawdzone domowe sposoby na zmniejszenie swędzenia skóry, a w związku z tym ograniczające rozwój przeczosów. Wskazane jest stosowanie emolientów, które silnie natłuszczą skórę i zapobiegną nadmiernej utracie wody oraz kremów nawilżających o jak najbardziej naturalnym składzie.

Bibliografia:

1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2006.

2. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy, Warszawa, PZWL, 1994.

Data aktualizacji: 13.01.2019,
Opublikowano: 15.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej