Czym są okulary ajurwedyjskie? Na czym polega ich działanie?

Fot: Klaus Vedfelt / gettyimages.com

Okulary ajurwedyjskie znane są jako okulary korekcyjne niesoczewkowe lub wielootworkowe. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych leczenia okularami wieloprzysłonowymi. Poprawiają one ostrość widzenia, mają działanie przeciwsłoneczne i pobudzają naturalną ruchliwość oka. Niegdyś Hindusi wykonywali je z drewna, a Aztekowiez wyprawionych skór zwierzęcych. Obecnie produkowane są z plastiku.

Okulary ajurwedyjskie zyskują w ostatnim czasie na popularności. Przyjechały do Polski z Indii w latach 90. ubiegłego stulecia. Zostały opisane w hinduskiej świętej księdze ajurwedy poświęconej biologii i medycynie. Poddano je licznym testom, a w Polsce pierwsze z nich zostały przeprowadzone przez okulistów z Katedry i Kliniki Chorób Oczu w Warszawie.

Cena okularów ajurwedyjskich jest bardzo rozbieżna. Można za nie zapłacić od 10 do nawet 100 zł. W większości przypadków różnica ta podyktowana jest wyglądem oprawek. Okulary stymulują ruchliwość gałek ocznych, które dzięki temu stają się odporniejsze na zmęczenie.

Co to są okulary ajurwedyjskie?

Okulary ajurwedyjskie to inaczej okulary wieloprzysłonowe, multiprzesłonowe czy niesoczewkowe. Bezsoczewkowe okulary ajurwedyjskie oparte są na zasadach czerpanych z medycyny staroindyjskiej. Kształtem przypominają zwykłe, ale nie mają mocy w dioptriach, ponieważ nie posiadają żadnych soczewek. Zamiast nich wyposażone są w dwie czarne, płaskie, nieprzezroczyste przesłony z licznymi otworami o odpowiedniej wielkości i właściwym rozmieszczeniu. Otwory mają średnicę 0,8–1,0 mm. Są to tzw. otwory stenopeiczne lub inaczej „pin-hole”.

Pozytywne efekty okularów ajurwedyjskich można zauważyć już po 6 tygodniach ich systematycznego stosowania. Zależą one oczywiście od rodzaju wady i determinacji chorego. Obecnie okulary są dostępne zarówno w stacjonarnych salonach optycznych, jak i internetowych stronach z akcesoriami medycznymi.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak dbać o oczy

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Działanie okularów ajurwedyjskich

Działanie okularów ajurwedyjskich polega na poprawie ostrości widzenia na skutek zwiększenia głębi ostrości w wyniku patrzenia przez nieprzezroczyste przysłony z wieloma otworami o niedużej średnicy. Ograniczają widzenie peryferyjne (tunelowe czy obwodowe), czyli wrażenie patrzenia jak przez rurkę lub tunel. Do oka docierają tylko promienie światła, które zdołają przedostać się przez dziurki pod kątem prostym.

Zaleca się używanie ajurwedyjskich okularów codziennie, do około 2–3 godzin, zwłaszcza podczas przyglądania się mocno oświetlonym przedmiotom i przebywania na dworze. Ich noszenie wymaga treningu w celu przystosowania się do patrzenia przez nie. Należy pamiętać, by rozpoczynając używanie korekcyjnych okularów ajurwedyjskich, stosować je krótkotrwale, stopniowo wydłużając ten czas. Specjaliści zalecają częste mruganie podczas noszenia okularów ajurwedyjskich.

Zastosowanie okularów ajurwedyjskich

Okulary ajurwedyjskie służą do korekcji i leczenia wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność, dalekowzroczność, rzekomosoczewkowość (znana też jako pseudosoczewkowość albo pseudofakia), wczesny etap zaćmy oraz zez u dzieci i młodzieży. Ponadto zalecane są przez niektórych specjalistów do terapii wzroku u osób noszących okulary na stałe w celu ożywienia naturalnych funkcji oka i poprawy akomodacji. Istnieje podejrzenie, że stałe noszenie okularów soczewkowych predysponuje do obniżenia naturalnej ruchliwości oka, przez co dochodzi do osłabienia ostrości widzenia. Okulary ajurwedyjskie wykorzystywane są także w stanach pooperacyjnych, gdyż zmniejszają ilość światła docierającego do oczu. Można ich także używać jako okularów przeciwsłonecznych. Odprężają oczy i pozwalają im szybko odpocząć. Umożliwiają wyraźne patrzenie bez nadmiernego wytężania wzroku. Zauważono, że wzmacniają mięśnie oczu.

Przeciwwskazania do stosowania okularów ajurwedyjskich

Nie ma żadnych ograniczeń medycznych do stosowania okularów ajurwedyjskich. Nieliczni chorzy wskazywali wyłącznie na początkowym etapie ich stosowania bóle i zawroty głowy oraz podwójne i rozmazane widzenie, które z czasem ustawały. Stosowanie okularów ajurwedyjskich w znaczny sposób ogranicza ilość światła docierającego do oczu, co wywołuje uczucie dyskomfortu u części użytkowników. Mogą wystąpić także oznaki astenopii (subiektywne uczucie osłabienia oczu), które utrzymują się do 3 miesięcy.

Bariery w ich używaniu podyktowane są wyłącznie ograniczeniem pola widzenia. Dlatego też nie należy ich zakładać podczas wykonywania pracy na stanowiskach o zwiększonych wymaganiach BHP i podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego. Nie jest wskazane stosowanie tych okularów w sytuacjach wymagających napiętej uwagi.

Jak zrobić okulary ajurwedyjskie?

W internecie można znaleźć schematy do samodzielnego zrobienia okularów ajurwedyjskich. W wydrukowanym szablonie wycina się otwory. Mocuje się go w nieużywanych już oprawkach okularowych po wcześniejszym wyjęciu z nich szkieł korekcyjnych. Mimo że można je wykonać samemu, najlepiej stosować takie, których działanie zostało potwierdzone klinicznie. Dlatego okulary ajurwedyjskie z odpowiednim atestem są droższe.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Frąckowiak S., Przekoracka-Krawczyk A., Naskręcki R., Wpływ okularów ajurwedyjskich na układ wzrokowy człowieka, „OPTYKA”, 2011, 4, s. 44–46.

2. Otero J.M., Influence of the state of accommodation on the visual performance of the human eye, “Journal of the Optical Society of America”, 1951, 41(12), s. 942–948.

Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 27.07.2018 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Inez 24.05.2020r.

Okulary są bardzo dobre, syn i córka po 3 miesiącach noszenia mają znaczną poprawę wzroku.

praktyk 14.04.2020r.

Jakiś czas temu gdy jeszcze nie były tak nachalnie reklamowane kupiłem te okulary i przetestowałem. Przez 3 miesiące nosiłem je regularnie zgodnie z zaleceniami. Te okulary nie leczą a wręcz mogą zaszkodzić. One mocno ograniczają ilość światła czyli tak jakby się czytało przy słabym oświetleniu. Owszem korygują wzrok na zasadzie że cienkie wiązki "światła/obrazów" padają bezpośrednio na siatkówkę, są tak cienkie że nie potrzebują załamywać się na soczewce. W żaden sposób nie mogą więc "leczyć"

Qwer 25.02.2020r.

No wlasnie a gdz ie jakies fachowe badania?

Agnes 04.02.2020r.

dzięki, zaczynam terapie tymi okularami, napiszę za 6 tygodni - naprawdę poprawiają ostrość widzenia !

optometrysta 02.10.2018r.

"Badania donoszą, że stałe noszenie okularów soczewkowych predysponuje do obniżenia naturalnej ruchliwości oka, przez co dochodzi do osłabienia ostrości widzenia. " - przepraszam, ale jakie badania?

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej