Czym są nici hialuronowe? Zastosowanie, efekty, powikłania i cena zabiegu nićmi hialuronowymi

Fot. DusanManic / Getty Images

Nici hialuronowe to metoda liniowego podawania kwasu hialuronowego. Zabieg jest nieinwazyjny i mało bolesny, przynosi bardzo szybko zauważalne efekty. Pozwala na modelowanie owalu twarzy, intensywne nawilżenie i zwiększenie napięcia skóry. Stymuluje także produkcję kolagenu.

Nici hialuronowe przeznaczone są dla osób ceniących sobie naturalny wygląd. Mają na celu utworzenie rusztowania z kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie powstały niedobory tego związku. Zabieg nićmi hialuronowymi niweluje problem wiotczenia skóry. Zapewnia wymodelowanie „płaskich” lub podniesienie „chomiczych” policzków oraz skutecznie spłyca zmarszczki. Cena zabiegu wynosi od 1000 do 3500 zł.

Czym są nici hialuronowe?

Nici hialuronowe to innowacyjna metoda wykorzystania kwasu hialuronowego, który jest związkiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Stanowi składnik macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Jego zadaniem jest wiązanie wody w znajdującej się bezpośrednio pod naskórkiem warstwie skóry. Z zabiegu nićmi hialuronowymi korzystają osoby, których skóra traci sprężystość i pojawiają się na niej zmarszczki. Jest to wynik spadającej razem z wiekiem ilości kwasu hialuronowego w organizmie.

Polecamy: Jaka jest cena zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego?

Na czym polega zabieg przy użyciu nici hialuronowych?

Zabieg nićmi hialuronowymi określany jest mianem miękkiego liftingu (z ang. soft lifting). Nici hialuronowe podawane są przy zastosowaniu liniowej techniki z użyciem giętkiej, elastycznej i tępo zakończonej, tzw. miękkiej, kaniuli. Dzięki temu podczas aplikacji ryzyko uszkodzenia nerwów czy naczyń jest znikome. Kaniula wprowadzana jest do skóry przez wykonany uprzednio igłą o tej samej średnicy malutki otwór. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (zazwyczaj w postaci kremu znieczulającego), które podaje się w okolicę wprowadzenia kaniuli. Dzięki zaledwie 2–3 wkłuciom możliwe jest wprowadzenie preparatu w obręb niemal całej twarzy. Zabieg nićmi hialuronowymi nie wymaga ze strony klienta specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać o niezażywaniu aspiryny i leków przeciwzapalnych przez około 3 poprzedzające go dni. Procedura może trwać od 30 do 90 minut, zależnie od rozległości poddanej jej okolicy.

Gdzie najczęściej stosuje się nici hialuronowe?

Dość często nici hialuronowe aplikuje się pod oczy. Pozwala to na złagodzenie występujących w tej okolicy zmarszczek, w tym tzw. kurzych łapek czy doliny łez (bruzdy powstałej na skutek osłabienia mięśni okolicy oczu), oraz worków pod oczami. Innymi popularnymi miejscami aplikowania nici hialuronowych w obrębie twarzy są nos, usta i czoło, na którym preparat skutecznie spłyca tzw. lwią zmarszczkę oraz zmarszczki poziome.

Nici hialuronowe – efekty

Użycie nici hialuronowych przynosi wiele pozytywnych efektów. Zabieg zapewnia odmłodzenie wyglądu twarzy. Oprócz wspomnianego wcześniej wygładzenia różnego rodzaju zmarszczek pozwala na znielowanie blizn, korygowanie asymetrii ust lub nosa czy uwypuklanie policzków. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie idealnych proporcji i złagodzenie rysów twarzy, uniesienie brwi i zewnętrznego kącika oka czy odbudowanie skóry dolnej powieki. Nici hialuronowe zwiększają napięcie, elastyczność i nawilżenie skóry poprzez przyciąganie wody. Przy ich użyciu skóra nabywa swoistego rusztowania, które ją modeluje i podtrzymuje. Dodatkowo kwas hialuronowy stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych.

Pierwsze efekty zabiegu pojawiają się w ciągu doby od przeprowadzenia go, a całkowity rezultat uwidacznia się po około 4 tygodniach. Efekty utrzymują się średnio przez 12 miesięcy, w najlepszych przypadkach do 18 miesięcy. Użycie nici hialuronowych można powtarzać cyklicznie, bo kwas hialuronowy jest substancją biokompatybilną, ulegającą wchłonięciu i biodegradacji.

Zobaczcie, kiedy stosuje się zabiegi z użyciem nici liftingujących:

Zobacz film: Nici liftingujące - kiedy się jej stosuje i jak wygląda zabieg? Źródło: Klinika urody

Nici hialuronowe – skutki uboczne

Ryzyko powikłań po zabiegu nićmi hialuronowymi jest bardzo małe. Możliwym skutkiem ubocznym jest utrzymujący się około dobę obrzęk związany z pęcznieniem kwasu hialuronowego. Dość często przyjmuje on postać wyczuwalnego, pasmowatego zgrubienia. Niekiedy widoczne są ślady nakłuć, a w miejscu wejścia kaniuli niewielki rumień.

Zalecenia po zabiegu nićmi hialuronowymi

Zabieg nićmi hialuronowymi nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, nie powoduje większych ograniczeń i bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych zajęć. Trzeba jednak pamiętać, że:

  • przez około 2 tygodnie należy unikać masowania twarzy,
  • w ciągu najbliższych 24 godziny nie wolno stosować preparatów zawierających kwasy owocowe, należy ograniczyć aktywność fizyczną, w tym nie wykonywać ćwiczeń wymagających podskakiwania, nie spożywać alkoholu, nie korzystać z sauny i basenu, nie opalać się,
  • przez 28 dni należy wstrzymać się od zabiegów z użyciem lasera, a przez 14 dni od peelingów czy mikrodermabrazji.

Przeciwwskazania do zabiegu nićmi hialuronowymi

Wśród przeciwwskazań do zabiegu nićmi hialuronowymi wymienia się m.in.: infekcje w miejscu zabiegu, choroby tkanki łącznej, choroby nowotworowe, nietolerancję kwasu hialuronowego, wiek poniżej 18 lat. Dodatkowo wykluczające są: choroby autoimmunologiczne, niewyrównana cukrzyca, skłonność do tworzenia blizn i keloidów, epilepsja, leczenie immunoterapeutyczne. Nici hialuronowe niewskazane są kobietom w ciąży i podczas karmienia piersią.

Bibliografia:

1. Fink E., Kosmetyka – przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, MedPharm, Wrocław, 2011.

2. Goliszewska A., Gromek M., Padlewska K. i wsp., Kosmetologia pielęgnacyjna, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, Warszawa, 2010.

3. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2013.

Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 11.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej