Czym mogą być spowodowane brązowe plamienia w ciąży?

Fot: Sondem / fotolia.com

Plamienie w ciąży stanowi częste zmartwienie przyszłych mam i powód do szybkiej konsultacji ginekologicznej. Przyczyny plamienia z pochwy podczas ciąży są przeważnie bardzo poważne. Plamienie w trakcie ciąży może przybierać rozmaite barwy, mieć różną intensywność oraz występować na różnych etapach.

Plamienie u ciężarnych jest zazwyczaj bardzo niepokojącym objawem, zwłaszcza jeśli upławy przybierają brązowy kolor. Krwawienie w ciąży bywa sygnałem zagrożenia zarówno dla matki, jak i dla płodu. W 10-15% przypadków oznacza poronienie. Pojawić się może podczas implantacji zarodka, ale i w przypadku ciąży pozamacicznej, nadżerki, oderwania łożyska.

Co oznacza brązowe plamienie na początku ciąży?

Plamienie pojawia się w większości przypadków podczas pierwszego trymestru ciąży (dotyczy nawet 20–30% kobiet). Sytuacje, podczas których najczęściej występują brązowe plamienia to:

  • krwawienie implantacyjne - jest to objaw zagnieżdżenia się zarodka, czyli tzw. implantacji, do której dochodzi 7 - 10 dni od owulacji; krwawienie pojawia się, gdy w trakcie implementacji uszkodzeniu ulegnie ściana naczynia krwionośnego; łatwo pomylić je z miesiączką; trwa zwykle do kilku godzin i mogą mu towarzyszyć bóle podbrzusza;
  • ciąża zaśniadowa - zaśniadem groniastym określa się przerost tkanek, z których wykształca się łożysko, co uniemożliwia rozwój zarodka; w tym przypadku konieczne jest wyłyżeczkowanie (oczyszczenie) jamy macicy, hospitalizacja oraz około roczna opieka lekarska;
  • zmiany hormonalne - czasami pojawia się pseudomiesiączka w dniach, w których wypadałaby menstruacja, gdyby kobieta nie była w ciąży; może dojść do tego nawet 2 - 3 razy w pierwszym trymestrze ciąży.

Plamienie podczas drugiego i trzeciego trymestru

Plamienie w drugim i trzecim trymestrze ciąży stanowi rzadkość i występuje w kilku przypadkach:

  • zagrożenie poronieniem - z dróg rodnych wydobywa się brązowa wydzielina, plamienie utrzymuje się przez ponad tydzień, towarzyszy mu uczucie ucisku w podbrzuszu, ogólne złe samopoczucie i obecność skrzepów we krwi;
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - upławy o brązowym kolorze wydostają się z pochwy przed 37 tygodniem ciąży; wydzielany płyn owodniowy, oprócz charakterystycznego koloru, ma także nietypowy, słodkawy zapach;
  • odejście czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy - następuje przed samym porodem; śluz często bywa podbarwiony krwią, dając brązowy kolor; pod koniec ciąży plamienie może być też spowodowane podrażnieniem szyjki macicy po wizycie u ginekologa;
  • odklejenie lub oderwanie się łożyska - może nastąpić u wieloródek lub na skutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi u matki, palenia papierosów w ciąży lub krótkiego sznura pępowinowego.

Inne przyczyny plamienia w ciąży

Brązowe plamienie w ciąży może świadczyć o łożysku przodującym lub nisko usadowionym (łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy dokładnie nad szyjką macicy, przez co jego tkanki stają się mało rozciągliwe, częściowo odrywa się od ściany macicy powodując przez to krwawienie) czy pęknięciu macicy. Są to jednak sporadyczne przypadki.

Plamienie o kolorze brązowym podczas ciąży może wynikać także ze stanów zapalnych i rozwijającej się nadżerki szyjki macicy, infekcji dróg rodnych, żylaków pochwy czy polipów (niewielki wypukły fragment przerośniętej błony śluzowej). Stanom tym towarzyszyć może uciążliwe pieczenie.

Zobacz film i dowiedz się jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Krwawienie, któremu towarzyszą silne dolegliwości bólowe podbrzusza oraz w okolicy części lędźwiowej kręgosłupa, pojawiają się skrzepy krwi, mdłości, wymioty, zawroty głowy, zasłabnięcia lub omdlenia mogą stanowić objawy świadczące o ciąży pozamacicznej nazywanej też ciążą ektopową (zarodek zagnieździ się poza jamą macicy, np. w jajowodach).

Brązowe upławy w ciąży mogą być także spowodowane silnym przemęczeniem. Należy wówczas poświęcić więcej czasu na odpoczynek, dłuższy sen i unikać prac fizycznych, obciążenia i stresu.

Przyczyną plamienia w ciąży mogą być niewielkie krwiaki, pojawiające się jako konsekwencja nadmiernego wysiłku czy zbyt ciepłej kąpieli, na skutek których łożysko może się nieznacznie odkleić od ściany macicy i spowodować otwarcie naczynka.

Plamienie pojawić się może po zbliżeniu seksualnym, gdyż u ciężarnej kobiety zwiększa się ukrwienie pochwy i jej okolic, przez co łatwiej jest o drobne uszkodzenia błony śluzowej.

Zazwyczaj skąpe, krótkotrwałe plamienie, któremu nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe i inne niepokojące objawy nie zwiastuje problemu. W każdym innym przypadku przyszła mama, bez względu na to, na jakim etapie ciąży pojawiło się krwawienie, powinna zasięgnąć porady lekarskiej. Po przeprowadzeniu badań (zwłaszcza USG), lekarz szybko określi, czym spowodowane jest plamienie i zastosuje odpowiednie leczenie.

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Asia 15.12.2018r.

@kaja Masz rację, trzeba wszystko zgłaszać nim bedzie za późno
@kaja u mnie zarówno przed jak i w trakcie była pregna. A jak u Ciebie?

kaja 12.12.2018r.

wszystkie niepokojące sprawy należy zgłaszać swojemu lekarzowi, dziewczyny jakie witaminy stosowałyście w ciąży?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej