Czym jest zespół Ushera i jakie są jego rodzaje? Przyczyny, objawy, leczenie syndromu Ushera

Fot: gettyimages.com / sot

Zespół Ushera uważany jest przez badaczy za najczęstszą uwarunkowaną genetycznie przyczynę współistnienia zaburzeń wzroku i słuchu – głuchoślepotę. Częstość występowania syndromu Ushera wynosi 1:30000. Wyróżnia się trzy jego typy, przy czym najbardziej zaawansowane zmiany zauważa się w typie I.

Zespół Ushera zawdzięcza swoje określenie nazwisku szkockiego okulisty Charlesa Howarda Ushera, który w 1914 roku nazwał dziedziczny charakter schorzenia, co opisane zostało w pracy pt. „On the inheritance of retinitis pigmentosa”. Za około 75–80% wszystkich przypadków choroby Ushera odpowiadają mutacje w obrębie genów USH1B i USH2A. Choroba w stadium końcowym może doprowadzić do całkowitej głuchoty i ślepoty, którym nierzadko towarzyszą zaburzenia równowagi.

Czym jest zespół Ushera?

Zespół Ushera zwany też syndromem Ushera (z ang. Usher syndrome, USH) charakteryzuje się połączeniem głuchoty czuciowo-nerwowej z barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki i postępującą utratą wzroku. Stwierdza się go w przypadku 18–25% osób z retinopatią barwnikową oraz 3–6% osób niesłyszących.

Choroba należy do stosunkowo rzadko występujących schorzeń o podłożu genetycznym. Dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny. Co to oznacza? Dziedziczenie autosomalne występuje, gdy gen nie jest sprzężony z chromosomami płci. W związku z tym zarówno mężczyzna, jak i kobieta mogą być nosicielami zmutowanego genu. Dziedziczenie recesywne choroby daje objawy u homozygot, czyli oba allele zawierają mutację. By choroba się rozwinęła, konieczne jest przekazanie dziecku nieprawidłowego materiału genetycznego od matki, jak i ojca. Badacze zwracają uwagę na występowanie genetycznej heterogenności – objawy choroby mogą wywoływać mutacje wielu genów.

Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6

Jakie są rodzaje zespołu Ushera?

Ze względu na duże zróżnicowanie nasilenia objawów wśród chorych na zespół Ushera dokonano jego podziału na trzy typy:

syndrom Ushera typu I – to najczęściej występujący typ zespołu. Szacuje się, że dotyczy nawet 90% przypadków. Jego powstanie powodować mogą mutacje genów takich, jak m.in.: USH1B, USH3A, USH2A, USH1C, USH1F, USH1D, USH1G. Geny te kodują białka odgrywające kluczową rolę w odbiorze obrazu i dźwięku. Charakteryzuje się:

  • głębokim (ubytek > 91 dB HL) lub znacznym (ubytek 71–90 dB HL) stopniem wrodzonego niedosłuchu typu odbiorczego oraz brakiem poprawy słuchu po zastosowaniu aparatów,
  • opóźnieniem rozwoju motorycznego,
  • ślepotą we wczesnym wieku średnim,
  • lepszym odbiorem dźwięków o niskich niż wysokich częstotliwościach,
  • upośledzeniem czynności układu przedsionkowego, co prowadzi do powstania zaburzeń zachowania równowagi w ciemności i niepewności chodu,
  • barwnikowe zwyrodnienie siatkówki stwierdza się przed ukończeniem 10 lat;

syndrom Ushera typu II – szacuje się, że dotyczy około 9–10% przypadków choroby Ushera. Charakteryzuje się:

  • znacznym (ubytek 71–90 dB HL) lub średnim (ubytek 41–70 dB HL) stopniem wrodzonego niedosłuchu typu odbiorczego, który ma przeważnie stały charakter,
  • brakiem uszkodzenia przedsionka i narządu równowagi oraz problemów z rozwojem ruchowym,
  • barwnikowe zwyrodnienie siatkówki stwierdza się w okresie dojrzewania lub po nim,
  • występują trudności z widzeniem w ciemności w wieku dziecięcym, ślepota pojawia się w wieku średnim;

syndrom Ushera typu III – szacuje się, że dotyczy niespełna 1% wszystkich zachorowań na USH. Ciekawy jest fakt, że aż 42% jego przypadków stwierdza się w Finlandii. Charakteryzuje się:

  • znacznym (ubytek 71–90 dB HL) lub głębokim (ubytek > 90 dB HL) stopniem postępującego niedosłuchu typu odbiorczego (dzieci rodzą się z lekkim lub średnim zaburzeniem słuchu, który nasila się z wiekiem),
  • rozwój motoryczny zazwyczaj jest prawidłowy, niekiedy występują postępujące wraz z wiekiem zaburzenia równowagi,
  • stwierdza się ślepotę nocną, problemy z widzeniem w ciemnościach i zaburzenia ostrości widzenia, przeważnie prawidłowe jest widzenie w świetle dziennym.

Diagnostyka i leczenie zespołu Ushera

Diagnostyka zespołu Ushera opiera się na wielu rozmaitych badaniach oceniających słuch, wzrok i równowagę. Zastosowanie znajdują m.in.:

  • badanie pola widzenia (tzw. perymetria) – ocena zakresu przestrzeni, którą badany w danym momencie obejmuje wzrokiem,
  • elektroretinogram – określa odpowiedź siatkówki na bodziec świetlny,
  • elektronystagmografia – mierzy mimowolne ruchy gałek ocznych, co zapewnia ocenę funkcjonowania narządu równowagi,
  • audiometria tonalna – określa rodzaj i stopień uszkodzenia narządu słuchu,
  • badania genetyczne.

Zespół Ushera to choroba nieuleczalna, której terapia opiera się na łagodzeniu objawów. Proces leczenia wymaga współpracy przedstawicieli różnych specjalizacji, w tym zwłaszcza foniatry, okulisty, laryngologa, psychologa i pedagoga. Problemy ze słuchem złagodzić może wszczepienie implantu ślimakowego lub stosowanie aparatu słuchowego. Od pierwszych lat dzieciństwa wskazana jest nauka alfabetu Braille'a, Lorma (specjalnego alfabetu dla osób głuchoniewidomych) czy języka migowego. Problemy ze wzrokiem w początkowym etapie rekompensować mogą odpowiednio dobrane okulary. 

Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 27.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej