Czym jest zespół paranowotworowy? Objawy, przebieg schorzenia, możliwości leczenia

Fot. Hero Images / Getty Images

Zespół paranowotworowy to grupa objawów towarzyszących chorobie nowotworowej lub wskazujących na jej rozwijanie się. Typ symptomów i ich nasilenie zależą od rodzaju i stopnia zaawansowania obciążającego nowotworu. Dolegliwości zwykle stanowią wskaźnik rokowań co do wyleczenia i postępu choroby.

Zespół paranowotworowy to istotne zjawisko kliniczne, którego charakter rozwoju może dostarczyć cennych informacji na temat skuteczności stosowanych metod leczenia u danego pacjenta. Mimo że przyczyny zespołu nie są do końca poznane, wyróżnia się jego kilka postaci, m.in. zaburzenia hematologiczne, neurologiczne, endokrynologiczne czy dermatologiczne. Świąd skóry w zespole paraneoplastycznym to najczęściej spotykana forma tego typu objawów.

Czym jest zespół paranowotworowy?

Zespół paranowotworowy, znany również jako zespół paraneoplastyczny, to grupa różnorodnych objawów towarzyszących chorobie nowotworowej, niestanowiących bezpośredniego następstwa nowotworu, a powstałych niezależnie od miejscowego wzrostu i występowania nacieków czy przerzutów choroby. Stan tego typu występuje u blisko 10% pacjentów obciążonych nowotworem, a jego przebieg i charakter zależą od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Zespoły paranowotworowe stanowią często pierwszy objaw zwiastujący pogorszenie kondycji zdrowotnej pacjenta. Ponadto:

  • są istotnym zjawiskiem klinicznym pomagającym w ustaleniu rodzaju i rozległości nowotworu, choć mogą również utrudniać jego prawidłowe rozpoznanie;
  • stanowią wskaźnik odpowiedzi na stosowane metody leczenia przeciwnowotworowego;
  • mogą być źródłem dodatkowych dolegliwości w przebiegu choroby nowotworowej;
  • dostarczają informacji na temat rokowań co do postępów leczenia nowotworu (zaostrzenie objawów i pojawianie się dodatkowych symptomów zwykle wiąże się z gorszymi prognozami).

W zależności od przyczyny zespół paraneoplastyczny może manifestować się pod postacią zaburzeń zespołowych lub narządowych, hematologicznych, neurologicznych, endokrynologicznych, metabolicznych, a także uogólnionych. Zespół paranoeplastyczny zwykle dotyczy nowotworów złośliwych i ustępuje wraz z wyleczeniem choroby.

Zespół paraneoplastyczny – przyczyny

Przyczyny powstania zespołu paraneoplastycznego nie są jednoznacznie ustalone, choć szacuje się, że tego typu dolegliwości są efektem patologicznego mechanizmu wydzielania mediatorów przez komórki nowotworowe, takich jak cytokiny czy hormony, czyli substancje aktywne biologicznie, regulujące procesy wzrostu i różnicowania zmienionych chorobowo komórek i prawidłowo rozwiniętych tkanek. Patologiczne reakcje autoimmunologiczne krążących w organizmie antygenów wpływają destrukcyjnie m.in. na układ endokrynny, nerwowy, krążenia czy skóry. W konsekwencji dochodzi do powstania zespołu objawów obciążających dodatkowo ustrój pacjenta w przebiegu choroby nowotworowej.

Zespół paranowotworowy – objawy

Objawy zespołu paraneoplastycznego powstają na skutek zaburzenia produkcji przeciwciał i rozpoczęcia autoataku organizmu na inne niż nowotworowe struktury, jak skóra, naczynia krwionośne czy włókna nerwowe. Najczęściej obserwowanymi zespołami paraneoplastycznymi są objawy:

  • systemowe, np. tzw. zespół wyniszczenia i wyczerpania: brak łaknienia, utrata masy ciała, gorączka, osłabiona odporność i ogólna kondycja psychofizyczna;
  • dermatologiczne, czyli zmiany skórne, m.in. nadżerki, pęcherze, owrzodzenia, zespoły pęcherzykowo- i nadżerkowopodobne, różnorodne zaburzenia pigmentacji, wysiewy brodawek, wykwity skórne, oddzielanie się naskórka, ogniska naciekowe i rumieniowo-obrzękowe;
  • neurologiczne, np. encefalopatie, zapalenia skórno-mięśniowe, obwodowe polineuropatie, osłabienia siły i odruchów mięśniowych;
  • endokrynne i metaboliczne, głównie pod postacią zaburzania wydzielania hormonu antydiuretycznego (ADH) i adrenokortykotropowego (ACTH) oraz hiperkalcemii. Zespół paranowotworowy w raku płuc, prostaty czy układu pokarmowego charakteryzuje się nadprodukcją hormonalną z jednoczesnym spadkiem stężenia sodu we krwi, co objawia się osłabieniem, wymiotami, zaburzeniami świadomości, wzrostem ciśnienia śródczaszkowego czy obrzękiem mózgu;
  • hematologiczne, m.in. niedokrwistość, zaburzenia czynności płytek i krzepnięcia;
  • reumatyczne i łącznotkankowe, głównie reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, sklerodermia;
  • naczyniowe, np. zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego czy wędrujące zakrzepowe zapalenie żył i naczyń.

Zobaczcie, jakie są objawy raka piersi:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Zespół paraneoplastyczny – leczenie

W zależności od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, rozległości i rodzaju zespołu paraneoplastycznego dobierane są odpowiednie metody leczenia obu stanów, przy czym skuteczne leczenie nowotworu, zwykle powoduje ustąpienie objawów paranowotworowych. Doraźne łagodzenie dolegliwości przynosi jedynie ulgę w chorobie, ale nie stanowi metody na usunięcie problemu zdrowotnego. Przykładowo endokrynologiczne zespoły paraneoplastyczne wspiera się głównie poprzez uzupełnianie poziomu elektrolitów w organizmie, z kolei w przebiegu naczyniowych objawów paranowotworowych niezbędna może być nawet transfuzja krwi. Zmiany skórne tego typu kwalifikują się do chirurgicznego usunięcia.

Bibliografia:

  1. Kordek R., „Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy”, VIA MEDICA, Gdańsk 2007.
  2. Krzakowski M. „Onkologia kliniczna”, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2001.
Data aktualizacji: 24.06.2019,
Opublikowano: 25.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej