Czym jest wąglik? Jakie są objawy zakażenia laseczką wąglika? 

Fot: Kateryna_Kon / fotolia.com

Wąglik to choroba zakaźna wywoływana przez laseczkę wąglika (łac. Bacillus anthracis). Człowiek może się nią zarazić poprzez kontakt z zainfekowanym zwierzęciem bądź zarażonymi produktami odzwierzęcymi. Może mieć 3 formy – pokarmową, oddechową i skórną. Występuje na całym świecie, jednak w Europie, w tym w Polsce, zakażenia występują rzadko.

Laseczka wąglika w środowisku bogatym w tlen może wytwarzać zarodniki, czyli tzw. formy przetrwalnikowe. Są one odporne na wpływy środowiska, a sama bakteria jest bardzo wrażliwa na dezynfekcje. Niektóre przetrwalniki mogą przetrwać w glebie, sierści lub wełnie i zarażać nawet przez 50 lat. Ponadto wąglik produkuje silne toksyny, co w konsekwencji przekłada się na wysoki wskaźnik śmiertelności osób nim zarażonych.

Wąglik i laseczka wąglika – objawy

Objawy wąglika zależne są od rodzaju bakterii, która przedostała się do organizmu. Choroba może mieć 3 formy:

  1. Wąglik w postaci skórnej – występuje najczęściej i charakteryzuje się tzw. krostą złośliwą lub obrzękiem złośliwym. Po kilku godzinach (czasem dniach) od zakażenia na skórze (w miejscu wniknięcia zarodnika) pojawia się grudka, która następnie przekształca się w pęcherzyk wypełniony płynem. Po jego pęknięciu lub zaschnięciu powstaje czarny strup, tzw. czarna krosta, która otoczona jest małymi pęcherzykami. Oprócz widocznej zmiany skórnej mogą wystąpić także objawy towarzyszące, takie jak: zapalenie węzłów chłonnych, gorączka, złe samopoczucie, dreszcze. W tej postaci rzadziej pojawia się obrzęk złośliwy, ale u osób zakażonych tą formą wąglika występuje obrzęk, w którego obrębie skóra jest fioletowa i pokryta pęcherzykami. Niezależnie od postaci, jeśli u osoby zakażonej nie doszło do zakażenia ogólnoustrojowego, chory ma duże szanse na odzyskanie zdrowia.
  2. Wąglik w postaci pokarmowej – występuje u osób, które spożyły zakażone produkty odzwierzęce. Objawami, które występują u osoby zarażonej, są: bóle brzucha, wysoka gorączka, krwista biegunka, wymioty, przyspieszona akcja serca, powiększone węzły chłonne. Czasami mogą również pojawić się: wodobrzusze, owrzodzenia, a nawet perforacja ścian jelita (pęknięcia). W tej postaci choroby do zgonu dochodzi już po kilku dniach od zakażenia.
  3. Wąglik w postaci oddechowej – do zakażenia dochodzi drogą wziewną, tzn. poprzez wdychanie pyłu, w którym znajdują się żywe laseczki wąglika i jego zarodniki. Ma to miejsce tylko wtedy, gdy liczba przetrwalników jest znaczna. Bakteria dostająca się do płuc mnoży się, wydzielając do organizmu substancje toksyczne. W konsekwencji wraz z krwią trafia do wszystkich narządów i wywołuje krwotoki.

Jak zdiagnozować wąglika?

Diagnoza wąglika zależna jest od postaci choroby. Jeśli dotyczy formy skórnej, jest prosta, gdyż charakterystyczne objawy widoczne są gołym okiem. Jej potwierdzeniem jest wykonanie posiewu z czarnej krosty. Laseczki wąglika występują w nim już po 24 godzinach od zakażenia. W innych postaciach choroby diagnozę stawia się na podstawie badania krwi. Ponadto jeśli specjalista podejrzewa pokarmową formę wąglika, można również pobrać do badania próbki kału lub wymiocin. Diagnostykę postaci oddechowej ułatwi wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) płuc.

Wąglik – leczenie choroby zakaźnej

Osoby zarażone wąglikiem muszą być każdorazowo poddane hospitalizacji. W leczeniu stosowana jest terapia antybiotykami. Najczęściej podaje się: penicylinę, doksycyklinę i ciprofloksacynę. Aby złagodzić objawy, stosuje się też środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Śmiertelność u osób zakażonych jest wysoka, dlatego nierzadko, mimo podjęcia leczenia, następuje zgon.

Jak zapobiegać zakażeniu wąglikiem? – profilaktyka

Leczenie wąglika jest trudne, dlatego też priorytetowym zadaniem powinno być zapobieganie zakażeniom. Zaleca się przestrzeganie przepisów dotyczących obróbki produktów odzwierzęcych. Dodatkowo warto pamiętać, aby spożywać produkty pochodzące tylko z pewnych źródeł, w których producenci stosują wszelkie przepisy bez wyjątku. Ponadto utylizacja zwierząt powinna odbywać się tylko w wyznaczonych miejscach i z zachowaniem zasad sanitarnych. 

Osobom, które pracują przy hodowli, zaleca się szczepienia ochronne przeciwko bakteriom wąglika. Aktualnie dostępne są dwie szczepionki – stosowana w USA AVA i wykorzystywana w Wielkiej Brytanii AVP. Niestety dają tylko odporność krótkotrwałą, dlatego wykonywane są co rok. Nadal trwają badania nad szczepionką profilaktyczną mającą zastosowanie u wszystkich ludzi. Biorą one także pod uwagę stworzenie wersji, która nie będzie wymagała używania igieł, a będzie aplikowana np. przez błony nosowe przy użyciu aerozolu. Takie działania są niezwykle istotne, gdyż laseczki wąglika mogą być niestety stosowane jako broń biologiczna. 

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Bromadiolon – środek gryzoniobójczy o wysokiej toksyczności. Jakie objawy towarzyszą zatruciu trutką na szczury?

Bromadiolon jest wysoce toksycznym środkiem gryzoniobójczym. Jego spożycie przez zwierzę lub człowieka przy braku natychmiastowej pomocy medycznej może skończyć się śmiercią. Charakterystycznym objawem jego obecności we krwi są wybroczyny w spojówce oka i bladość powłok skórnych.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Jak przechowywać żywność, by była dłużej świeża i zachowała smak?

Twoja lodówka pęka w szwach od zapasów. Jak przechowywać żywność, żeby jak najdłużej była świeża i nic się nie marnowało? Warto skorzystać z kilu rad Michela Morana, który na sprawach kuchennych zna się najlepiej! Dowiedz się też, jak długo poszczególne produkty nadają się do jedzenia?

Czytaj więcej
Zatrucie wodne a zatrucie wodą – podobne pojęcia, różne choroby

Zatrucie wodą z kranu czy basenu to zupełnie inny typ schorzenia niż zatrucie wodne. Nie należy mylić ich ze sobą, ponieważ określają skrajnie różne stany, niezwiązane ze sobą. Inne są też objawy i leczenie.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?

Objawy przedawkowania magnezu zaczynają się ujawniać, kiedy stężenie tego pierwiastka we krwi znacznie przekracza normę. Umiarkowana hipermagnezemia nie jest groźna, ale wymaga stałego kontrolowania elektrolitów i wykonania badań diagnostycznych, bo może świadczyć o wielu chorobach, np. tarczycy.

Czytaj więcej
Co to jest nowiczok? Wpływ trucizny na organizm oraz sposoby leczenia zatrucia

Nowiczok to środek paralityczno-drgawkowy, który stanowi broń chemiczną. Zatrucie nim objawia się początkowo zwężeniem źrenic, szklistością oczu, pianą na ustach i konwulsjami. Letnią porą wystarczy tylko 2 g substancji, by uśmiercić nawet 500 osób. Nowiczoka prawdopodobnie użyto do zabicia Skripala.

Czytaj więcej
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu to bardzo częste połączenie, którego czasem nie da się uniknąć. Jednak skutki leczenia, a właściwie jego efekty uboczne, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Czytaj więcej
Objawy Salmonelli - jakie występują najczęściej?

Salmonellozy to grupa chorób powodująca ostre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy Salmonelli zazwyczaj ustępują szybko, jednak niektóre grupy chorych są bardziej narażone na jej ciężki przebieg oraz wystąpienie powikłań.

Czytaj więcej