Czym jest świadomość? Definicja i przyczyny utraty świadomości

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Świadomość to pojęcie mające różne definicje. Inaczej definiuje się ją w psychologii, inaczej w medycynie. Zaburzenia świadomości dzieli się na jakościowe i ilościowe, a głębokość utraty świadomości ocenia się w skali Glasgow.

Świadomość jest bardzo trudnym i ciężkim do zdefiniowania pojęciem. Rozumiana jest często jako psychika i poczucie przeżywania własnego życia. Z punktu widzenia medycyny definicję świadomości można przedstawić jako stan czuwania i przytomności. Świadomość jest zależna od funkcjonowania kory mózgowej oraz układu siatkowatego w pniu mózgu. Aby pracowały, konieczna jest właściwa praca m.in. układu oddechowego czy krążenia. Jeśli nie zostaną te warunki spełnione, może dojść do utraty przytomności bądź innych zaburzeń świadomości. Utrata świadomości (przytomności) może być chwilowa (omdlenie) lub mieć ciężką postać zaburzeń w postaci śpiączki bądź stanów pośrednich.

Czym jest świadomość?

Naukowe podwaliny pod analizę świadomości położył Arystoteles. Można powiedzieć, że świadomość jest pojęciem pozwalającym na określenie psychiki człowieka. Od wieków próbuje się stworzyć idealną definicję świadomości, choć bez skutku. Nie istnieją sformułowania, które pozwalają na precyzyjne określenie tego zjawiska. Świadomość jest ponadto bardzo uniwersalnym pojęciem. Zupełnie inaczej na świadomość patrzy lekarz, inaczej psychiatra czy psycholog, zupełnie inne definicje tworzą fizycy, filozofowie, biolodzy, matematycy czy specjaliści innych dziedzin. Bez względu jednak na dziedzinę, w której próbuje się zdefiniować świadomość, przyjmuje się, że świadomość jest zjawiskiem nierozerwalnie związanym z życiem ludzkim i trwa tak długo jak ludzkie życie.

Utrata świadomości

Utrata świadomości może mieć różny obraz – od chwilowej utraty przytomności po śpiączkę. Są to tzw. ilościowe zaburzenia świadomości, określające głębokość zaburzeń. Należy też pamiętać, że chory może być przytomny, nie wykazywać braku przytomności, a jednak mieć jakościowe zaburzenia świadomości w postaci np. splątania czy majaczenia.

Najczęstszą przyczyną chwilowej utraty świadomości jest odruch wazowagalny. Polega on na tym, że przy zmianie pozycji ciała układ krążenia i układ wegetatywny nie funkcjonuje prawidłowo, a krew zalega w dolnych partiach ciała. Chwilowa utrata świadomości może również wynikać z chorób serca czy tętnic odpowiedzialnych za dostarczenie krwi do mózgu. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia incydentu utraty przytomności są wysoka temperatura otoczenia, stres, silne emocje i odwodnienie organizmu. W młodym wieku zdarzają się omdlenia odruchowe występujące przy zbyt długim staniu.

Stan utraty świadomości może powstać w sytuacji zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi, niedotlenienia, zatrucia i wielu innych schorzeń układowych. Zaburzenia świadomości mogą być też efektem przegrzania lub wychłodzenia organizmu.

Najpoważniejszym stanem związanym z całkowitą utratą świadomości jest śpiączka. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Najczęściej jej powodem są urazy ośrodkowego układu nerwowego i ciężkie choroby układowe. Bardzo często do jej powstania przyczynia się udar mózgu. Nie należy zapominać, że wśród przyczyn utraty świadomości ważne miejsce zajmują używki, jak narkotyki czy alkohol.

Ocena braku świadomości

Do oceny stopnia świadomości służy ogólnoświatowa skala Glasgow. Podczas oceny chorego lekarz przyznaje punkty za odpowiedź słowną, ruchową i otwieranie oczu jako reakcje na bodźce. Maksymalnie chory może uzyskać 15 punktów. Wynik 8 i niżej świadczy o śpiączce i konieczności zaintubowania chorego.

Skala Glasgow wygląda następująco:

  • Otwieranie oczu
  1. Spontanicznie (4 pkt)
  2. Na polecenie słowne (3 pkt)
  3. Na bodziec bólowy (2 pkt)
  4. Brak (1 pkt)
  • Reakcja słowna
  1. Pacjent zorientowany, prawidłowa reakcja (5 pkt)
  2. Dezorientacja (4 pkt)
  3. Niewłaściwe, pojedyncze słowa (3 pkt)
  4. Niezrozumiałe dźwięki (2 pkt)
  5. Brak reakcji (1 pkt)
  • Reakcja ruchowa
  1. Zgodnie z poleceniem (6 pkt)
  2. Umiejscowienie bodźca bólowego (5 pkt)
  3. Wycofanie części ciała w reakcji na bodziec bólowy (4 pkt)
  4. Nieprawidłowa reakcja zgięciowa (3 pkt)
  5. Sztywność (2 pkt)
  6. Brak reakcji (1 pkt)

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 17.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej