Czym jest skaryfikacja? Jak się ją wykonuje?

Fot. MediaProduction / Getty Images

Skaryfikacja w rozumieniu medycznym to metoda zadraśnięcia naskórka skaryfikatorem bez wywołania krwawienia i wprowadzenia szczepionki. Istnieje także drugie znaczenie skaryfikacji, które polega na wycinaniu skóry tak, by powstał określony wzór z blizn.

Uważa się, że skaryfikacja jest starszą metodą ozdabiania ciała niż tatuaż. Zabieg jest bardzo bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Pomimo niedogodności związanych z jej wykonywaniem, skaryfikacja znajduje coraz więcej zwolenników. Należy pamiętać, że zabieg jest nieodwracalny.

Czym jest skaryfikacja?

Skaryfikacja, czyli blizna na żądanie, to jedna z trwałych metod modyfikacji ciała. Polega na drapaniu, wycinaniu, powierzchownym cięciu, ryciu, nacinaniu lub wypiekaniu na powierzchni skóry określonego wzoru, który po zagojeniu tworzy bliznę w odcieniu jaśniejszym niż skóra. Wzory stosowane w skaryfikacji są zwykle nieskomplikowane, jak na przykład gwiazda czy ornament. Wygląd blizn jest również zróżnicowany u poszczególnych osób. Powodem tych różnic jest odmienny proces gojenia się ran, a także indywidualny kolor skóry.

Skaryfikacja twarzy, zwłaszcza w kulturach pierwotnych, stanowiła ważny element rytuału przejścia w dorosłość. Jej symbolika może określać religijne przekonania, profesje bądź pozycje w plemiennej hierarchii. Skaryfikacja ma także często prozaiczne podłoże, jak na przykład estetyczne poprawienie rysów twarzy. W wielu kulturach jest symbolem siły, odwagi i męstwa, gdyż sama procedura jest bolesna. Blizny świadczą o wysokiej tolerancji na ból, co budzi podziw społeczeństwa.

Szacuje się, że skaryfikacja jest dużo starsza niż klasyczny tatuaż. Istnieją trzy metody tatuowania. Pierwszą jest dosłownie „narysowanie” wzoru za pomocą specjalnych igieł do tatuowania. Drugi polega na zaznaczeniu ostrym narzędziem konturu tatuażu, a następnie wprowadzeniu w nie barwnika. Trzecim sposobem jest wprowadzenie pod skórę nici wykonanych ze zwierzęcych ścięgien zanurzonych w barwnikach.

Masz tatuaż?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Skaryfikacja – jak ją zrobić?

Skaryfikacja jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, który należy wykonywać jedynie w profesjonalnych salonach urody bądź studiach tatuażu. Przed dokonaniem zabiegu powinno się wykonać szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby typu B. Warto również udać się na konsultację lekarską i zabrać za sobą badania krwi, a najlepiej morfologię krwi obwodowej. Badania pokażą, czy organizm jest dobrze przygotowany na gojenie się ran. Im lepsze przygotowanie do zabiegu, tym mniejszy ból podczas gojenia się rany.

Ponieważ zabiegi są bardzo bolesne, zazwyczaj przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym w formie zastrzyku bądź kremu. Jednak napływ adrenaliny sprawia, że nacięcia stają się mniej odczuwalne. Czas zabiegu zależy od wielkości blizny, a także od metody wybranej przez klienta.

Metod skaryfikacji jest kilka. Są to między innymi:

  • wycinanie skóry (cutting)
  • usuwanie skóry (skin removal)
  • wypalanie (branding)
  • odmrażanie.

Najbardziej precyzyjną metodą jest cutting, który jest również najtańszy, ale wiąże się z nim największa utrata krwi.

Ceny skaryfikacji rozpoczynają się od 150 zł, jednak trzeba doliczyć koszta pielęgnacji rany. Koszt zabiegu, podczas którego blizna ma powstać na większej powierzchni, na przykład na plecach, może sięgnąć nawet 1500 złotych. Jednakże trudno jest przewidzieć końcowy efekt, gdyż blizna może zagoić się w innym kształcie niż ten zaplanowany.

Postępowanie po zabiegu skaryfikacji

Postępowanie po skaryfikacji, tak jak i po tatuażu, to ofoliowanie rany, a następnie owinięcie jej bandażem. Jednak ranę powstałą po skaryfikacji pielęgnuję się nieco inaczej, gdyż celem nie jest zagojenie się blizn. Folia jest właśnie dlatego bardzo istotna, ponieważ odcina dopływ tlenu do rany i powoduje wolniejsze, ale za to dokładniejsze, gojenie się.

Po około 10 godzinach po zabiegu odkrywa się folię i przemywa ranę letnią wodą z mydłem. Nie wolno jej pocierać ani szorować gąbką. Następnie osusza się skórę czystym, papierowym ręcznikiem, smaruje antybiotykiem i ponownie owija folią. Czynności te należy powtarzać przez mniej więcej 4 dni. Po tym okresie ranę polewa się dodatkowo wodą utlenioną, aby kształt blizny był precyzyjny, a jej brzegi dokładne. Podczas 2 tygodnia gojenia się rany zaczyna powstawać strup, którego nie można zdrapać. Należy czekać, aż sam odpadnie, co trwa około 3 tygodni, zależnie od cech skóry i organizmu. Wówczas otrzymuje się właściwy kształt blizny.

Gdzie trafia tusz kiedy robimy sobie tatuaż? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Gdzie trafia tusz kiedy robimy sobie tatuaż? Źródło: 36,6

Zalecenia po skaryfikacji

Po zabiegu skaryfikacji nie należy zażywać środków przeciwbólowych zawierających ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Nie powinno się również spożywać alkoholu, ponieważ powoduje rozrzedzenie krwi. Ponadto należy omijać miejsca, w których rana może mieć kontakt z bakteriami, dlatego podczas procesu gojenia rezygnuje się na ogół z publicznych toalet, sauny czy basenu. Trzeba także pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu i diecie zawierającej dużo cynku, kwasu askorbinowego i selenu, które wspomagają elastyczność skóry.

Bibliografia:

  1. Analiza zależności samookaleczeń i tatuowania w grupie osób prezentujących obie cechy. A. Jasek, A. Kostulski, A. Gmitrowicz. Psychiatria i Psychologia Kliniczna. 2011
Data aktualizacji: 31.05.2019,
Opublikowano: 30.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej